Původně jsem měl v plánu jiná dvě témata – první o nasranosti čechů v UK, kterým se tak nějak nedaří a jsou down, druhý téma mělo být o firmě, které se prezentuje jako profesionální wedesign studio (s jedním velmi zajímavým kusem v portfoliu).

Ale jako tradičně, vstoupila do mého rozhodování diva, která to všechno semlela na padrť a zbylo už jen téma jediný – tedy téma, spíš otázka. Zní složitě, tváří se složitě (protože je to dlouhá otázka) a výsledek je primitivně jednoduchý – tedy pokud umíte alespoň trochu používat Google. To už tak většinou bývá (ne vše, co se tváří složitě, je složité…)Jak zní otázka?

 

Mohu být dlouhodobě zaměstnán v UK a zároveň si platit zdravotní pojištění v ČR?

Krátká odpověď: NE.

O něco delší odpověď: NE, fakt to není možný, pokud jste dodrželi zákon.

Vyčerpávající odpověď: Prostě na to zapomeňte. Vaší povinností totiž je vrátit průkaz pojištěnce dané zdravotní pojišťovny v případě, že se rozhodnete v zahraničí pobýt dýl, jak 6 měsíců (viz vyjmutá část z webu ČSSZ):

Osoba, splňující uvedené podmínky, je tímto vyňata ze zdravotního pojištění v České republice a současně je povinna odevzdat před odjezdem průkaz zdravotní pojišťovny. Za osobu dlouhodobě pobývající v cizině nikdo pojistné v ČR neplatí. Současně však tato osoba nemá po uvedenou dobu nárok na úhradu zdravotní péče, poskytnuté českým systémem veřejného zdravotního pojištění.

Normální člověk tohle asi pochopí hned. Někteří to pravděpodobně nepochopí ani takto, proto ještě jednou natvrdo:

Když musíte vrátit kartu pojištěnce, tak je tak nějak logický, že žádnou kartu v ruce mít nebudete, až budete chtít zadarmo vytrhnout zub u českýho zubaře, kterej je asi o třetinu levnější, jak ten anglickej. A protože v ruce nebudete mít kartu pojištěnce, tak vás ten zubař prostě zadarmo nevezme. A protože vás zadara nevezme, budete si to muset zacvakat – což je fér gejm.

Pokud to máte rádi hustý, tak si to můžete přelouskat celý na webu státního orgánu:

http://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni/archiv-vydanych-cisel/clanky/pobyt_v_cizine_a_zdravotni_pojisteni.htm

A pokud to nepochopíte ani tak, ani onak, tak jako vážně zůstaňte v ČR a hlavně nikam nejezděte. Ušteříte si spoustu nepříjemností.