Tak tohle je hodně častý téma v naší džungli: práce na zkoušku, tedy trial job a jak za něj dostat zaplaceno. Jako tradičně se v tom potkávaj dvě reality – jedna z pohledu zákona a druhá z pohledu praxe.

Zákon ve Velké Británii říká – stručně a jasně – že neexistuje možnost neplacené práce. Tedy ani trial job. Blbý na tom je to, že spousta zaměstnavatelů práci na zkoušku vyžaduje, a neplatí. Otázka tedy bude znít, jak vytlouct prachy z někoho, pro koho jste třeba tejden dřeli jako koně, a on vám po týdnu s úsměvem oznámí, že nevyhovujete a nazdar?

Blbě. Tedy blbě. Ono by to šlo, ale má to – jako tradičně – jeden obrovskej hák.

Určitě v tom dokáže pomoci CAB. Tedy instituce bezplatné právní poradny občanům UK. Tam si sjednáte schůzku (na blind to nejde, takže to ani nezkoušejte), a oni vás buď nasměrují na správnej úřad a nebo vám pomůžou rovnou. A věřte tomu, že na zaměstnavatele působí telefonát z CAB kanclu jako živá voda – jeho přístup se ve vteřině změní. A tady nastává ten hák.

On se totiž ten přístup toho buržoazního otrokáře změní i k vám. Takže s následnou prácí pod bičem bohatý firmy můžete s klidem zapomenout, protože nikdo si nebude pěstovat bonzáka v kožichu.

Druhá část háku je v tom, že většina nově příchozích zvířátek najde ze začátku uplatnění v provozovnách masového stravování – tedy ve fast food zřádelnách. A šéfové masovejch žrádelen se znaj navzájem. A informace o osobách, které není radno zaměstnat (a je jedno, z jakého důvodu), si předávaj okamžitě.

A z člověka, který pouze chtěl dostat zaplaceno za docela tvrdou práci (osobní zkušenost), se stáva persona non grata, tedy nežádoucí osoba (i toto jsem si osobně ozkoušel).

Takže co?

No. Já bych to neřešil. Ne proto, že bych nechtěl zlatky za práci. Neřešil bych to v ohledu k budoucnosti. Když by se mi stalo, že mi nezaplatí za jeden den práce na zkoušku, tak co se s tím babrat – v životě už jsem přišel o víc. Důležitější je, že pokud se trial protáhne na víc, jak dva dny, máte dost velkou šanci, že uspějete a získáte stabilní práci, už zaplacenou. Oni totiž ti otrokáři ve fast fůdech umí velice dobře odhadnout, kdo že by mohl být ten dobrý a kdo bude s jistotou ten špatný pracant. Ze zkušenosti vím, že každý, kdo tenkrát v kuřecím ráji vydržel, nebo obstál v trialu víc, jak tři dny, práci dostal – ale trial mu nezaplatili. Nezaplatili ho ani mě. Hádal jsem se o něj? Ne, v rámci pragmatický úvahy – už vidím šéfa, kterej s radostí zaměstná nováčka, kterej sice prošel trialem, ale před podpisem smlouvy mu řekne „hele, když mi nezaplatíš trial job, tak si jdu stěžovat na CAB“

Prostě, není to košer, ale každej jedince se s tím musí popasovat podle svého. Protože tady žádná super extra rada neexistuje.