Vše, co zde popíši, je jen o mojí hlouposti. Tedy o tom, co tak rád kritizuju u jiných obyvatelů naší džungle. jako bych to n Anglii už neznal: skoro na vše existují předpisy a pravidla, jež je nutno dodržovat. A všechna pravidla jsou snadno „k dostání“ na internetu – po návratu dom jsem to našel za necelou minutu. O čem že mluvím? Haha, jako vždy, je nutné udělat malou odbočku…

Vše se semlelo poměrně rychle, a hlavně nenápadně. To už tak bývá.

Po kruté zimě začaly na náš ostrov dopadat paprsky jarního sluníčka. A i když to je chvílema na krátký rukáv, přeci jen, obezřetnost je na místě. Vítr je stále studený, a ve stínu to taky není nic moc. Přesto jsem prostě neodolal, a vydal málem poslední peníze ze svého účtu, a vydal se za vysněným dobrodružstvím – tedy fotit letadla na Luton Airport.

Dobrodružství je to proto, že Luton Airport má jednu obrovitánskou výhodu (když tedy pominu Heathrow, ale to je zase jiná liga…). A tou je ranvej „u baráku“ – neboli, velmi, velmi blízko terminálu. A dalším, o něco lákavějším tahákem, je můstek, přes který nad silnící přejíždějí letadla právě k oné ranveji – tedy sen snad každého spottera.

Blbé na tom všem bylo, že z nějakého trapného důvodu nešel zaboha bůknout tiket na večerní spoje National Expressu z London do Bournemouth. Prý jsou všechny spoje vyprodané. Od 1700 dozadu, ani jeden volný tiket. Tedy kecám, něco asi volnýho bylo kolem půlnoci, tedy na posledním spoji. Ale nesjem magor, abych se potuloval v noci kolem letiště a riskoval, že mě sejme Police patrol. Takže jsem s povděkem vzal spoj v 1730, čímž se mi ovšem zcela nekompromisně scvrknul čas pobytu na Lutonu. Necelé tři hoďky. Tedy najít flek, který bude ten pravý k focení onoho mostku plus k focení odletů a příletů… No, to tedy bude hoňka!

Nakonec to tedy nebylo vůbec dramatický. Stihnul jsem totiž udělat všeho všudy jen šest fotek, a už jsem měl za zadkem policajty. Zaplať panbůh za to, že poldové v Anglii jsou v první řadě velmi vstřícní a přátelští, policejní tvrdost a šikana tu přichází na řadu až hodně za hranou slušného chování „těch druhých“. Takže se mě slušně zeptali, co že tam na tom trávnůku dělám (co asi, když mám v ruce zrcadlovku, ze který trčí 300 milimetrovej Tamron…). Slušně jsem odpověděl, že fotím, a hned se mi dostalo neměně slušné odpovědi, že toto jest na zdejším letišti vážně zakázaný, a že nejlepší by tedy asi fakt bylo, kdybych to zabalil, jinak dostanu flastr v podobě £100 plus den basy.

[nggallery id=13]

Takže jsem to poslušně zabalil, a odtáhl zpět na Victorii, jak zpráskanej pes. V Canonu šest fotek, který stačili tak tak na to, abych začal chytat pozici – bejt tam o půl hoďky dýl, vyšlo by to, ten plácek zas tak marnej není. A když to vezmu z reality, tak díky plotům a miliónu lamp tam prostě jiná skulina k mostu a ranveji není…

Po návratu dom jsem samozřejmě okamžitě vletěl na Gůgl a hledal frázi „spotting enthusiasm scheme“, pod kteroiu se v UK schovává povolení k focení buď na všech, nebo na vybraných letištích. Jak už jsem se zmínil, nezabralo to ani půl minuty, vlastně nejdýl mi trvalo napsat správně to blbý slovo enthusiasm , pořád jsem tam zapomínal „h“ 🙂

Výsledkem jest, že ještě zejtra to vytisknu, nechám si někde udělat pasový fotky, a přihlásím se do spolku nadšených spotterů. Příště se tedy stoprocentně vydám na Heathrow (kam lze i bez ID karty – tedy, když víte kam…) .

Pro vás ostatní z toho plyne jen jedno: nepodceňujte zdejší předpisy a zákony, i když jsou někdy vážně divný. A používejte Gůgl.