Podrobný návod k cestě z letiště Luton do centra Londýna


Dnes potěším všechny budoucí cestovatele do Londýna, napadlo mne zveřejnit na mém blogu podrobný itinerář, jak se dostat co nejsnadněji z letiště Luton do centra Londýna.

Ale ještě před tím big vórning: terminály na Lutonu jsou momentálně v jakési šílené přestavbě, takže to, co je napsáno dole, už neplatí. Ale je to opravené (byť zatím bez fotek, až tam pojedu příště, nějaký nacvakám)…

V závěru článku je poměrně podrobný (v rámci možností) popis, jak to vypadá v Praze na letišti Ruzyně při odletu do Londýna. Dnes se tedy budu věnovat jedné z možných cílových destinací, a to letišti Luton, které se nachází zhruba 54 km od centra Londýna, konkrétně Buckingham Palace road, což je cíl.

UPOZORNĚNÍ: ZA PRVÉ,  ČLÁNEK JE DOČASNĚ BEZ OBRÁZKŮ. ZA DRUHÉ, POZORNÝ TRAVELLER UPOZORNIL NA ZMĚNU ZASTÁVKY MARBLE ARCH – ČTĚTE KOMENTÁŘE. ZA TŘETÍ, TERMINÁLY LETIŠTĚ JSOU V REKONSTRUKCI, TAKŽE OČEKÁVEJTE CHAOS.

Ve své podstatě máte pět možností výběru letiště, na kterém přistanete. To nejmensší, London City, se nachází skutečně velmi blízko Londýnského City, ve čtvrti North Woolwich. Blbé na tom je to, že zde určitě nepřistanete, pokud si neobjednáte soukromý let, nebo charter. Přímých letů na LCY (mezinárodní kód letiště dle organizace IATA) je jak šafránu, a pouze z významějších destinací v Evropě (Paříž, Curych…).

Druhým nejmenším letištěm je Luton (IATA kód LTN), který leží severně od Londýna, zhruba 54 kilometrů od centra. Je nejoblíbenějším letištěm společnosti WIZZ Air, a protože pravděpodobně poletíte právě s Wizz, zůstaneme pro dnešek na Lutonu. Jen podotýkám, že WIZZ Air operuje i lety z Brna, taktéž na Luton, zatímco konkurenční RyanAir létá na Stansted.

Luton International Airport

Všechna čtyři letiště v okolí Londýna jsou označována takřka vždy jako Londýn (-Luton, Stansted, Gatwick, Heathrow) a to i přes skutečnost, že se jedná o samostatná města. Vychází se tak vstříc těm turistům a cestujícím, kteří by mohli mít s orientací problémy a jejich zděšení, že se ocitli někde úplně jinde, by mohlo být nedozírné. Při jazykové vybavenosti některých imigrantů z ČR se bohužel není čemu divit.

Představme si tedy situaci, že sedíme v letadle společnosti WizzAir a přistáli jsme na letišti Luton. Předpokládejme pro tento okamžik, že moje angličtina je mizivá, pokud nějaká vůbec, a jsem totálně vystrašený z prvních minut na území Velké Británie. Zatím tedy sedím ve stroji, který se zastavil u temrinálu, a musím přijít na to, co dál, a jak dál.

Nejjednodušší variantou je pravidlo: „jdi s davem“. Myslím si, že mohu naprosto jistě předpokládat, že většina spolucestujících potřebuje dojít až k celní a pasové kontrole, kterou ve Velké Británii obstarává úřad se jménem UK Border Agency, zkráceně UKBA. Pokud se jich budu držet, měl bych dojít právě až k celní kontrole vstupu na území Spojeného Království Velké Británie a Severního Irska. Cesta od výstupu z letadla se může časově lišit, a to podle toho, u kterého terminálu jsme nakonec zaparkovali. Terminály jsou dva: jeden vpravo a jeden vlevo. Levý terminál začíná bránou číslo 1 a pravý terminál končí branou 25. Pokud přistanete u levého terminálu, bude cesta delší, neboť WizzAir většinou parkuje u brány č. 1, která je nejvzdálenější od UKBA. Pokud však přistanete na pravé části terminálu, cesta na UKBA by neměla zabrat více, jak 7-10 minut.

Na letišti Luton se Vám může stát, že budete velmi dlouho čekat ve frontě na pasovou kontrolu. Je to dáno provozem letiště – Luton je velmi oblíbený proto, že má velmi nízké poplatky, které jsou účtovány leteckým společnostem. Proto, pokud se v jeden přibližně stejný čas, ocitne „na zemi“ více strojů, pak v hale, kde je vlastní fyzická kontrola pasů, může být najednou i více, jak 500 cestujících. Proto doporučuji: při cestě koridorem k UKBA si velmi pečlivě rozmyslete, zda by nebylo moudré použít toaletu. Cestou na UKBA jsou minimálně třikrát toalety (jak dámské a pánské, tak i pro vozíčkáře), a dle zvyklostí v UK jsou velmi dobře a čistě udržované, není třeba se obávat nepříjmených překvapení.

Takže fiktivně jsem se nechal unášet davem od letadla, přes boční přístupové chodby, kolem toalet, z nihž jednu jsem využil, až do haly UKBA, tedy pasové kontroly. I letiště Luton má elektronické rámy pro pasovou kontrolu držitelů čipových pasů, ale na rozdíl od ostatních třech letišť  zde bohužel nefungují (rok 2010 – stav se mohl změnit). Musím si tedy vystát frontu. Ve finále není třeba s pracovníky UKBA nijak komunikovat – jsou zvyklí na tupé úsměvy ve stylu „taky vás rád vidím, ale bohužel vůbec nemluvím anglicky“. Takže pokud nebudu mít něco v nepořádku, pak se nic neděje, zkontrolují mi pas a hurá – můžu vstoupit na výsostné území ostrova Albionu.

A teď to budu mít malinko složité. Po několika málo desítkách metrů se objevím v hale, kde jsou pásy s vyloženými zavazadly. Je tedy nutné, abych velice pečlivě sledoval monitory, na kterých je informace, u kterého pásu (Belt) najdu své zavazadlo. Na monitoru by se měla zobrazit informace velmi podobná této:

W6 2808 PRAGUE – BELT No. 3

Údaj mi sděluje, že pro můj let (číslo 2808) společností WizzAir (W6) se zavazadla objeví na pásu (Belt) číslo 3. Není tedy nic jednoduššího, než najít onen pás, a počkat si na své zavazadlo. Jakmile se k němu dopracuji, už mi nic nebrání, abych na půdu Anglie vstoupil velmi reálně.

Vidím, že dav mizí skrze velké mléčně prosklené dveře kamsi pryč – předpoklad tedy zní, opět jdu s davem. A ve chvíli, kdy projdu dvoje výstupní brány, ocitnu se v příletové hale letiště Luton. Příletovou halu poznám snadno: po levé a pravé ruce budu mít kavárnu COSTA-COFFEE, kterou pokud minu, objevím se mírnou zatáčkou přímo v samotné hale. Po pravé straně již uvidím obrovskou skleněnou stěnu, skrze níž je vidět „podkova“, tedy venkovní prostor se zastávkami pro autobusy, ve tvaru podkovy, nebo – chcete-li, účka. Takže hurá ven, a teď již jen najít správnou zastávku pro cestu do centra Londýna. 

Poté, co vyjdete z haly ven, uvidíte naproti sobě provizorní obchody: jednak Costa Coffee, a hned za ním WH Smith. Kolem nich musíte projít a k východu se dostat jakoby „odzadu“,  stáhne vás to doprava a pak až na konec staré haly. Tam budete moci vyjít ven, otočit se o 180 stupňů, projít kolem plotu staveniště ven před terminál a uvidíte nově vyboudované stanoviště autobusů.

Pravděpodobně ty jednotlivé parkovací místa pro autobusy mají přesný řád, ale protože jsem byl na Lutonu jen asi na půl hoďky, nestihl jsem vůbec vysledovat, kde jaký spoj staví. Co vím s jistotou, že poslední stání autobusů ve směru chůze jsou určena pro bezplatnou dopravu mezi long term a short term parkovišti. A tam někde, v některém z těch autobusových zálivů, musíte najít bus 757 dopravce Green Line, neboli Terravision. Určitě je poznáte, jsou zelené.

Konečně, můžu být sám se sebou spokojený: úspěšně jsem vydržel cestu letadlem, prošel UKBA, našel svůj kufr a poznal autobus, který mne odveze až do centra Londýna. A co teď?

Teď už vlastně nic nenásleduje. Úspěšně jsem tam, kde chci být.  Závěrem tedy ještě pár užitečných rad, které se týkají této konkrétní cesty:

Pokud tedy poletíte z Prahy, pak věřte tomu, že odletíte stoprocentně z terminálu číslo 1, tedy z T1. To proto, že Velká Británie je sice členem Evropské Unie, ale bohužel není členem Schengenského prostoru. Všechny lety do zemí Schengenského prostoru odlétají z Prahy z Terminálu 2 – to je ten nový, chartery a lety do zemí mimo Schengen pak odlétají výhradně z T1. Ceny letenek se pohybují – bez dalších plateb – od £25 mimo hlavní leteckou sezonu (od poloviny ledna do konce května) až do £300  v průběhu hlavní sezony (červen – konec září plus vánoce). Za kufr a příruční zavazadlo si musíte zaplatit, stejně tak je zpoplatněna platba kartou.

S předchozí informací je spojeno i doporučení cestovat na pas, a nikoliv na občanský průkaz. Jakkoliv Vám to může připadnout matoucí (vždyť UK je členem EU, tak by měla být možnost letět pouze na OP??), tak opak je pravdou: na OP Vás pustit mohou, ale díky tomu, že UK je mimo Schengen, tak v případě pochybností o účelu cesty (a nebo v případě pochybností souvisejících s bezpečností leteckého provozu) Vás prostě nepustí přes bezpečnostní kontrolu. Pár nebohých, které to potkalo, znám.

Na T1 v Praze Ruzyni, budete muset na odbavovací přepážku v případě, že máte s sebou zavazadlo – musí mu dát nálepku, kam se má dopravit. Pokud zavazadlo nemáte, nebo letíte pouze s příručním zavazadlem, a odbaveni jste přes web (on-line check-in), pak můžete jít přímo na výstupní pasovou kontrolu, kde budete muset předložit nejen platný cestovní doklad, ale i palubní vstupenku. Což je doklad, který je Vám nabídnut k vytištění po té, co se úspěšně odbavíte přes internet. Pokud palubní vstupenku nemáte, budete muset taktéž na přepážku odbavení daného letu, a požádat o její vytištění. A to Vás může stát nějaký poplatek.

Jakmile projdete výstupní pasovou kontrolou, ocitnete se v takzvané bezcelní zóně. Nemusíte se nijak těšit, většina zboží je v bezcelní zóně paradoxně dražší, než v běžné obchodní síti. Výjimku tvoří snad tuším pouze tabák a cigarety. V Praze na ruzyňském letišti Vám nedoporučuji navštěvovat restaurace. Z nějakého důvodu mají jejich provozovatelé zafixováno, že „všichni jsme  J.R. Ewing“ a disponujeme minimálně desítkami tisíc v hotovosti, které toužíme utratit například za 0,25 litru sodovky v plastu v ceně 95 Kč (osobní zážitek z předloňského roku, zlatokopem byla Plzeňská Restaurace v bezcelní zóně, prst B…). Jedinou čestnou výjimku tvoří McDonalds, ale ten není v bezcelní zóně. Bohužel.

 

Lety WizzAir odlétají ve většině případů z budovy (prstu) B, a brány B10, která je intimně schována do přízemí. Ještě, než do oné sekce vejdete, budete muset projít bezpečnostní prohlídkou. Z příručního zavazadla musíte vyndat laptop, či tablet (u Wizz  se nesmí přepravovat v kufru – alespoň určitě ne ve směru Luton – Praha), peníze, prstýnky, pásky na oděvu… Není dovoleno mít s sebou tekutiny o objemu vyšším jak 100ml – pokud tedy budete mít s sebou láhev čehokoliv, přijdete o ni. Případné další požadavky (třeba na zutí obuvi) Vám sdělí pracovníci v místě přítomní.

Po absolvování bezpečnostní prohlídky již budete v prostoru tzv. gate, tedy odletové brány. Zde jsou toalety, a sem tam i nějaký ten automat na tekutiny s nehorázně vysokou cenou. Před konkrétní branou pak ještě budou zkontrolovány Vaše doklady pracovníky handlingu (pozor, nejsou to zaměstnanci aerolinky, se kterou letíte), kteří rádi kontrolují velikost příručních zavazadel – za každý doplatek nad povolené rozměry mají totiž bonusy ke mzdě. Totéž se týká váhy příručního zavazadla. Pak již budete v prostoru vlastní odletové brány.

Zapomeňte na nástup do letadla přes tzv. nástupní most (prst), nic takového Wizz v Praze neprovozuje. Pojedete autobusem k letadlu, odstavenému na některém z parkovacích míst letiště, a zde po schůdcích do letadla. Pouze ti, kteří mají u Wizz zaplacen prioritní nástup, dostanou jakous-takous možnost výběru sedadla, ostatní mají smůlu a sedí tam, kde na ně zbude místo (případně místo, které si jakýmkoliv fér, či nefér způsobem vybojují).

Samotný let je bez komplikací, cesta je krátká (1 hodina 50 minut). V jejím průběhu si můžete na palubě letadla zakoupit občerstvení. Wizz akceptuje koruny, eura a libry, tuším, že je možnost platit i kreditní kartou.

Ceny za jízdné linkou 757 se liší v závislosti na tom,  s jakým předstihem a na jakou denní (noční) hodinu si přejete lístek rezervovat. Platí obecné pravidlo: čím dříve, tím levněji.

Užitečné odkazy:

Letiště Praha Ruzyně: http://www.prg.aero/cs/

Letecká společnost WizzAir (pro jistotu v češtině): http://wizzair.com/cs-CZ/Search

GreenLine 757 : http://www.greenline.co.uk/tickets/

Luton International Airport: http://www.london-luton.co.uk/en/terminalmap/

 

Příště bude následovat itinerář Stansted – Londýn.

Reklamy

24 thoughts on “Podrobný návod k cestě z letiště Luton do centra Londýna

 1. Zdravím, je krátce doplním aktuální informaci ohledně autobusové linky 757, která zajišťuje dopravu LUTON AIRPORT – LONDON – LUTON AIRPORT. Koupě jízdenky přes net je naprosto v pohodě, vše funguje a není problém, aktuální cena (dva dny před letem) je 10£. Problém nastane v okamžiku, kdy se chcete podívat na jízdní řád (Timetables). Při otevření stránky http://www.greenline.co.uk/ je sice menu velmi přehledné, ale pokud chcete vidět jízdní řád ve směru London – Luton AIRPORT nastane malý problém v podobě stránky „rozsypaný čaj“, nicméně časy se z toho vyčíst dají. Ten zásadní problém ale je, když chcete nastoupit jinde než na Victoria. Mapa trasy (zastávky), která je uvedena na jejich webu totiž není aktuální!!! POZOR!!! Pokud bystě chtěli nastoupit na zastávce MARBLE ARCH a čekali na zastávce podle mapy, tak máte smůlu a budete tam čekat doteď. Autobus tudy totiž vůbec nejede a zastávka je někde úplně jinde. Včera mě to stálo půl hodiny, než jsem na to přišel. Naštěstí jsem linku v 17:40 stihnul a v Luton Airport byl včas (vše ještě umocnil pozdní odlet, posunutý téměř o dvě hodiny). Takže zastávka linky 757 směr Luton Airport je nyní v ulici Portman Street (Portman Square), zhruba 200metrů od křížovatky s Oxford Street (je tam zastávka více autobusů a je tam i info tabule). Tuto skutečnost na webu vůbec nemají a jejich trasa je tam napsaná špatně!!! Takže POZOR!!!

  To se mi líbí

  1. nojo, máte pravdu. po deseti letech fakt změnili zastávky a je v tom docela mrdnik. stránka se sice zobrazuje normálně – tedy já s ní problém nemám – ale ta změna tam fakt nikde není napsaná.

   díky za upozornění!

   To se mi líbí

  2. ale zase mě napadlo, že je to vcelku jedno, protože 757 jezdí co 15, 20 minut, takže pokud si dá člověk dostatečnou rezervu, měl by se trefit i bez timetable…

   To se mi líbí

   1. No hezký, já myslel, že tady nikdo nefunguje, když vidím jediný komentář v roce 2014 🙂
    No mně to bylo divný, že jsem na Oxford Str. (Marble Arch), kde jezdí snad tisíc busů za minutu, neviděl na cedulích číslo 757. Proto jsem normálně drze zastavil jeden bus easyjet a zeptal se řidiče, kde je zastávka. Ten mě pak poslal právě za roh. Nikoliv však u Selfridges, ale právě do Portman Str. – Square. On je hlavně problém v tom, že 757 má po 17:40hod. docela dlouhou pauzu a další jede až v 19:00. Na nové google maps je už zastávka Portman Str, hezky vidět 🙂
    Jinak příště letím do Lonýda privat Jet 🙂

    To se mi líbí

  3. Dobrý den,
   letíme v pátek s kamarádkou poprvé do Londýna a chci se zeptat,jestli je vše možné koupit na místě v Lutonu.V nějakém automatu a o kolik to vyjde dráž.Taky bysme si chtěly pořídit nějakou tu kartu Oyster.Budeme tam čtyři dny.Dáša

   To se mi líbí

   1. ahoj… luton je ted rozkopanej, protoze prestavujou terminal. takze urcite tam nekde bude stanek na prodej jizdenek atp., ale kde presne, netusim. Oyster kartu maji na vsech stanicich metra…

    To se mi líbí

 2. Ahoj mam dotaz,
  kupovali jste lístky na bus online dopředu ? Pořád váhám jak moc si nechat rezervu kvůli např pozdnímu odletu, pasové kontrole atd . ?

  To se mi líbí

 3. Ahoj, 21.ledna přilétám cca v 21 hodin na Luton a potřebuji se dostat do centra někam (asi nejlépe na Victorii), odkud pak budu pokračovat na ubytko do Crystal Palace a chtěl bych se zeptat, jelikož chci využít z Lutonu linku 757, jaké jsou rozdíly mezi nabízenýma lístkama? Chápu správně, že za 10 liber koupím jízdenku na kdykoliv, jen zadám nástupní místo oproti tomu jízdenka za 8.50 jede jen na Brent Cross nikoliv až do Victorie? 🙂
  A jízdenky za 17 liber respektive za 12 liber chápu správně že jsou zpáteční? Případně jestli správně rozumím že jsou zpáteční, tak kde zadám nástupní místo při zpáteční cestě?

  Děkuji moc za pomoc 🙂

  https://tickets.arrivabus.co.uk/greenline/757-service/?_ga=1.110052101.1042325106.1484309786

  To se mi líbí

  1. ahoj, chápeš to úplně přesně 😉 zpáteční nástupní zastávka bude stejná jako ta, na kterou pojedeš z letiště, takže když pojedeš retunr na Victorii, pak nástupní stanice na zpáteční cestu je logicky Victoria atp…

   To se mi líbí

   1. Super děkuju moc za pomoc 😉 a ještě jedna rychlá otázka: je lepší jet s greenline nebo easybus? Nebo je to víceméně jedno? 😁

    To se mi líbí

 4. Ahoj, po přečtení všech komentů jsem docela zmatená. Jak jste psali změnu těch zastávek. Tak autobus odjíždí z jiného místa, ale přijíždí normálně na Victorii? Letíme s kámoškou v sobotu, tak bych chtěla koupit jízdenky, ale nevím co vybrat jako Boarding point. Díky moc za odpovědi

  To se mi líbí

 5. Dobrý den, můžu taky poprosit o radu? Přiletíme na Luton v pondělí ve 23 hod a potřebujeme se dostat na Kentish Town Road. V jízdním řádu vidím, že nějaké busy ještě jezdí, ale zjistím někde, jak jezdí vlak? Ten staví přímo na Kentish Town.. Díky moc.

  To se mi líbí

 6. Ahoj všetkým chcem poprosiť o radu vidím že je tu super podpora pre tých čo majú podobný stres ako ja . Do Londýna prilietam na Letisko Luton 4.10. už viem že sú pri letisku autobusy 757 potrebujem sa dostať na Viktoriu a potom metrom do Brocley nemám ani paru kde to je len viem že tam mam ubytko – ide tam aj niečo rovno z Lutonu alebo len s prestupom alebo vlak a dá sa lístok kúpiť aj u šoféra alebo len cez net ďakujem pekne za pomoc Tibor

  To se mi líbí

 7. Dobrý den, pávě jsem online zakoupila lístky z Letiště Luton na Luton Airport Parkway a dál na Kentish road. Zpáteční, cena pro dvě osoby cca 64,- Jen si je máme vyzvednout v nějakém automatě, tak mám zase nervy, kde, co a jak.. Snad to dáme, každopádně za jakékoli rady a zkušenosti děkuju. 🙂

  To se mi líbí

  1. No, přiznám se, že teď trošku váhám, protože obecně platí, že k vyzvednutí jízdenek z výdejního (nikoliv prodejního) automatu jetotiž nutný mít s sebou platební kartu, která bylapoužita při platbě na webu – a já tedy fakt vůbec netuším, jestli ta bedna bude akceptovat českou platební kartu. ale teoreticky by to problém být neměl…
   co se týče toho, kde ta bedna je, tak je vždycky někde na nádraží. kde přesně? tak to fakt netuším 😀 prostě napilujte angličtinu a hledejte…

   To se mi líbí

   1. Platila jsem přes paypall a bylo tam psané, že stačí jakákoli karta.. Budu mít i tu, se kterou jsem platila.. Necháme se překvapit 😀 Snad to klapne, pak se podělím o zkušenosti.. S angličtinou to bude horší, ale mám v úmyslu na tom zapracovat. Bohužel, teď během dvou týdnů už to nestihnu. Tak na příště.. Díky moc za odezvu 🙂

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s