7860_prenup_cartoonZjistil jsem totiž, že kreativci reklamních agentur – těch zahraničních, které na náš televizní trh „usazují“ geniální dílka v podobě reklamních spotů; musí nutně žít v přesvědčení, že televizní diváci v Čechách jsou totální idioti, proti nimž je právě narozené mimčo géniem.

V poslední době mne uchvátily dvě reklamy. Obě běží již nějakou dobu a každá je jiná. Tedy jinak řečeno – jedna je „blbá jak poledne“, u druhé se vždycky s upřímně zasměju.

Takže ta první. Pár – On a Ona, jsou na plese. On obdivuje tanečnici s ukrutně rudými večerními šaty – a své uchvácení dává před Ní hlasitě najevo (…a ta barva, ty musí být nové…). Ona ho usměrňuje tvrzením, že šaty nejsou nové, On kontruje, že přeci MUSÍ být nové, když mají tak krásnou barvu. Ona jej usadí hláškou, že nejsou nové, nýbrž VYPRANÉ V PERWOLU (a zároveň s tímto tvrzením vytáhne odkudsi flašku skutečného Perwolu). Dovolil bych si při své skromnosti ujistit tvůrce reklam ze zahraničí, že v čechách skutečně nenosíme na ples flašky s roztoky pracích prostředků. Stejně tak se naše ženy a dívky nevrhnou se srdceryvným výkřikem na moderátora předváděcí show ve chvíli, kdy se chystá nalít dávku Perwolu do jakéhosi válce za účelem testu odstranění olejové skvrny (…NE !!! Vždyť ho zničíte !!!!…).

Pravým opakem výše napsaného je jiná reklama. Moderátor reklamy sděluje televizním divákům, že jsou různé kategorie mužů. Jedni se snaží za každou cenu upoutat opačné pohlaví svojí domnělou mužností (…dva týpci stojí na mořském molu, heroicky řvou a v rukách drží obrovitánskou rybu… střih… jiný starší muž drží sumce, či co to je, a nabízí svůj úlovek k obdivu přihlížejícím, zatímco jeho paní v pozadí telefonuje, aniž by se jakkoliv vzrušovala kardinálním úlovkem svého muže…), a pokračuje sdělením, že jiní muži za sebe nechají hovořit své činy (…dvě krásné rybí panny objímají frajera, oblečeného v ležérním letním stylu a sdělují si své dojmy z jeho přítomnosti „Drrrrrrr,Drrr,Drrr,Drrr/Ó, ten krásně voní“ a druhá ryba na to „Trrrrrrrrrrrr, Trrr,Trrr/Ano, krásně„). Reklama končí střihem na pánský parfém Old Spice:

Češi si vždycky dělali prdelky ze všech a ze všeho. Proto je nám bytostně blízký humor, který se dotýká našich všedních životů – umíme si dělat legraci z politiků stejně tak, jako sami ze sebe – to je náš úžasný národnostní rys (a díky bohu za něj).

Možná by měli zadavatelé reklam pro TV sdělit kreativcům, že opravdu nezačneme řičet nadšením nad úžasností „Jednou Persil, pořád Persil“, a že fakt nezkoumáme na veřejných toaletách jedinečnost „intimky Allways“.