unpaid-jobTak tohle je téma, které mne v posledních dnech velmi pobavilo, je vidět, že spousta imigrantů z ČR chce do Anglie „tak strašně moc“, že s klidem riskuje zákaz pobytu v UK. Možná je k tomu donutila jejich finanční situace, možná neschopnost najít si odpovídající zaměstnání legálním způsobem? Nevíím a nechci soudit. Určitě však bude zajímavé se tomuto tématu malinko věnovat – přeci jen, naše džungle má svá pravidla a je fajn o nich vědět dřív, než bude pozdě.

Ještě na začátku 21. století byla situace na trhu práce v UK – pro nás,Čechy – poněkud odlišná. Aby mohl Čech v UK legálně pracovat, musel mít pozvánku od britského zaměstnavatele, bez tohoto dokladu nebyla práce možná, trh s prací byl v oněch letech uzavřený. V roce 2004 pak došlo k zásadní změně, trh s prací se uvolnil i pro občany Polska a České Republiky, Slovenska… A byť ona změna s sebou přinesla několik povinností, byl to průlom.

Spousta Čechů a Slováků odjela za prací do Spojeného Království, tentokrát již s vědomím, že není třeba mít zajišťený zaměstnanecký poměr. Prostě mohou přijet a práci hledat na zdejším trhu práce. Jedinou brzdou však byla skutečnost, že každý, kdo získal smlouvu a práci, se musel povinně registrovat u Home Office, zdejšího Ministerstva Vnitra a doufat, že od WRS obdrží certifikát, ze kterého bylo patrné, že dotyčný může pracovat bez omezení ve Velké Bitánii.

I přes tento administrativní obstrukt se podařilo mnoha Čechům a Slovákům něco, co se jen tak nevidí – díky jejich tvrdé a mnohdy značně časově náročné práci, jsme známi, jako schopní, profesionální a spolehliví zaměstnanci. Vzniklo to tím, že mnoho těch, kteří do UK přišli právě v letech 2004/2005 po onom částečném uvolnění pracovního trhu, našli uplatnění jako self-employers, tedy živnostníci.

Začínali jako ti, kteří pečovali o zahrady domorodců, pak jim opravili plot, následně domorodec zjistil, že ti přistěhovalci umí i opravit elektriku v domě… … a bylo hotovo. Mnoho dnes úspěšných Čechů a Slováků prošlo právě tímto způsobem až do dnešní reality, kdy jsou uznávanými a váženými soukromníky, kteří nejen že odvádí nadstandardní výkony v nadstandardní kvalitě (na zdejší poměry), ale jsou pořád spolehliví a dostupní. A v Anglii je zvykem, že za dobře odvedené služby se platí. A to hodně peněz.

V roce 2011 konečně padl i ten poslední administrativní blok v podobě registrace ve WRS, a od té doby může do UK přijet za prací skutečně kdokoliv. A náhle se věci začínají komplikovat.

Nejde jen o to, že do UK za prací vyrazili ti, co chtějí díky směnnému kurzu mezi librou šterlinků a Českou korunou zlepšit svůj životní standard. Začali se zde objevovat i ti, kteří pracovat až zas tak moc nechtějí. Ale za to se jim extrémně líbí zdejší sociální dávky, které byly ještě před dvěma lety (tedy v roce 2011) velmi štědré. A samozřejmě, že se vědělo a ví, odkud, z které země že přišli. Navíc se do UK začala stahovat z obou zemí omladina, která – v celku logicky a pochopitelně – nechtěla jen tupě dřít na stavbě jako přidavač dvanáct hodin denně. Chtěli si také užít něco života. Je to tedy špatně? Ne, vůbec ne. Jen je problém v tom, že to pomalu začalo deformovat onu původní definici „těch, co dřou do úmoru“. Navíc se na trhu práce začali prosazovat o něco více sousedé z Polska, kteří – na rozdíl od nás – neváhali a velice přesně odhadli, že největší síla je nikoliv v hodnotě auta jednotlivých imgrantů před jejich domem, ale naopak že se dá nejvíce získat aplikací hesla „Sami Swoi“ (nebo třeba také Sinn Féin , vyberte si, co je vám bližší…).

No a pak se do celého toho zmatku pomalu začala plížit ekonimická krize, to bylo v roce 2009. V onom roce to ještě nebylo tak markantní. Pořád bylo docela snadně najít práci, neboť většina britské mládeže stále mohla (zne)užívat štědrost zdejší sociální politky, a raději byli nezaměstnaní, než aby šli pracovat třeba do Mc Donalds, nebo KFC. Prostě se jim to nevyplácelo. Samozřejmě, že se nejednalo jen o problém mládeže. Tento jev byl znatelný napříč celou britskou společností, bez ohledu na věk. Ale u mladých se to dalo vysledovat mnohem lépe (díky jejich životnímu stylu).

V roce 2010 malinko přituhlo, neboť krize, místo toho, aby tak nějak skončila, tak nabrala na obrátkách a vláda v čele s premiérem Davidem Cameronem připravila reformy, jež měly být uvedeny do života v průběhu let 2011 a 2012. Z jejich výčtu a forem, jak měly být aplikovány, začalo být všem přehledně jasné, že doba hojnosti skončila a naopak začíná nepříjmený boj o vlastní zadky u každého jednotlivce, který chce v UK i nadále žít.

A začaly se dít věci: angličtí spoluobyvatelé džungle, pracující pro Kerry Foods (zmiňuji záměrně a vysvětlím v příštím zápisku). Nebo angličané pracující v KFC a Mc Donalds, či Burger King. Nebo ve skladech Tesca, případně v distribučních skladech společnosti 3663. Tedy realitou začaly být věci, dříve nemyslitelné a nevídané.

V tu dobu se do poměrně těžké ekonomické situace dostává i pracovní trh v České Republice. Nezaměstnaných přibývá a mnoho z nich odjíždí za prací do Spojeného Království ve víře, že se zde budou mít lépe. Ona ta iluze není až zas tak překvapivá. Určitě někdo z Vás, kdo se stále nacházíte na území ČR, znáte alespoň z doslechu někoho, kdo v UK je, žije a pracuje. A nepochybně jste se doslechli, že se má dobře, protože v UK může důstojně žít i ten, kdo pracuje za minimální mzdu. A je Vám určitě jasné, že k tomu navíc velmi příjmeně zafunguje faktor „jedna za třicet“, tedy ano, onen již zmíněný směnný kurz mezi britskou librou a českou korunou v případě návštěvy ČR, nebo pozdějšíhoi návratu do ČR s úšetřeným obnosem v kapse. Takže ano, chápu Vaše odhodlání a chápu Vaše důvody: obojí je logické, jasné a srozumitelné.

Jenže doba se změnila. Bohužel ve Váš neprospěch. Krize stále nekončí, a ekonomika nahoru zrovna nejde. Navíc je tu pořád onen holý fakt, že UK má pouze 27% vlastní produkce, vše ostatní je import a služby. Navíc je zde silný imigrační proud z Maroka, Pakistánu, Libanonu, Lybie, Indie. A aby toho nebylo málo, většina imigrantů ze zmíněných zemí umí velmi dobře anlicky – byť s „tvrdým“ akcentem. Ale umí.

A tím se dostávám k podstatě dnes popisovaného problému.

Mnoho z těch, kteří do UK přijeli, nebo se chystají přijet, neumí pořádně Anglicky. Jistě, můžete namítnout, že ani já neměl nijak slavnou angličtinu, když jsem sem přijel, a já Vás opravím: ne, já neměl žádnou angličtinu. Ale za to jsem měl něco jiného: neuvěřitelné štěstí. Pravděpodobně jsem přijel „za pět vteřin dvanáct“ a prošlo mi to. Dnes už bych nic podobného vážně neriskoval. Navíc máme – jako národ – jednu obrovskou nevýhodu: jsme perfektní v práci a umíme si poradit se spoustou problémů, se kterými si angličan neporadí – myšleno pracovně. Prostě Češi jsou samostatní a kreativní. Ale bohužel, neumíme se prodat na pracovním trhu. Což je ve zdejší konkurenci fatální. Neboť Čech u pohovoru neřekne „jsem perfektní a navíc si sám spravím soustruh“. Neřekne to, protože ví, že je to nesmysl a navíc lež. To takový pakistánce přijde po Vás a v onom pohovoru na stejnou pozici (dejme tomu obsluha soustruhu, ať se držím dějové a faktické linie), se HR pracovníkovi vylíčí „jako jediný možný kandidát, neboť je prostě nejlepší v pracovním nasazení, zvládá precizně tři jazyky, umí opravit soustruh vlastními silami, zároveň umí perfektně uklidit celé své pracoviště, v minulém zaměstnání byl hvězdou, která nepohasla a odešel z čistě rodinných důvodů. A pochopitelně respektuje hierarchii firmy, multikultirní nároky současné společnosti a navíc se hodlá i nadále věnovat zvyšování kvalifikace, bude mu to firmou umožněno“. To, že těmi třemi jazyky míní vesnický dialekt někde v Prudanpradéši v jeho třech nářečích samozřejmě nezmiňuje, stejně jako fakt, že mu tyto budou v Anglii k ničemu. Stejně tak decentně zamlčí fakt, že soustruh nikdy v životě neviděl a už vůbec nemůže být řeč o tom,že by se jal cokoliv na něčem takovém opravovat – ale koho to pro Boha zajímá u pohovoru? A stejně tak diskutabilní by byl rozbor onoho odchodu, neboť by mohlo vyjít najevo, že rodinnými důvody byl ve skutečnosti vyhazov na hodinu poté, co si „omylem“ prodloužil již beztak prodlouženou pauzu na oběd z jedné hodiny na dvě. Nic z toho ovšem nezmění fakt, že on se u pohovoru prodá, zatím co adept z ČR nezaujme – průměrných a nemastně – neslaných jsou v UK  miliony.

No a tak těm, kteří sem přijedou, mnohdy v očekávání lepších zítřků, asi hodně zatrne, když náhle zjistí, že to tu s tou prací až zas tak jednoduché není. Opravdu to chce celodenní nasazení, a počítat s tím, že se nebavíme o týdnu. Ale spíše o týdnech. Musíte být vlezlí, neústupní a přesto oslniví – Váš budoucí zaměstnavatel prostě musí dojít k prozření, že pokud Vás okamžitě nezaměstná, ztrácí veškeré naděje na jakoukoliv budoucnost. Neboť bez Vás to prostě fungovat nemůže. Jakákoliv předchozí skušenost hraje důležitou roli, i kdyby to mělo být ochotnické divadlo pro babičky a dědečky z důchoďáku jednou měsičně v Koťehůlkách u Řiťky. Mimochodem zmíněný nesmysl by v sociálně založené Anglii vůbec nebyl od věci.

Nesmíte polevit. Nikdy a za žádných okolností. Vzpomínáte na otřepané „stokrát nic umořilo vola“? Tady to platí také. Vracejte se do stejných obchodů, kaváren a fast foodů. Pravidelně, a neústupně a hlavně: s úsměvem. Xicht nařvanej frustrací ještě nikoho nepřiměl, aby někoho zaměstnal. Úsměv, úsměv, úsměv. Modla britského pracovního trhu. Ono šílené „smiling, darling“ uslyšíte tolikrát, že je dobré s tím počítat dopředu. CV vytiskněte nikoliv v desítkách kopií, ale rovnou ve stovkách kopíí. Nic méně pamatujte, že osobní dojem prodává nejlépe. Žádné CV nemůže nahradit Vaši prezentaci při pohovoru s managerem, nebo HR assistant. Vyjadřujte se jasně, sebevědomně. Nemusíte to přehnat, ale dejte každému jasně najevo, že víte, co chcete a co pro to máte udělat. Obvolávejte volná místa. A to již od rána. Nečekejte na odpoledne. Ne. Hned v devět. I tím dáte najevo, že o tu práci opravdu stojíte. Jsou to detaily, a vyplatí se je znát.

A jak že to souvisí s oním nelegálním zaměstnáním?

Jednoduše. Diskuse na toto téma proběhla na Lochnesce, a opět se díky mému jasnému a stručnému a přímému vyjadřování poněkud zvrtla. Nic to ovšem nemění na faktu, že nelegální poráce je v UK pořád trestána deportací a zákazem pobytu, většinou na pět let.

Někteří z diskutujících mi oponovali, že dotyčný postižený chtěl pouze poukázat na to, že z neznalosti je možné tvrdě narazit – což ovšem nemá žádnou informační hodnotu. Neboť to, že v případě nelegální práce můžete být oškubání na financích, o dalších průserech nemluvě, ví každý, kdo do Anglie přijíždí – alespoň já v to doufám. Poukazovat tedy kdekoliv na skutečnost, že při nelegálním zaměstnání můžete obdržet nižší, než zákonem stanovenou mzdu, považuji za stejně hodnotné, jako když Vám teď řeknu, že šroubovák zapíchnutý do oka Vám s jistotou způsobí slepotu.

Jak tedy rozpoznat práci, která není v souladu se zákony platnými ve velké Británii?

  • Je.li Vám nabídnuto, že mzdu budete dostávat hotově a denně
  • pokud se zaměstnavatel zdráhá jasně deklarovat Vaše práva a povinnosti
  • pokud Vám nabízí mzdu, která je menší, jak minimální mzda, garantovaná státem
  • pokud zaměstnavatele nezajímají údaje, jako NIN, bankovní účet, případně adresa Vašeho bydliště
  • a pokud zaměstbavatel mlží stylem „to se dohodnem pozdějc“

Tyto a následné další detaily Vám mohou jasně naznačit, že toto asi nebude to pravé ořechové. Neboť jak už jsem zmínil výše, následky takového vztahu si ponesete i Vy, nejen onen zaměstnavatel.

Vrátit se do ČR po neúspěšném hledání práce v UK není ostuda. Upřímně přiznávám, že pokud bych do UK přijel já v současné době, a ve stejné výbavě, jako tenkrát, tak s jistotou bych po měsíci valil zpátky – nadobro vyléčený z jakékoliv práce v zahraničí.

Ale to přeci není ostuda. Je to prostě realita. Nemůžeme být všichni v Anglii, pracovat tu a žít. Stejně, jako nemůžeme být všichni ředitelé atomové elektrárny. Tak to prostě je. Nebo třeba: tak prosté to je…