Tak toto je jedno z nejžádanějších témat na komunitních webech napříč celou imigrantskou komunitou Čechů a Slováků, kteří v naší džungli žijí.

Služba přepravy kusových zásilek je žádaným artiklem z jasného důvodu: v naší džungli lze mnohdy pořídit zboží (jakékoliv), které je stále v ČR (SR) pro kupující prakticky nedostupné, případně se na trzích džungle dají pořídit za cenu nižší, než je cena stejného zboží ve střední Evropě. Pro začátek je dobré uvést, že podnět k tomuto řevu v džungli, mi dala debata s jedním „takyprofesionálem“ na foru u Edity, tedy na Lochnesce. A protože jsem měl zlé tušení, že o firmě, kterou pan „takyprofesionál“ vlastnil i tady v džungli,  tedy v UK a která už neexistuje (to je tedy vážně překvápko…), pohledal jsem i na Pohybech, abych zjistil, jak se věci mají. No, pravda. Z jednoho příspěvku těžko dělat závěr o tom, nakolik je ten daný obchodník férový. Avšak, pokud si srovnáte vícero indicií dokupy, rázem se spousta věcí začne jevit poněkud jinak.

A tak nastane problém, kdy si nebohý obyvatel džungle musí najít dopravce, který zboží, leckdy koupené za mnohdy těžce vydřený peníz, dopraví do ČR na zadanou adresu. No, a v předchozí větě je v podstatě shrnuta ona celá patálie s kurýrními službami, které lze v UK džungli najít.

A protože jsem před odchodem do UK pracoval u firmy Top-Trans a.s., jako řidič VZV (tedy jsem vykládal a nakládal návěsy kamionů, které do centrálního skladu v Praze Záběhlicích najížděly každou noc), dá se říci, že mám opravdu alespoň nějaký, minimálně základní přehled, jak taková služba funguje. Pokusím se Vám tedy nastínit pár postřehů, na co dávat pozor v okamžiku, kdy je Váš zájem o kurýrní službu, nebo dopravní službu, momentálně enormě vysoký. A jako tradičně, nic není jen černé, nebo bílé a už vůbec to nevypadá růžově.

A teď si dovolím, jako obvykle, malou odbočku od tématu a položím na pařez v džungli můj případ, který se vůbec netýká přepravních služeb. Týká se problému „s kým letět z UK do ČR“. Je to sice totálně mimo mísu, ale velice přesně to vystihuje myšlení a chování Čechů a Slováků, kteří v UK žijí, v typicky konkrétních situacích,

Click on the picture to see original webpage where picture was posted.Po příjezdu do džungle jsem jako hodně z nás začal pracovat pro KFC. Nebyla to žádná hitparáda, a mělo to i svoje stinné stránky, ale měl jsem stabilní příjem. A to je v džungli, po příjezdu, absolutní základ všeho. Po půl roce jsem dostal nucenou dovolenou v práci – důvodem byla opomenutá registrace na Home Office v takzavaném WRS. Nebyla to moje chyba, ale o tom to není (tuhle konkrétní historku popíšu jindy). Prostě jsem měl najednou 14 dní čas. A co s ním? Tak jsem se rozhodl zaletět domů. Tedy jsem objednal letenky u SkyEurope – budiž jim země lehká. Stály fantastických £25 i s kuframa. Prostě pohoda džez.

Do chvíle, než tři dny před odletem začala zima v tehdejší džungli vystrkovat růžky. A do chvíle, než nastalo toto. Pokud se ptáte, jestli se jedná o ten den, kdy jsem měl letenku z Lutonu do Prahy, tak tušíte správně. Ano. Bohužel. Ale o tom také jindy. Podstata je v tom, že díky letence s low-cost aerolinkou, jsem tenkrát na Lutonu zhebnul na 28 hodin. A to jsem z toho vyšel ještě docela dobře.

A jakou že to má souvislost s posíláním balíků z UK do ČR? Nijak velkou. Ale je v tom ukrytej malej detail, který říká, že je dobré být velmi obezřetný, pokud si objednávám nějakou službu, o které toho moc nevím, netuším, na jakých principech ona služba funguje a neznám pozadí možných problémů – a to už je principielně stejné, jako u onoho LCC létání.

Takže. Jak bych tedy já osobně vybíral dopravce, který mi doručí balík až ke dveřím někde v ČR?

Zaprvé bych začal Gůglit. Zkusme frázi parcel transport UK to Czech Republic. Vypadlo na mě milión a něco výsledků. Které jsou ty podstatné? Zatím žádný. Kritéria se budou zužovat krok za krokem. Otevřel jsem si vyhledané výsledky, a hledal následující:

  1. Jasně definované informace o společnosti, či živnosti, která danou službu poskytuje. Včetně veřejného telefonního čísla, na které lze volat (a na které se lze taky dovolat…). Email kontakt. Registrace a jméno firmy veřejně deklarované – v GB  je to dokonce povinnost.
  2. Jasné a volně přístupné podmínky služby. Práva a povinnosti obou stran jsou důležitou součástí případného vztahu zákazník – poskytovatel služby. Právo na reklamaci a její případné řešení (fakt nemám chuť jezdit v případě nějakého průseru do ČR, a něco řešit u soudu v ČR. Pracuju a žiju totiž v GB).
  3. Ceník. Jasný, výstižný, nematoucí. Čím víc dodatečných „*“, „**“ a „***“, tím větší šance na možný bordel ukrytý zrakům zákazníka.
  4. Webová prezentace. Představuju si to tak, že když na nějaký web vlezu, chci se na něm rychle zorientovat. Něco ve smyslu „šáhnu a mám“, nebo spíše lepší bude „kouknu a vidím“. Web přeplácaný zbytečnostma nenadchne. Naopak amatérský web pro změnu varuje. Mne tedy určitě.
  5. Komunikace. Já bych se vůbec nebál nejprve otestovat, jak se mnou bude ona firma komunikovat přes email, případně telefon. Dovolal jsem se na telefon firmy a komunikuje se mnou personál, na němž je od prvního okamžiku  „vidět“ a hlavně slyšet profesionální a prozákaznický přístup? Pak, s největší pravděpodobností, bude stejný i přístup onoho personálu k mojí zásilce. To je sakra dobré vědět! Napsal jsem email s několika dotazy. Pokud dostanu odpověď ještě tentýž den, s konkrétně zodpovězenými dotazy a klidně i návrhem na řešení jiného typu, je to v pohodě. Oslovená firma žije.
  6. Asi bych se velmi zdráhal poslat bratrovi vánoční dárek v podobě Cambridge Audio receiveru v hodnotě £1200 napoprvé s firmou, kterou neznám – byť bude její web sebelepší a recenze zákazníků sebechvalnější. Proto bych určitě vybranou firmu nejprve testnul s malou, nepříliš hodnotnou zásilkou, jejíž ztráta mi určitě nezpůsobí zaklampování aorty.
  7. A tento bod, poslední ve výčtu, považuji za zásadní: klidně se nechám vést svým instinktem. První dojem bývá většinou ten správný. To je moje letitá zkušenost.

Nyní je čas, abych se vrátil k oné poznámce, která říká, že jsem pracoval pro dopravní firmu v oboru přepravy kusových zásilek.

Každý zákazník, který v tomto oboru nepracoval, má šíleně velký handicap. Neumí totiž přesně rozlišit, která cena je ještě skutečně životaschopná, a která už je takzvaně „podstřelená“, tedy podnákladová.

Přepravce, který si sám sváží zásilky v rámci celé naší džungle (tedy UK), dále je dopraví do ČR a zde je sám, vlastní silou dopravuje přímo na adresu příjemce, a to vše za cenu £25 za balík (do hmotnosti dejme tomu 25 kilo), je rizikovým přepravcem. Pokud ovšem v daném termínu přepravy nemá dodávku narvanou až po střechu, případně nejede se zásilkou stabilního silného partnera – zákazníka, třeba do Německa, kde onu „drahou“ zásilku vyloží, a pokračuje dál do ČR. Teoreticky by to takhle mohlo klapnout. Za předpokladu, že oněch „drahých zásilek“ do Německa bude tolik, aby se cena těchto zásilek mohla podílet na totálně ztrátových balíčcích, které pokračují dále do ČR. Zde potom zůstává otázka, kolik balíků v základu musím mít do Německa, aby mi to zaplatilo totálně nerentabilní door-to-door službu po ČR, nedej Bůh pak ještě po SR?

Proto jsem na začátku tohoto štěku zmínil onu mojí anabázi se SkyEurope, jako jasný příklad byznysu – služby, kterou sice po nějakou dobu můžu klidně provozovat v rámci ztráty (dotovat ji…), ale otázkou pak je, co se stane v okamžiku problémů. A tady už nám levná, ale pro dopravce nerentabilní cena začne hrát úplně jinou muziku.

Naopak pokud najdu firmu, která se klidně pyšní tím, že v rámci UK a svozu zásilek spolupracuje třeba s dopravcem Yoodel, nebo ParcelForce, kteří mu svážejí zásilky v rámci UK, je to rozhodně plusový bod. Nejde o to, aby všechno a do detailu dělal mnou vybraný přepravce sám a na svoje triko. Naopak, spojením vhodné externí služby, jako doplňku k jeho službám, mu optimalizuje nákladovost. Protože se zmíněnými UK partnery bude v úplně jiném cenovém režimu, než jednorázový zákazník. Takhle ten byznys prostě funguje.

A pokud mne vybraný dopravce ujišťuje, že o door-to-door službu se v ČR a SR postará jiný jeho partner, který je na trhu v ČR posazený dostatečně dlouho, existuje a je dostatečně čitelný, můžu mít oprávněný pocit, že jsem našel favorita. Pokud se Vám to zdá lehce nepřehledné, zkusím to zjednodušit:

Je šílené předpokládat, že malá firma, se dvěma auty, dokáže za cenu £25 na balík, se sídlem někde okolo Londýna, dojet z Londýna do Glasgow, tam vyzvednout můj balík a v určeném termínu ho dopravit do Olomouce sama, bez pomoci jiných obchodních partnerů, aniž by na takovém počínání utrpěla finanční ztrátu. Pokud tedy není na stejné trase krytá lukrativní zásilkou do země sousedící s ČR.

Čekáte, že tu písnu nějakou firmu, kterou beru za spolehlivou? Čekáte marně. Mám samozřejmě dva favority, kteří splňují moje náročné požadavky. Požadavky člověka, kterej dře v džungli svý peníze a nemá v úmyslu je vyhodit do nějaký bažiny.

Jenže já nepíšu na objednávku. Nejsem placený za reklamní texty. A nechci být. Dal jsem Vám všem návod, docela podrobný návod, jak hledat, čeho si všímat a čeho se vyvarovat.

Ten zbytek, ten už je jen a jen na Vás.