Bank Holiday? Pěkný zmatek ve výplatě.


Po nějaké době se nám sešly dva Bank Holiday v jednom měsíci. Pro nás to znamená zejména potíže s dopravou, státní svátek je dnem, kdy veřejná doprava funguje plně v dikci významu slova holiday – tedy jezdí ve velmi omezeném režimu. V mém případě to fungovalo tak, že o státní svátek jsem do práce jezdil taxíkem (£10 cca), neb první autobus jede až v 0930, zatím co já pracuju od osmi. Teď sice jezdím s kolegou autem, ale pro změnu se nám na hlavu snesl problém s výplatou.

Tedy ne, že by nám firma nechtěla zaplatit za práci, nebo – nedej Bůh – nezaplatila jako vůbec, to ne. Ale na rozdíl od jiných firem, u nás dostáváme výplatní doklad velmi strohý. A to tak, že tam není skoro nic, jen prostě hrubá mzda, odvody a čistá mzda. Žádné hodiny, žádné svátky, nic. Pouze v případě přesčasů se na pásce objeví poznámka „UK overtime x1,5“, a tečka.

Čímž se dostávám k problému, se kterým se v UK můžete setkat velmi často: neexistuje přesný standard pro vzhled výplatních dokladů. Takže každá firma může – teoreticky i prakticky – použít cokoliv, co splní zákonem stanovený rozsah informací, který na dokladu musí být. A to jsou právě ony zmíněné položky hrubá mzda, odvody a čistá mzda.

Takže když jsme včera s kolegyní spekulovali nad tím, zda jsme dostali za den práce o státním svátku jeden a půl násobek mzdy, nebo jen extra den do konta dovolených, nějak jsme se k tomu nemohli dopátrat, a to ani po konzultaci s naším team-leaderem. Jedno víme jistě: ten extra den na kontě máme (protože jsem ho v systému našli). Ale jak je to tedy s tou výplatou?

Optimistické duše tvrdí, že Bank Holiday ve Velké Británii je vždy placen jeden a půl násobkem mzdy standardní. Extra optimistické duše tvrdí, že je to dvojnásobek. A tím začíná náš exkurz do tradičního zmatku britské legislativy:

There is no statutory right to extra pay, for example time and a half or double time, when an employee works on a bank holiday. Any right to extra pay depends on the terms of the employee’s contract of employment.

Zdroj ZDE

Pravdou je, že zatím u všech předchozích zaměstnání jsem měl svátky zaplacené vyšší hodinovou sazbou a ta byla jasně uvedena i na dokladu o mzdě. Ovšem stávající zaměstnavatel tyto údaje do dokladu neuvádí. Jednak proto, že máme [tooltip tiptext=“Smlouva s garantovaným ročním příjmem, mzda je vyplácena měsíčně a výhradně na bankovní účet“]annual contract[/tooltip], tím pádem tedy víme, kolik přesně bychom měli obdržet každý měsíc na mzdě. Nic méně praxe je poněkud odlišná a každý měsíc je jiný – jednak díky daním, a jednak (jak mi vysvětlil šéf…) si to vysvětluju špatně: roční mzda mi nezaručuje více-méně stejnou mzdu každý měsíc bez ohledu na počet hodin. Termín annual contract se rozumí jen a pouze to, že na konci účetního období musí moje mzda dosáhnout smlouvou stanovené výše.

Tak to je mrdnik.

Teoreticky mi toto vysvětlení znělo stejně, jako: deset měsíců nedostaneš nic (nebo dostaneš málo), a pak to bude dvakrát ranec. Navíc se dá pohledem do Gůglu zjistit, že vše kolem peněz a státního svátku opravdu závisí jen a pouze na tom, jakou smlouvu si se zaměstnavatelem sjednáte:

Under s.1 of the Employment Rights Act 1996, employers must give new employees a written statement of terms and conditions of employment. […]  There is no right for employees to be paid a higher rate than normal for working on a bank holiday, unless this is provided for in the contract.

Jenže u naší firmy, která je globální (napříč kontinenty), se smlouvy střihaj jako cvičky u Baťi, takže nějaká individuální dohoda fakt nehrozí. Jedinou šancí tedy jest, že si sjednáme vyšší mzdy (HaHa..), a nebo budeme věřit tomu, že dostaneme 100% bonusů (HaHa).

Závěr toho všeho? Doufám, že jste na tom líp, než my. A pořádně si přečtěte smlouvu, nebo sjednejte podmínky práce – ať víte, do čeho lezete.

Reklamy

2 thoughts on “Bank Holiday? Pěkný zmatek ve výplatě.

  1. Tož to my to máme tak, že pokud pracujeme na bank holiday, dostaneme jeden den dovolené navíc, což si myslím, je úplně fér a přehledné 🙂

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s