Click on the image see more cartoons from the author

Neboli… Prostě jsem se minulou středu probudil s lehkou bolestí mandle. Nebyla to nijak dramatická bolest, ale protože „mám svojí periodu“ pravidelně v březnu a říjnu (jaké to štěstí oproti ženám, které mají jinou periodu a to každý měsíc…), věděl jsem, že nesím nic zanedbat.

Což v Anglii není nijak složité, pokud tedy…

…Pokud tedy nepotřebujete léky.

Aby to bylo o něco srozumitelnější, je nutné malé vysvětlení. Velká Británie je velmi tolerantní a demokratická země. Demokraticky je dáno zákonem, že nesmíte u sebe nosit zbraně, případně nožíky určité velikosti a vzhledu (mimo jiné). Demokraticky je zde také dáno, že pokud potkáte v parku výrostka, který okrádá stařenku o berlích, nesmíte na její obranu vyvíjet žádné aktivity, neboť by jste se v tu chvíli stali útočníkem a pravděpodobně by jste mazali do basy. Demokraticky je vám dáno na výběr – pro případ, že se stanete sami obětí napadení, ze dvou variant:

 

  1. varianta první říká, že to nejlepší, co můžete udělat, je oznámit vše policii a vyčkat jejího příjezdu a následného řešení. Sice nejsem Ajnštajn, ale uniká mi pointa toho, jak bych to měl – zasypán ranami útočníka – provést.
  2. Varianta druhá pak říká, že pokud se budete cítit natolik ohroženi, že bude třeba vyvinout jakousi sebeobranu, pak taková sebeobrana musí být na takové úrovni, aby útočníkovi nebyla způsobena větší újma, než předvídatelná možná (what the fuck is it??????)

Prostě a jednoduše: jak už jsem zmínil, ostrov Jejího Veličenstva Vám demokraticky dává tolik možností, že občas ani nevíte, jak jich využít (netýká se cikánů a jejich perfektní znalosti využitelnosti sociálních dávek).

Nejinak je tomu i pro případ nemoci. Pamatujete na fronty u obvoďáka v ČR? No tak tady na to zapomeňte, fronty v čekárně, plné chrochtajících a chraplajících polomrtvol a zdravě vypadajících simulantů, v Anglii nehrozí. Prostě ráno zjistíte, že je vám zle, a tak zvednete telefon, zavoláte do práce a oznámíte jim, že prostě se cítíte nemocný(á) a dneska tedy fakt do práce nepřijdete. Boss se vás jen zeptá, jestli je to vážný a kdy se míníte do roboty vrátit. Počastuje vás (ne)upřímnou účastí a tím je to pro daný okamžik vyřešeno. Potvrzení od lékaře, že skutečně jste tak nemocný (ožralý), že se do tý práce prostě nedohrabete, se u krátkodobých nemocí nekoná.

Takže máme přehledně jasno. Ve středu jsem ještě do práce šel, ale bolest byla větší a větší, čemuž zdárně pomáhala klimoška, kterou zapnula naše bosskyně Líza. Ona není hloupá. Jen jí dodnes prostě nikdo nevysvětlil, že klimoška se používá v létě ke snížení teploty, a ne v zimě k vytvoření průvanu a vyvětrání smradu, který je produkován zhruba sedmdesáti tlejícími bytostmi. Proto jsem ještě zavčas oznámil svému bossákovi, že ve čtvrtek do práce nepřijdu. Hotovo, dvacet.

A tady teprve začíná ona pointa dnešního zápisku.

Ve čtvrtek ráno jsem nastartoval tělo, a i když bolest madle byla docela frustrující, přesto jsem vyrazil koupit do 99p obchodu nejdůležitější léky za účelem mojí samoléčby: Anadin Extra, Beechamps a Ibuprofen. No a protože název obchodu jasně naznačuje, kolik že stojí krabka tovaru (ano, 99 pencí…), vzal jsem rovnou od každého druhu tři krabky – přece se sem nebudu vracet každej den jak debil, no ne?

Docupital jsem ke kase, vytáhnul z kapsy futrál a čekal na cenu. Slečna na mě něco zahuhlala a já, myšlenkama úplně někde jinde (ne, TAM fakt ne…), jsem jí promptně odpověděl „yeah I would like a bag, thanks…“, a s úsměvem jsem se jí juknul na xicht osázený piercingem. Viděl jsem její udivený xicht, tak jsem taky nahodil udivený xicht a vzájemně jsme se na sebe divili. Slečna naštěstí brzy pochopila, že jsem lehce mimo hru, a tak mi onen požadavek sdělila ještě jednou: „Z bezpečnostních důvodů Vám mohu prodat pouze tři krabičky léků, nic více.“. No jasně, a je to tu.

Nemělo cenu se s ní dohadovat – konec konců, ona si tu stupidní regulaci nevymyslela. Na druhou stranu musím uznat, že i tak je to zcela demokratické: můžete být nemocný, kdy chcete. Nemusíte nikomu nic dokazovat. Dokonce si můžete koupit i volně prodejné léky – kdekoliv a kdykoliv. V množství menším, než malém, pochopitelně.

Každá demokracie má svý mouchy. V ČR senátoři žalujou ex-prezidenta Klause za velezradu (jasně. Amnestie byla přehmat, o tom žádná. Ale velezrada? Asi bych to tak nehrotil…), ve Velké Británii z Vás pro změnu pravidelně dělají dementního Lojzíka z dolní chaloupky, kterej neví, kolik rozpustných Beechamps za den snese.

Nakonec to dopadlo dobře, tři krabky Beechamps zabraly spolehlivě , stejně jako osvědčený postup v podobě mokrého ručníku kolem krku, ovinutého igelitem a šátkem navrch. Jinou storkou je ovšem klimoška u nás v práci. Ale o tom, jak se v Anglii manipuluje s nastavením různých normálních přístrojů nenormálním způsobem, zase příště.