Pojištění auta v UK


Jedním z nejčastějších dotazů, které v džungli můžete od českých a slovenských zvířátek dostat, je dotaz na pojištění jejich domácího mazlíčka (třeba VW Prasát v dýzlu pyčo a táhne vodspoda voe) ve zdejší ostrovní pustině, a na to, kolik zlatek to bude stát. Jejich představa většinou bývá taková, že prostě přijedou s autem z české džungle do anglické džungle a hotovo – netřeba se stresovat, pojistka je přece placená v ČR…

Aktualizovaný a podrobný zápisek o tom, jak funguje pojištění auta v UK, najdete zde.

V podstatě, proč ne. Ale má to jeden háček. No vlastně, ono těch háčků bude víc, plus jeden hák.

Hák, tedy byg trabl, je to, že s vozem, registrovaným v některé ze zemí EU můžete po Anglii libovolně jezdit po dobu šesti měsíců, pokud jste zde jako turisté. Po uplynutí oné velmi velkorysé doby šesti měsíců, musíte s tímto vozem UK opustit. Některá méně vyvinutá zvířátka dospěla k názoru, že netřeba honit bycha ještě před tím, než vůbec nějakej bych nastane, a tak používaj svoje káry, dotažený z ČR, na UK silnicích vesele i po uplynutí oněch šesti měsíců.

editováno po vydání:

Samozřejmě, že spousta zvířátek žije v mylném pocitu, že tedy můžou v UK svůj vehykl používat oněch 6 měsíců, pak s tím někam odjedou a zase se vrátí a BINGO – to jsem vás ochcal, drazí soudruzi z UK…

Omyl. Zákon jasně říká, že rezidentem se stáváte v okamžiku, kdy do UK přijedete za účelem práce. Tedy ve chvíli, kdy si začnete hledat aktivně onen Vámi vysněný džob, je z vás rázem rezident. Bez ohledu na to, jestli se Vám to líbí, nebo ne a bez ohledu na to, jestli si myslíte něco jinýho. A schválně zkuste hádat, jak dlouho bude trvat polišům (popis vybavení jejich auta je o malinko níž…) přímo z jejich auta zjistit, že za Vás zaměstnavatel ABC Ltd. platí zálohy na daň a odvod do NIC?

konec editace po vydání

A teď přijdou ty malý, nenápadný troubly.

Pokud si myslíte, že anglický poliši jsou idioti, tak se mýlíte, a to docela silně. V mnoha případech polda v UK vypadá jak trouba, ale zdání klame – a to hodně. Fast response police unit, tedy ona klasická motorizovaná hlídka, má v autě vybavení, s jehož pomocí dokáže o každém zvířátku v UK získat neskutečný množství drobných, leč zásadních informací. Jednou z nich třeba je i dotaz na Home Office, pod kterej spadá UK Border Agency (UKBA), zda a jakým způsobem se zvíře jménem Alois Jenejchytřejšínasvětě dostalo do UK, a kdy to přesně bylo. A pokud pořád tápete, proč je tohle tak podstatnej detail, tak Vám to řeknu: děcka, UK je OSTROV. Což zjednodušeně řečeno znamená, že bez kontroly UKBA se na něj nedostanete. A je úplně jedno, jestli to vezmete trajektem (hustokára, BUS, pěšmo), nebo ptákem, nebo vlakem. Vždycky u daného kontrolovaného jména vyskočí datum kde a kdy a jak daný jedinec vstoupil na území královny Alžběty. No a když k tomu přidám fakt, že v extrémním případě si dokážou hmátnout i do archivu CCTV z loďky, z letištní haly, z bus terminálu na Viktorii, nebo nástupiště Eurostaru na St. Pancras… Opakování je matka moudrosti, proto to tu řeknu znovu: nepodceňujte zdejší bjurokrsy. Ona se sice strašně pomalu rozjíždí, ale jakmile je rozjetá, nic jí nezastaví. Ani nářek imigranta bráníciho svojí hustokáru jeho vlastním bády před odtahem a sešrtotováním.

Co tedy radím? Co dělat?

Ízy.

Za prvé, pokud máte Vaše auto na leasing v ČR, a víte, že odjedete na dlouho do UK, prostě zajděte na firmu, u který leasing máte a na férovku jim to řekněte. Vždycky platí, že o prachy jde vždycky na prvním místě. Proto ona firma určitě bude hledat řešení, jak leasing ukončit bez následných sankcí. A ano, bude Vás to stát něco navíc. A věřte tomu, že případná výmluva – už na území UK – že jste nemohli s Vaším autem nic dělat, protože je na lýzing, tady nikoho fakt nedojme. O auto prostě můžete přijít.

Pokud je auto v ČR Vaše, prodejte ho. Jasně, bude to se ztrátou, ale věřte jedný věci: VYPLATÍ SE TO. Proč? Protože auta v UK jsou nechutně levný – logicky. Ono auto s pravostranným řízením se na území kontinentální Evropy prodává vážně hodně blbě. Prostředky, které získáte prodejem svojí milovaný Škody Felicie  „na hlínách“, zcela jistě budete moci směnit za automobil, kterej Vám imidž zkurví mnohem lépe – třeba za Oktávku v dýzlu. A taky bude na hlínách…

Nákup vozu v UK je neuvěřitelně jednouchý počin. Zaprvé, pouličních bazarů je po celém spojeném království jak naseto. Zadruhé, portál www.autotrader.co.uk vše vyřeší nákup hustokáry za Vás z pohodlné sesle Vašeho pronajatého pokoje v share-house. Ani peníze nejsou problém, pokud nemáte keš. Stačí u dealera požádat o nabídku půjčky. Nebo požádat Vaší banku o totéž, pokud od banky nemáte kreditku. Takže pokud Váš osobní finanční rejting není v loji, pak se jediným zásadním momentem stane pojištění auta.

A tady teprve začne ten pravej masakr. Čtěte pozorně.

V UK je pojištění vozu poněkud odlišné od ČR – pojistné je vždy uzavřeno na daný vůz a daného řidiče. Tedy nikoliv na řidiče, který – pokud má platné povinné ručení a řidičský průkaz – může v ČR řídit jakýkoliv vůz. Tady je to omezeno striktně pouze na daný vůz, u kterého je dotyčný řidič evidován. Pokud budete chtít řídit i vůz své partnerky (partnera), musíte požádat pojišťovnu, aby Vás k danému vozu přiřadila, jako řidiče. Tento úkon může ovlivnit celkovou výši pojistného, které budet platit.

Stejně tak bude ona částka ovlivněna Vaším věkem, počtem kilometrů ujetých bez nehody, stařím vozu, který chcete koupit, kategorií vozu, typem pojistky, kterou uzavřete (vyzvětlím níže), a v neposlední řadě i místem bydliště v UK.

A teď to rozeberu:

Věk: jeden z nejdůležitějších údajů. Čím mladší řidič, tím vyšší pojistka bude. Není žádný problém, když novic za volantem ve věku 20ti let dostane od pojišťovny paletu £1000 ročně a víc. Takže na toto pozor a počítejte s tím.

Počet bez nehody ujetých kilometrů, tzv. No claim bonus (NCB): druhý zásadní údaj. Pokud máte 10 let bez nehody a více, můžete očekávat velmi zajímavé slevy z pojistného. A do NCB jsou ve většině případů úznávány i beznehodové kilometry z ČR, pokud je dokážete hodnověrně doložit (originálem od Vaší bývalé pojisšťovny z ČR). Na kecy zoufalců z různých fór, jakože bezeškodní limit z ČR Vám pojišťovny v UK nevemou, na ty nedejte. Jistě, může se stát, že NCB z jiné země uznán nebude. Ale na druhou stranu – nutí Vás někdo, aby jste uzavřeli s takovou pojišťovnou smlouvu? Ne, nenutí. Takže jim poděkujte, a s klidem běžte o dům dál. Vy totiž nemáte co ztratit – pojišťoven je v naší džungli jak naseto.

Stáří a kategorie vozu: tady je to vcelku logické. Čím starší vůz, tím vyšší pojistné může být. Tříletý Mercedes S-klasse bude mít poněkud jinou cifru pojistky, než tříletá Škoda Fabia. Vyplatí se předem zjistit, kam Vaše vysněné autí vlastně patří. Čím vyšší kategorie, tím vyšší pojistka.

Typ pojistky: v UK existují tři druhy povinného ručení (když použiju všem známé označení): Third party insurance, následuje o něco vyšší Third party fire and theft a peloton uzavírá Comprehensive insurance. Pamatujte na to, že na webu je spousta stránek, které Vám vysvětlí, jak která kategorie funguje. A perlička na závěr odstavce: nevěřte tomu, že Comprehensive car insurance bude automaticky to nejdražší – nemusí to tak být.

Místo bydliště v UK – je to neuveřitelné, ale i post-code může zásadním způsobem ovlivnit výši pojistky. Pokud žijete v lokalitě, kde je vysoká míra kriminality (zejména vehicle crime), pak prostě půjde Vaše pojistka nahoru. Míru kriminality si můžete zjistit na webu www.police.uk (ANO, POUZE TEČKA UK, BEZ CO.) Tam najdete malou nápovědu, jak je na tom Vaše lokalita.

Tak, a je to. Úspěšně jste se prodrali chroštím až na konec. Jen ještě dodám, že krom pojistky Vás na autě ještě čeká Road tax, ale tam je to jasné a není co řešit – proto to ani typové na forech nerozebíraj.

Závěrem malá rada. Nevěřte těm kecům, jakože týpek, nebo týpkyně jsou v UK už tři roky a vesele jezděj na českých značkách. Jistě. Vždycky se stane, že někdo to štěstí mít bude a fakt tady bude jezdit na českých RZ. Blbé je na tom to, že nikdo z nás vážně neumí říct, jestli zrovna Vy budete právě ten šťastlivec, kterýmu to projde. Neexistuje na to žádnej mustr. Mnohem více je v UK těch, kteří si mysleli, že zrovna jim to projde, a jednoho dne prostě svůj automobil nenašli – byl odtažen a bez jakékoliv náhrady a jakéhokoliv varování sešrotován na scrap yardu.

Jste si jistí, že chcete něco takovýho risknout?

Reklamy

65 thoughts on “Pojištění auta v UK

  1. no, ono uz tpo fakt jinak neslo, kdyz ctu dohady, jak je mozny, ze nekomu to auto fakt vzali a nekomu ne… proste pravidla hry jsou jasne dana. pokud se nekomu ona pravidla nelibi, at to bud riskuje, nebo jezdi na kole, nebo autobusem, nebo co ja vim jak…

   To se mi líbí

   1. Jde to. Budeš muset předělat pár věcí na autě podle požadavků DVLA, projít MOT a pak si budeš moct udělat pojistku – která jen tak mimochodem bude o minimálně 50% vyšší, než pro UK auta 😉 Takže good luck, bro…

    To se mi líbí

   2. Zdravím, prosím vás o radu, jsem z vozidlem s českými RZ a pojištěním v ČR v UK, pomalu se blíží uplinutí oněch 6 měsíců provozu auta zde v UK. Situace je ale složitější, protože vozidlo které zde používám je psané na jinou osobu která v UK není, nebyla a nebude. Mám v plánu zde být ještě následující 4 měsíce až uplyne oněch 6 měsíců a po tuto dobu bych zde rád užíval vozidla. S představou, že kvůli následujícím 4 měsícům bych musel buďto absolvovat zdlouhavé papírování převodu českých RZ na UK a ještě o to komplikovanější když vozidlo není psané na mě, ale na osobu která nežije v UK nebo v druhé variantě pořízení vozidla v UK. Nejraději bych danou situaci nějak obešel, vše je dané, nejsem si přímo jist jak je to s tím pokud v UK provozuji vozidlo které není psané na mne. Máte v tom někdo jasněji? Díky

    To se mi líbí

   3. Další z myšlenek je výmena RZ v ČR, ale popravdě nevím jak je to vše v nesené v nějaké databázi. Jestli i přes změněnou RZ jsou schopni vědět, že se jedná o vozidlo které jsem přijelo daný den s odlišnou RZ.

    To se mi líbí

   4. před chvílí jsi tu brečel, že nechceš složitě řešit papírování. teď si vymejšlíš cestu do čr a převod auta v čr plus cestu zpátky? řeknu ti to jednoduše: já ti s tímhle radit nechci. jako x milionů dalších lidí mám UK auto, UK pojistku, UK MOT a platím RT. udělej to stejně. a jestli na to nemáš, tak holt nebudeš mít auto. pět let jsem tu jezdil busem, vlakem a do čr lítal s wizzem – přežil jsem to naprosto v pohodě a nemám z toho žádný komplexy…

    To se mi líbí

 1. měl bych ještě dotaz co když si koupim v ČR auto RHD a odstěhuju se s ním do Anglie (auto je samosebou v ČR na anglickejch značkách) ale potřebuju pojištění na cestu nějakou radu máte? abych to upřesnil tak auto co je v cr by bylo prihlaseny na predchoziho majitele v anglii a po prijezdu bych ho mohl prehlasit na sebe ale abych se tam mohl dostat po vlastni ose tak musim mit nejakou jejich pojistku kdyby me po ceste kontrolovali

  To se mi líbí

  1. Je to jednoduche: pokud ma auto anglicke znacky, musi mit i platne pojisteni a platnou technickou, oboji z UK. pokud jedno z toho, nebo oboji to auto nema, tak by cesta do Anglie s takovym autem byla hodne, ale opravdu hodne riskantni, protoze pri kontrole v Doveru by na to mohli prijit. a pokud te chytnou s autem, ktery nema platnou pojistku a platnou technickou (MOT), tak to budes mit minimalne za £600.

   To se mi líbí

 2. ahojky….jsem nastehovan kousek od Glasgowprijeli jsme velkou vlastni dodavkou,kterou tu chci prodat.Znate postup z ceskych papiru na UK?Nebo to odhlasit v ČR a pak to hofit ba značky zde Uk.Ale jaky je rozumny postup?dik..,R.

  To se mi líbí

 3. Petre, nevim jstli mas vse zjistene, ale myslim si, ze prodat dodavku v UK, je nesmysl hned ze dvou duvodu. Prvni je rizeni na druhe strane a druhy problem je, ze auta jsou za pulku ceny a to nemluvim o tom, ze podle stari a emisnich limitu to bude stat jeste penize to postravit na UK znacky. Takze doporucuju to hodit zpet a prodat v CR, ale zalezi na stari, protoze pokud je to nove, tak by to nemelo byt tak hrozne, ale porad to kvuli volantu na druhe strane bude lepsi prodavat v EU.
  http://www.scout24.xx
  http://www.mobile.dexx
  a myslim, ze je i jen scout.xx

  To se mi líbí

 4. Jinak bych se rad zeptal, jak mam vyresit nelip pojisteni na auto. 19.6. priletim do Londyna a mam uz vyhlidnuty nejaky kary. Chtel bych to idealne koupit jeste ten den nebo nasledujici, ale problem je adresa a celkove muj plan, protoze ted budu volat ze Skypu a objednam se na NIN a pak az bude auto a zarizeny NIN, tak chci vypadnout do CR a navstivit kamarady a predelat to na cestovani a vratit se tak za dva tri mesice, pocestovat a cestou se poptat rovnou po praci a nekde zustat. Nasel jsem si nejbezpecnejsi mista UK a razem spadla cena pojisteni i o 500 na rok. Takze jak to udelat? Je mozne tu pojistku zaplatit na rok a pak treba za tri mesice vypovedet, s tim, ze vratej prachy? (z duvodu korekce mista, parkovani, zmeny RP atp.) Muzu teda pres net poslat smyslene misto pobytu, bez toho, ze budou chtit nejake picoviny nebo pripadne zajet na nejake bezpecne misto, kde to nestoji tolik, zaplatit hostel na par dni a objednat to takhle?
  Predem moc dik za rozpleteni UK dzungle 😀

  To se mi líbí

 5. penize urcite nevratej, na to zapomen. a smysleny pobyt pouzit muzes, kdyz to chces riskovat, ale zajimalo by me, jak to udelas, az ti na to smysleny misto poslou nejakej potvrzovaci dopis…

  je to pro tebe takovej problem zaplatit pojistku normalne, jako kazdej jinej?

  To se mi líbí

 6. No jiste, ze je to problem. Jak to mam zapatit normalne??? Vzdyt rikam, ze nevim kde budu a plan je pouze zajet do UK koupit auto a zaridit NIN a pak se treba za 3 mesice vratit.

  To se mi líbí

  1. urcite ne, muzes platit v mesicn9ch platbach pres direct debit – nabizi to vsechny pojistovny a neni s tim zadny problem. tedy krom toho, ze malinko preplatis 😉

   To se mi líbí

 7. Petre, je mozne, aby auto z EU po 6 mesicich v UK slo jen prepsat na nekoho jineho, cimz by se zmenil status uzivatele daneho auta a tim by se prodlouzila lhuta na dalsich 6 mesicu, nebo se doba vaze jen na auto a po pul roce uz se ,,TO,, auto, ktere bylo v UK nikdy nesmi vratit bez anglicke spz? Cheers!

  To se mi líbí

  1. upřímně, nevím… jako teoreticky by to asi šlo – novej majitel, novej termín. co si ale nedovedu představit, je to cestování jen kvůli přepisu majitele do čr a zpátky, plus cesta… to už se fakt vyplatí uk auto i s vyšší pojistkou…

   a jinak se jmenuju roman – ale to už je jen detail 😀

   To se mi líbí

 8. Hold sou angláni trotlové, potom nechápu proč jsou v EU, když musí mít pořád svá pravidla, at mi to nekdo vysvetlí…. Jako česká republika jsme v EU jako jiné státy, přijedeš do uk chtel by jsi normálne pracovat, ale nemužeš pač neuznávají naše vzdelání, ani řidičské oprávnění proste nic – proč tam vubec jsou ??? Na všechno musíš mít papír nebo-li nejaké školení, a ja se ptám proč je to mu tak ? Když rusák nebo ukrajinec přijede k nám nebo -li uteče z vlastní zeme, kde byl před tím ing. či doktor tak delá u nás jinou práci vetšinou delníka ano to se dá pochopito – nejsme nejak spojeni, ale EU to je jiná…takže sorry…Ale jestli udelají v roce 2017 slíbené referendum a odtrhnou se, nemám s tím problém, at si jdou…..Nejsem zastánce EU, ale tohle mi proste vadí

  To se mi líbí

  1. co to plácáš za kydy??

   řidičák můžeš používat českej. vzdělání uznaj, pokud existuje ekvivalent: česká SŽDC taky neuzná vzdělání RSN – protože je diametrálně odlišný, než MSZ… a jinak si buď jistej, že od EU se netrhnou, protože nemůžou.

   To se mi líbí

   1. Ahoj. Chci si koupit nove auto a ted resim co bude stat pojisteni. Jenze mam takovej mensi problem a nevim jak na nej. Ridicak na auto uz mam 12 let a 12 let taky ridim. Jenze stare Ceske auto co mame je psane na moji manzelku, ktera ani nema ridicak. Jak mam dokazat tady v Anglii, ze jsem za celou dobu co jezdim neboural. Da se to vubec nejak dolozit, kdyz je auto i pojistka psana na zenu nebo budu muset platit jak mourovatej? (Jako kdybych udelal zrovna ridicak) Diky za pripadnou odpoved.

    To se mi líbí

   2. pokud jsi nikdy nemel povinny ruceni, pak bezeskodni prubeh nedokazes. ale: v tvuj prospech bude hrat doba 12 let. sice malinko, ale bude. protoze zdejsi pojistovny samozrejme predpokladaji, ze jsi v CR auto ridil a proto tu dobu drzeni OP zohledni. rikam, asi to bude par desitel liber, ale bude. no a pokud je ti vic, jak 30, tak by to nemelo byt tak zle…

    To se mi líbí

 9. Velice ocenuji sverazne ale po vsech strankach prinosne dilo a prispevky. Take bych se rada pozeptala. Vzala jsem si v UK auto na leasing s pojistenim GAP (Guaranteed Asset Protection) a SMART (extra cover for minor damage) a ted resim car insurance. Jsem trosicku zmatena ze vsech tech nabidek ktere mi prisly ze srovnani na moneysupermarket.com. Volim comprehensive, ridim 12 let ale povinne ruceni nikdy nebylo napsane na me (takze asi smula, ze), bydlim v klidne casti Cambridge a parkovat budu v business car park. Prekvapuje me, ze se nektere nabidky lisi radove ve stovkach liber. Zajimal by me nazor zde po vsech strankach zkuseneho experta rpeta, jakou spolecnost by doporucil a/nebo jake se obloukem vyhnout? Budu velice vdecna za rozumne tipy nebo (poctive) triky.

  To se mi líbí

  1. Mili, nejsem expert, jen popisuju vlastní zkušenosti – nic víc. A tím i dávám základ na odpověď: NEVÍM. Problém je v tom, že každá jedna pojistka je individuální, ten systém jí v daném okamžiku udělá přesně na míru tomu řidiči, který v ten přesný okamžik o pojistku žádá. A tady žádné triky prostě neexistují. Ano, nabídky se m§žou lišit – ale na druhou stranu nikdo nikoho nenutí tu drahou pojistku uzavřít. A ani se nedá říct, které pojišťovně se vyhnout a kterou naopak doporučit – opět je to individuální. já jsem byl hrozně nespokojenej s pojišťovnou Octagon, ale na druhou stranu znám od nás z práce kolegy, kteří Octagon mají a nemohou si je vynachválit. Rada? Žádná. V tom prostě nelze radit. Takže ti jen popřeju good luck…

   To se mi líbí

 10. Ahoj, díky za článek. Chtěl jsem se zeptat, jak je to v případě, když nevím, zda se zdržím na ostrově déle než 6 měsíců, zároveň tam potřebuju odvézt větší množství věcí, takže cesta tam je nevyhnutelná. Je možné pojistit auto na místě až po uplynutí 6 měsíců? I třeba jen na dva nebo se vždy uzavírá pojištění na cel rok?
  Díky za odpověď rpete.

  To se mi líbí

  1. a přesně tohle jsou ty typy dotazů, na který neexistuje odpověď. když tu budeš se svým autem, může top vyjít,a taky nemusí – tečka, víc se k tomu říct prostě nedá.

   pojistka je buď na rok, nebo měsíční rollout.

   To se mi líbí

 11. Dík za odpověď. Ano, nelogické by to bylo v případě, kdybych ty věci vezl sobě, ale v tomto případě tomu tak není, takže je to logické až dost. Chci první měsíce cestovat a pak se až rozhodnout, zda zůstanu déle či ne a zda si tam budu hledat práci. Takže jestli tomu dobře rozumím, aby nehrozila možnost odtahu a likvidace auta, je potřeba ho přihlásit a pojistit ve chvíli, kdy se člověk stává rezidentem? Takže řekněme, že bych se rozhodl po dvou měsících a našel nějakou práci, budu v podstatě dva měsíce „veden“ jako turista a následně rezident? Nejde mi o to, aby něco „mohlo“ vyjít, jen nechci platit zbytečně, ale na druhou stranu nechci někoho oblafnout. Jde mi jen o to, kdy vzniká povinnost auto přihlásit. Takže dopředu ještě jednou díky za reakci.

  To se mi líbí

  1. ne, není to tak. nikdo tě neeviduje jako turistu, nebo rezidenta. oni tě zastaví s autem, a pokud budou mít podezření, že jsi rezident, tak ti auto odstaví a ty budeš muset dokázat, že rezident nejsi. buď to prokážeš, nebo ne. od toho se bude odvíjet ten zbytek.

   o tom, kdo je a kdo není rezident, a s tím spojený přihlášení auta, se na lochnesce vede debata každej tejden – tak se na to podívej, je to tam jasně a srozumitelně vysvětlený…

   To se mi líbí

 12. Ahoj Romane,

  prosím tě, jak staré auto z EU(Česka) může jezdit po silnicích v UK? Jsou nějaké limity? Vím,že v některých úsecích v UK příliš staré auta nesmí těmito místy projet.

  Díky za odpověď.

  To se mi líbí

  1. ahoj, tak to vubec netusim. pokud ma auto technickou, nemel by to byt problem. pokud je nekde v uk zakaz vjezdu pro vozy starsi x let, budes to muset dodrzovat, to je jasne…

   To se mi líbí

 13. Ahoj, chtel bych se zeptat jak to je v pripade ze je auto psane na ceskou firmu. Jsem jednatelem firmy a jak v cr tak v uk podnikame. Nyni mame cz auto v uk asi rok a uplne si nejsme jisti zda nam take hrozi sesrotovani? Diky

  To se mi líbí

 14. Zdar. Chtěl bych si v UK koupit auto a to převést do ČR. Chci se tedy zeptat jestli mi pak z UK pošlou zbytek „nevypotřebované“ pojistky zpátky na účet po tom co vozidlo přeregistruju v ČR? Eventuálně můžu na dané auto rovnou udělat českou pojistku?

  To se mi líbí

 15. Jestli jsem to pochopil správně, tak zde tvrdíte, že jakmile začnu v UK pracovat, okamžitě se stávám rezidentem a již nemohu používat automobil s českými papíry.
  S tím si (také) dovolím nesouhlasit.

  – Rezidentem se nestáváte okamžitě, ale teprve po 185ti dnech v roce, kdy v UK odvádíte daně. Tedy jedete-li do UK jen krátkodobě, brigádně na max. půl roku, neporušujete žádný zákon a klidně české auto používat můžete.
  – Podle pravidel Evropské unie smíte vozidlo jedné členské země používat bez jakýchkoliv registračních poplatků v jiné členské zemi po dobu 6ti měsíců v jednom roce. Což tak nějak přesně koresponduje s předchozím – nemusí se jednat o 6 měsíců v kuse.

  A malá poznámka na závěr – od loňska je možné bez problémů přihlásit v Česku (v kterékoliv EU zemi) i vozidlo s pravostranným řízením – pouze je třeba upravit světla, ověřit zrcátka… Dříve bylo možné získat výjimku pouze pro majitele, ale ten ho již nemohl dále prodat. Čili není třeba složitě řešit při návratu co s ním.

  To se mi líbí

  1. je úplně jedno, co si myslíš, protože máš jeden velkej problém: neumíš číst. takže si to přečti ještě jednou, a zjistíš, že ta poučka o turistický přítomnosti, je tam uvedená hned v druhým odstavci. za druhý, pokud umíš alespoň trochu anglicky, přečti si toto:

   https://www.gov.uk/importing-vehicles-into-the-uk/temporary-imports

   je na tom něco, co nechápeš? Usnadním ti to: všechno, co tam je napsaný, platí s výjimkou registrace UK auta v ČR – v době, kdy jsem to psal, to ještě neplatilo.

   To se mi líbí

 16. Ahoj byl jsem v UK v roce 2008,koupil jsem si tam auto,platil tam pojistku(tesco insurance).Pak jsem musel odjet auto jsem tam nechal a pojistku nezrušil.Otazka zní budu muset něco calovat?Kamoš řikal ,že nejspiš nee ,jelikoš zanikla pojistka z duvodu neplaceni a auto sešrotovali.Ale i tak nemuže se objevit nějaky problém?Diky všem co něco vi o tomto problému.

  To se mi líbí

  1. kamarád měl pravdu – platit nebudeš nic, pojišťovně se fakt nevyplatí kvúli třem měsícům nahánět tě někde v ČR… Co se ovšem stát může: pokud se někdy vrátíš do UK, vrátí se ti to obloukem, protože ten dluh ti bude viset minimálně 6 let v tvém personal credit file.

   To se mi líbí

 17. Ahoj Všem, řešil někdo z Vás legalizaci vozidla v UK na dobu cca 6 měs. nad původních 6 měsíců? Jde mi o to, co vše k tomu bylo potřeba a zda se po procedůře nevyhnutelně musí auto dostat na UK papíry, samozřejmě se ptám i na částku, kterou jste za to dali pokud to někdo podstoupil. Ještě jednou prosím o kokrétní zkušenost, né dohady. Díky

  To se mi líbí

 18. ahoj.
  když teda vyčerpám těch 6 měsíců, kdy jako rezident budu mít svoje auto pojištěný v čr, vyvezu ho zase ven, můžu ještě beztrestně tam někdy v budoucnu s nim zajet? třeba na týden nebo na den? z důvodu např. dovolená, nebo odvezení svejch věcí zase pryč z uk?
  díky

  To se mi líbí

 19. Zdravim Romane!

  Diky za srozumitelne napsany clanek vcetne odkazu. Ja sam nyni premyslim o koupi starsiho auta v UK a mel bych dotaz k platbe pojistneho. Srovnavam pojistky pres confused, cena se pohybuje okolo £1000/rok, problem ale je, ze neni moznost mesicnich plateb. A pokud se tam nejaka pojistovna s tou moznosti najde, tak je cena okolo £200/mesic, coz je ponekud hodne na starsi Fabii nebo Octavku.
  Mas ty nebo nekdo jiny zkusenost s tim, ze i kdyz ve srovnavaci pojistovna nenabizi mesicni platby, tak pri osobni komunikaci platby povoli? Ve clanku to je zmineno, ale preci jen bych si to chtel potvrdit.

  To se mi líbí

  1. No, vzhledem k tomu, že momentálně pracuju pro Hastings Direct – což je pojišťění aut, můžu ti důvěrně říci toto:
   Neznám pojišťovnu, která by nenabízela možnost DD plateb – zejména u těch vysokých pojistek, jako je ta tvoje. Za druhé, pohraj si s cenou auta a nájezdem kilometrů – nižší cena a menší nájezd spolehlivě srazí cenu. Za třetí, nastav si alespoň £250 voluntary excess, ten to srazí ještě víc.
   Snad to takto stačí 😉

   To se mi líbí

   1. Diky moc za odpoved. S nastavenim si zkousim hrat, cenu davam takovou, jaka je v inzeratu, kilometry snizuju a voluntary excess davam vzdycky :). Budu zkouset dal, ale pocitam holt s tim ze to nyni vyrazneji nesrazim, preci jen tady nemam zadnou historii a v CR jsem ridil jenom sluzebni auta, takze ani zadne potvrzeni ziskat nemuzu :).
    Pokud ale nebude problem s mesicnima splatkama, tak je to super :).

    To se mi líbí

 20. Ahoj všem,
  chystáme se do UK na pár měsíců sezónně pracovat, potom bychom rádi procestovali ostrovy. Je možné přijet autem, zaparkovat v UK, nepoužívat např. 3 měsíce -pracovat a potom po ukončení práce jako turista projet ostrovy do zmíněné lhůty 6ti měsíců? Nebo je nutné to auto dovézt až po ukončení pracovní činnosti? Je vůbec možné přijet do UK jako turista ve chvíli když už budu mít NIN i když nadále nebudu pracovně činný? Jak jim vysvětlím, že jen cestuji a práci už nehledám? Auto v UK kupovat nechceme – nerozumíme autům, máme obavy, že bychom si naběhli. Takže pro následné cestování zvažujeme, jestli auto půjčit nebo použít vlastní. Nehledáme kličky, pouze legální řešení.

  Předem díky za případnou odpověď

  To se mi líbí

  1. Jestliže jedeš do UK pracovat, pak zcela určitě nejsi turista – a tím je zodpovězeno vše 😉 Uvědom si, že lidé – tedy Britové, nejsou idioti. Systémy státní správy jsou tu propojené, takže ve chvíli, kdy vás někdo zaměstná, uvidí to všichni. Ale: pokud budete rozhodnuti do 6ti měsíců z UK odjet, je dost možné, že to v případě nějaké kontroly vysvětlíte (stylem: pracovali jsme tu, nelíbí se nám tu, vracíme se dom) a nic z toho nebude. A k tomu by bylo ideální, kdyby jste měli stanoven pevný bod návratu a zpáteční jízdenky na trajekt – v tom případě si myslím, že to bude OK…

   To se mi líbí

   1. Dekuji za odpoved. Tyka se to tedy nejen uzivani ale i drzeni auta, pokud v uk pracuji/bydlim. Co kdybych ale treba na jare v UK pracovala 3 mesice (bez auta) a na podzim bych chtela prijet na par tydnu jako turista opravdu jen procestovat ostrovy. Budou na me uz navzdy pohlizet jako na pracanta, jestlize jsem tu pracovala byt pred par mesici? Da se NIN pripadne zrusit nebo zustava celozivotne? Nejde mi o to je precurat ani najit klicky. Jen chceme predejit komplikacim. Opravdu mame v planu takovy delsi vylet Evropou vcetne Britanie, jen to ted vypada, ze pokud budem v Britanii byt jen par mesicu legalne pracovat, uz se tam nikdy nemuzem podivat vlastnim autem. Chapu to dobre?

    To se mi líbí

   2. ne, nebudou. za prvé, uvidí v systému, že nepracuješ (neplatíš daně, navíc, že jsi opustila UK…). v takovém případě jsi opět turista. pokud budeš mít u sebe zpáteční jízdenku na trajekt, je to bez problému.

    To se mi líbí

 21. Zdravím, Můžu se ještě zeptat na situaci, kdy by člověk pomáhal u nějaké rodiny(něco jako aupair)/cestoval/studoval/navštěvoval známé atd., nebude mít NIN. Z mého pohledu se tedy považuje za turistu. Přijel by českým autem, plán je ale na cca 7 měsíců. Stačí vycestovat zpět do Francie na pár dní a vrátit se (tudíž bude mít nové potvrzení z trajektu) nebo řeknou nene, byli jste pryč jen pár dní? Řeší něco cesta do Irska (Nikoli Severního)? Dalo by se tam prokázat opuštění UK? Všude jsem našla jen diskuze lidí, co v UK pracují ofi a mysli si, že stačí jednou za 6měsíců odjet, ale nestačí. To chápu. Jak je to u turistu? Pokud po 5ti měsících člověk opustí UK a po pár dnech se vrátí, mohl by zůstat teoreticky dalších 6 měsíců v pozici turisty? Nebo budou řešit, kdy a jak dlouho tam člověk byl a bude jim to nějak podezřelé….?
  Předem moc děkujeme za ochotu 🙂

  To se mi líbí

 22. “We use my country’s insurance because it’s cheap,” the driver tells the officers as he clears the car of valuables, along with its three other occupants, and walks off.

  The driver will have to pay £360 to recover the car and will then have 56 days to register it. If he is caught after that period and has still not licensed it, the car can be seized and crushed. Drivers can also be ordered to pay the road tax that they have evaded by not registering their car, which could run to several hundreds of pounds.
  To znamena ze kdyz vas tu chytnou i po pul roce tak vam sice auto zabavi ale po zaplaceni 360£ mate druhou sanci a to 56 dni zmizet s autem do cech!!! Jinak jde do srotu

  To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s