Věčné, vděčné a oblíbené téma jak na Lochnesce, tak na Pohybech. Člověk by skoro řekl, že neexistuje Google, a že vyhledat portál Moneysupermarket je věc neuvěřitelně těžká. Pravda, aby se onen portál dal dohledat, je nutné vládnout alespoň základní angličtinou a je nutné ji umět používat – a zde je namístě férově uznat, že ne každý, kdo míří do ostrovní džungle, toto umí. A taky je fér přiznat, že mnohem jednodušší je fláknout dotaz právě na Lochnesku, nebo Pohyby a čekat, jak to za mě ostatní vyřeší.

Ale dost o neschopnosti ostatních. Tyjte z mé schopností používat Wikipedii a z praktických zkušeností, načerpaných těmi pár lety pobytu v Anglii.

V UK máme 4 hlavní poskytovatele služeb mobilních operátorů: O2 (tedy španělská  Telefónica O2), pak německý T-Mobile, britský Vodafone a „Trojku„, tedy operátora „3“. Nedávno, tedy v roce 2012, vznikla skupina EE (Everything Everywhere, podílníci Deutche Telecom a France Télécom), kam patří T-Mobile, Orange a EE. EE jakožto service provider, poskytuje hlavně služby LTE, které jsou v tuto chvíli dostupné zejména v aglomeracích Londýn, Bristol, Birmingham, Cardiff, Liverpool, Leeds (Bradford) a Manchester. Vše ostatní je v postupném vývoji, a je to logické. Vystavět rychlou datovou síť pro mobilní telefony není levná záležitost – při vědomí, že pro síť o rychlosti až 100MB/s (což je teorie, prakticky to vychází někam k 40-60MB/s…) je nutné postavit novou infrastrukturu… Nic méně, mobily tu v základu fungují… …a v kvalitě signálu jsou propastné rozdíly.

Nejlepší pokrytí má v tuto chvíli jednoznačně Telefónica O2. Na rozdíl od konkurentů. v UK není moc míst, kde by „kyslík“ vypadl. Příjem dat na HSPA (nebo HSPA+) je stabilní po většině UK území, a 3G Vám naskočí málokdy. Ovšem je nutné pamatovat na fakt, že příjem signálu je ovlivněn i kvalitou přijímacího modulu Vašeho telefonu.

Druhé místo v pořadí si drží stabilně T-Mobile. Má o malinko větší díry v pokrytí, a o malinko horší zákaznickou podporu. Na druhou stranu je levnější.

Bronzovou příčku drží Vodafone. Vodafone má strašně hezký ceny tarifů a příjmený customer service. Bohužel, taky má dost výpadků napříč ostrovem. Tedy nic moc situace.

Trojka, to je kapitola sama pro sebe. Nikdy jsem jej neměl a nikdy mít nebudu, protože pokrytí signálem je víc, než zoufalé. Telefon potřebuju používat, ne s ním běhat po městě a hledat dvě čárky signálu.

No a pak tu máme skoro 40 virtuálních operátorů, kteří poskytují totéž, co ona „velká čtyřka“, jen za nepoměrně nižší ceny. V tom je ukryta síla virtuálů. Nestaví vlastní datovou síť. Vždy si pronajímají nevyužitou kapacitu od klasických poskytovatelů služby. Díky tomu nemají enormní odpisy z výstavby a údržbny sítě, a to [tooltip tiptext=“Mobile Virtual Network Operator“]MVNO [/tooltip]umožňuje doržet ceny proklatě nízko u pasu.

Nejznámějšími MVNO jsou Asda Mobile, Tesco Mobile, Lebara Mobile a Virgin Mobile.

Co je trošku blbé, tak zjištění, že každý virtuál se orientuje na malinko jiné služby. Někdo má levné ceny hovorů v UK a drahé zahraniční, jiný operátor to může mít hozené přesně naopak. Kupříkladu Lebara Mobile je specialista na zahraniční volání, hlavně středozemí, a blízký východ. Oproti tomu Asda Mobile je provázána se službami Asda, a když využíváte více jejich balíčků (Asda Financial service, Asda Life Insurance, Asda Car Insurance—), můžete se dostat na zajímavé bonusy. Tesco Mobile je klasický levný operátor, stejně jako Virgin Mobile.

Asi největší nárůst zaznamenal za poslední rok a půl virtuál GiffGaff, který je vlastním podnikem O2 Telefónica UK. Nasadili brutálně nízkou cenu za data (internet v mobilu) a docela levné domácí hovory.  Já jsem rodičům pořídil levný telefon z UK, k tomu kartu GiffGaffu a volám tedy za směšné peníze i na mobil do ČR.

Co si tedy z výše vybraného vybrat?

Vždy si nejprve ujasněte, zda potřebujete měsíční paušál, nebo ne. Uznávám, že mít nový iPhone 4S může být pro spoustu z vás špičková prezentace vašeho úspěchu v UK. Ale bohužel, je s tím také spojen poplatek ne méně jak £30 měsíčně. Pro nově příchozí vražedná kombinace. Stačí ztratit práci, a máte zaděláno na průšvih.

Pokud již půjdete do paušálu, ověřte si momentální akční nabídky operátorů. Vyplatí se navštívit prodejnu Phone 4 You, kde vám poradí jak s předplacenkami, tak s měsíčními paušály.

Když už se rozhodnete pro virtuála, počítejte s tím, že ne každý virtuál nabízí dotovaný telefon. A pokud ano, někde si tu dotaci vybere zpět. Virgin Mobile je virtuál, který poskytuje i paušály a dotované telefony. Ovšem krvavě to za ty dva roky kontraktu zaplatíte.

Ne vždy je nutno jít do paušálu. Můj HTC Desire už pomalu dosluhoval, a tak jsem byl nucen po třech letech tento kvalitní a nerozbytný kus vyměnit. Volba padla na některý z WindowsPhone 8 telefonů. A čirou náhodou jsem cestou do práce zahlédl u naší O2 prodejny akci na nový Huawei Ascend W1 za £120. Takže jsem přerušil cestu do práce a vystál si 45 minut na telefon. Pak jsem do něj vrazil simku GiffGaff a voilá – mám nový telefon za směšnou cenu 3600 Kč. Prostě, vždy je to o náhodě, trpělivosti a hledání. Věnujte tomu čas, a vyplatí se to.

Dotazy? Zařvěte si v diskusi.