Originally posted at www.funnytimes.comřekl si pravděpodobně majitel naší globální velkofirmy, a rozhodl o tom, že… …ne. Zkusím to malinko zdramatizovat.

Prostě jsem v pondělí přišel do práce, a kolega mi položil otázku: „Tak co, kam půjdeš, do Rumunska, nebo do Turecka?“. Pojal jsem to jako nějakou snahu vyvést mne z rovnováhy zásadním vtipem, jehož význam mi v onen daný okamžik zcela unikl, a proto byla moje reakce více – méně obecná. To pro jistotu, než budu vědět, kam se onen vtip ubírá.

Odpověděl jsem cosi v duchu „ále, je mi to jedno, třeba do Řecka…“, doufajíc, že tím značně ztížím reakci protivníka. Nestalo se tak. Bylo mi řečeno, že to Turecko a Rumunsko opravdu není blbý ranní vtip, ale realita – máme všichni výpověď a do šesti měsíců se máme rozhodnout, jestli půjdeme do Bohem zapomenutých zemí, nebo zůstaneme v džungli a budeme shánět nový job.

Nicméně realita se od onoho vtipu až zas tak moc nelišila. V odpoledních hodinách jsme měli mítink, kde nám vedení firmy oznámilo, že většina oddělení zákaznické podpory pro danou značku, se stěhuje. Německý support do Turecka, ostatní do Rumunska. V Anglii zůstáváme pouze my, Češi, Poláci, a support pro severské země.

Pravda je, že anglicky hovořícího adepta na práci za třetinový plat seženete v Turecku určitě snadněji, než téhož adepta s fluent Czech language. Tento drobný detail nám pravděpodobně zachránil naše zadky na teplých židlích, stejně tak i naše mzdy, které sice nejsou nikterak ohromující, ale stačí to. A bude to kurewsky dobrá reference v CV, neboť firma má v branži support services velmi dobrý zvuk.

To naši angličtí kolegové jsou na tom podstatně hůře. Angličtina je světovým jazykem, sehnat anglicky hovořící osobu kdekoliv na světě není – až na výjimky – žádý problém. Přesun technologií a IT infrastruktury je také vcelku bezkonfliktní záležitost, takže ono rozhodnutí našeho majitele, ušetřit ročně odhadem (hrubým) cca £500k je vcelku pochopitelná snaha.

To, že přinejmenším 70 lidí přišlo z ničeho nic o práci, je ten smutnější fakt, se kterým se prostě nedá nic dělat. A i když je v Anglii přibližně 2 500 000 nezaměstnaných, což není v součtu 60 milionů obyvatel nikterak děsivé číslo, budou to mít tedy sakra těžké. Ono najít job, odpovídající job v Dorsetu, který je znám, jako Holiday Resort, nebude až zas tak jednoduché. Pokud tedy někdo z nich nechce tancovat u tyče v nočním podniku, případně obsluhovat zákazníky Fast-food restaurantů, nebo (nedej Bůh) prodávat drogy.

Co z tohoto zápisku plyne?

To, že v džungli lze o práci přijít velmi lehce. Snad si to uvědomí i ti, kteří na Lochnesce a Pohybech mudrují, jak je nefér, když po nich chce jejich šéf přesčas, zatímco oni by raději juchuchů a chlast. A pak mají ještě tu drzost takový požadavek označit za diskriminaci. Neuvěřitelné.

No nic. V džungli napadl sníh, tak jdu ven, něco nafotit.