Po nějaké době se nám sešly dva Bank Holiday v jednom měsíci. Pro nás to znamená zejména potíže s dopravou, státní svátek je dnem, kdy veřejná doprava funguje plně v dikci významu slova holiday – tedy jezdí ve velmi omezeném režimu. V mém případě to fungovalo tak, že o státní svátek jsem do práce jezdil taxíkem (£10 cca), neb první autobus jede až v 0930, zatím co já pracuju od osmi. Teď sice jezdím s kolegou autem, ale pro změnu se nám na hlavu snesl problém s výplatou.

Tedy ne, že by nám firma nechtěla zaplatit za práci, nebo – nedej Bůh – nezaplatila jako vůbec, to ne. Ale na rozdíl od jiných firem, u nás dostáváme výplatní doklad velmi strohý. A to tak, že tam není skoro nic, jen prostě hrubá mzda, odvody a čistá mzda. Žádné hodiny, žádné svátky, nic. Pouze v případě přesčasů se na pásce objeví poznámka „UK overtime x1,5“, a tečka.

Čímž se dostávám k problému, se kterým se v UK můžete setkat velmi často: neexistuje přesný standard pro vzhled výplatních dokladů. Takže každá firma může – teoreticky i prakticky – použít cokoliv, co splní zákonem stanovený rozsah informací, který na dokladu musí být. A to jsou právě ony zmíněné položky hrubá mzda, odvody a čistá mzda.

Takže když jsme včera s kolegyní spekulovali nad tím, zda jsme dostali za den práce o státním svátku jeden a půl násobek mzdy, nebo jen extra den do konta dovolených, nějak jsme se k tomu nemohli dopátrat, a to ani po konzultaci s naším team-leaderem. Jedno víme jistě: ten extra den na kontě máme (protože jsem ho v systému našli). Ale jak je to tedy s tou výplatou?

Optimistické duše tvrdí, že Bank Holiday ve Velké Británii je vždy placen jeden a půl násobkem mzdy standardní. Extra optimistické duše tvrdí, že je to dvojnásobek. A tím začíná náš exkurz do tradičního zmatku britské legislativy:

There is no statutory right to extra pay, for example time and a half or double time, when an employee works on a bank holiday. Any right to extra pay depends on the terms of the employee’s contract of employment.

Zdroj ZDE

Pravdou je, že zatím u všech předchozích zaměstnání jsem měl svátky zaplacené vyšší hodinovou sazbou a ta byla jasně uvedena i na dokladu o mzdě. Ovšem stávající zaměstnavatel tyto údaje do dokladu neuvádí. Jednak proto, že máme [tooltip tiptext=“Smlouva s garantovaným ročním příjmem, mzda je vyplácena měsíčně a výhradně na bankovní účet“]annual contract[/tooltip], tím pádem tedy víme, kolik přesně bychom měli obdržet každý měsíc na mzdě. Nic méně praxe je poněkud odlišná a každý měsíc je jiný – jednak díky daním, a jednak (jak mi vysvětlil šéf…) si to vysvětluju špatně: roční mzda mi nezaručuje více-méně stejnou mzdu každý měsíc bez ohledu na počet hodin. Termín annual contract se rozumí jen a pouze to, že na konci účetního období musí moje mzda dosáhnout smlouvou stanovené výše.

Tak to je mrdnik.

Teoreticky mi toto vysvětlení znělo stejně, jako: deset měsíců nedostaneš nic (nebo dostaneš málo), a pak to bude dvakrát ranec. Navíc se dá pohledem do Gůglu zjistit, že vše kolem peněz a státního svátku opravdu závisí jen a pouze na tom, jakou smlouvu si se zaměstnavatelem sjednáte:

Under s.1 of the Employment Rights Act 1996, employers must give new employees a written statement of terms and conditions of employment. […]  There is no right for employees to be paid a higher rate than normal for working on a bank holiday, unless this is provided for in the contract.

Jenže u naší firmy, která je globální (napříč kontinenty), se smlouvy střihaj jako cvičky u Baťi, takže nějaká individuální dohoda fakt nehrozí. Jedinou šancí tedy jest, že si sjednáme vyšší mzdy (HaHa..), a nebo budeme věřit tomu, že dostaneme 100% bonusů (HaHa).

Závěr toho všeho? Doufám, že jste na tom líp, než my. A pořádně si přečtěte smlouvu, nebo sjednejte podmínky práce – ať víte, do čeho lezete.