…nezlobí, říká jedno české přísloví. No něco na tom asi bude, protože novou verzi SimCity 2013 mám necelé 4 měsíce, a s potupou musím přiznat, že se mi ještě ani jednou nepodařilo tu hru dotáhnout do konce. Teď dávám už nevím kolikátý pokus a pořád mě to neskutečně baví. Protože ta hra totiž vůbec není jednoduchá – spíš naopak, je to zasraně těžká real-time strategie, kde jedna drobná chybka může znamenat konec session.

Aby pro ty z vás, které to zajímá, bylo o něco obrazně jednodušší pochopit, co je vlastně cílem hry, musí tu padnout popis chování hry v její podstatě, kterou nikdo z nás prakticky nevidí, ale která je tím nejdůležitějším motorem, bez něhož by se SimCity 2013 stala jen další tupou stavěcí hrou.

Když budete majitelem České Republiky (no ne, že by o to někdo v tuhle chvíli asi stál, ale…), budete určitě chtít kooperovat se svými sousedy. Tedy nakupovat to, co potřebujete a prodávat to, co vyrábíte. Výsledkem může být buď ekonomický profit, nebo krach. Přijde na to, jak moc a nebo málo tomu dáte.

Stejné je to u SimCity 5. Buduju svůj vlastní region, který má 16 měst. Každá 4 města mají možnost postavit bonusový monument, jehož jsou čtyři typy: mega zdroj energie, kosmické centrum, mega letiště a arcology. Arcology asi nemá překlad, je to prostě něco, co umí dávat navíc hromadu šťastných, zdravých, vzdělaných a pracovitých občanů. Budiž.

Začínáte s prvním městem a už při jeho stavbě je pekelně vidět síla naprogramovanýho softu: jakkoliv totiž nemáte zatím žádné jiné své město, se kterým by bylo možný sdílet výrobu, prodej a služby, nevadí to. Program totiž v online režimu dokáže realizovat obchod mezi dvěma hráči, aniž by se ti dva (tři, čtyři, padesát…) museli nějak složitě domlouvat. Prostě engine hry ví, že Pepa z jinýho regionu shání surovou ropu, no a protože vy jste dokázali vybudovat alespoň jednu vrtnou stanici (ze ketrý zatím nic nestříká, ale jen kape), máte šanci ropu prodat. Komu? To se nikdy nedozvíte, kdo byl příjemcem. Ale v podstatě, je to jedno. Hlavně, že za prodej 1000 barelů ropy máte prachy. A to je dost důležitý, protože na začátku začínáte s minimem peněz. A je hodně, ale fakt hodně těžký s tím začít a postavit město, který bude stát za to…

Jak to tedy vypadá v mojí současný hře?

Jako první šlo na řadu městečko, od kterýho nic nečekám, protože nemá žádný nerostný suroviny. Pojal jsem ho tedy jako gamblerskou sluj neřesti a zisku.

Spark_2013-10-06_18-09-47

To, že v tomhle městě jedu do mínusu, je v podstatě bezvýznamný detail – konec konců, jak uvidíte za chvíli. Ten propad mi totiž bohatě dorovnávají tři kasína, jejihž imaginární majitelé musí platit těžký love do kasy města. Tohle město je z těch čtyřech nejčistší a nejbezpečnější (paradoxně).

Postupem doby, tak, jak jsem se v SimCity rozehrával, mi došlo, nejlepší zisky mi dávají továrny na výrobu televizí, počítačů a mikro procesorů. Řeklo by se ízy, leč opak je pravdou. Nejjednodušší je postavit farmu na mikro procesory – k tomu je třeba alespoň pět továren v daným městě, který maj střední technickej level. I když na začátku jsem z toho byl dost mimo – ono posatvit kompletní zázemí pro studenty technických oborů nestojí málo (jen gympl a vyšší technická škola říznou do rozpočtu 1800 peněz za hoďku…). Ale výsledek stojí zato:

Spark_2013-10-06_18-18-25

V tomhle městečku je farma pěti továren na procesory. Kvůli tomu jsem musel vybudovat hodně parků, protože továrny pouštěj ven toxickej srmad a moji Simové pomalu chcípali. Blbé. Nakonec jsem to musel zbořit celé, tak nějak to přestavět a hlavně na tom rejžovat – 1000 kusů procáků prodávám za 64000 peněz. Což to je slušný. Kompenzuje to i nákup hliníku a plastů. Co je blbý, že pořád nemám dobře vyřešenej traffic – ty fronty náklaďáků jsou neskutečný. Na to se ale zaměřím, až bude posatvenej bonus.

Abych nemusel platit cizím hračům za nákup jejich hliníku a plastů, pojal jsem další město jako zásobku pro Processor. Dobrý na tom bylo, že město mělo zásoby uhlí a železné rudy, což mi umožnilo postavit hutě. Cena, kterou jsem ale zaplatil, je krutá: podcenil jsem školní přípravu pracovníků (naivně jsem si myslel, že jim gympl bude stačit…) a abych to energeticky utáh, plopnul jsem k tomu atomovou elektrárnu, která se cenou provozu rovná uhelný elektrárně a navíc nedělá ten bordel ve vzduchu. Všechno klapalo do okamžiku, než mi dashboard oznámil, že jaderná elektrárna je řízená hromadou idiotů. No vtipná jaderná katastrofa, to tedy vážně.

Spark_2013-10-06_18-29-32

Nejvíc bylo postižený místo v tom prázdným rohu, nejde tam nic postavit, protože to všechno okamžitě umírá na radiaci. To mi až zas tak nevadí – jako mi vadí silně fakt, že prostě potřebuju místo k posatvení dalších bytů a továren. Protože jakkoliv je to zatím v zisku, tak až dojde uhlí a ruda a zbořím ty ocelárny, tak mi to sice srazí ten šílenej mínus 29660 za hodinu. Ale určitě to neshodí do nuly. Obávám se, že tam zůstane nějakých -10000 peněz za hodinu. A v tomhle atomovým hrobě prostě jinak, než s průmyslem nepřežiju. Nebo jim seberu vodu, čističku odpadních vod, elektrárnu, policajty i nemocnici. A bude po srandě.

Nejlíp na tom je město, kde vyrábím televize. To mi dělá, a doufám že bude dělat i nadále, obrovskou radost. 13 melolunů v kase při hodinovým průtoku -31000 peněz, je dobrý. To dělaj ty telky a kompjůtry.

Spark_2013-10-06_18-22-53

 

Jedna várka se prodává za zhruba 130000 peněz, a to už je obrat, kterej dokáže uživit i takovej mazec v rozpočtu, jako mám tady. Jediný, co budu muset pořešit je otázka, z čeho to budu financovat, až začnu telky a kompjůtry tlačit na výstavbu toho mega bonusu. Z toho totiž nic dočasně mít nebudu – jen ten šílenej mínus v kase. To tedy bude mazec.

No a to je pro dnešek vše. Chtěl jsem vám dát pohled i na jinou věc – ne jen na to, jak funguje život ve Velké Británii. I když vlastně, ta hra k tomu životu patří, takže, proč ne?