Češi v Anglii: My nic, my muzikanti


Je zvláštní, jak nám, Čechům, chybí sebereflexe. Dokážeme perfektně analyzovat a diskutovat chyby druhých, ovšem pokud totéž udělá někdo jiný vůči nám (a nedej bože, aby to byl cizinec!), máme docela zásadní problém se s tím srovnat.

Což asi není – podíváme-li se do historie – nic nového, ale perfektně tato naše vlastnost vynikne, pokud si ji prohlédnete z dálky, neadresně. Přičemž této možnosti se nám dostalo právě v těchto dnech. Soud v Nottinghamu rozhodl ve věci zneužívání sociálních dávek rodinou, pocházející z České Republiky. A autor článku, který o tomto informoval, si dovolil onu rodinu nazvat Čechy – což samozřejmě spustilo reakce na téma „kdo ještě je a kdo už není Čech“.

Debata vcelku stupidní. Je úplně jedno, jestli Iveta Ferková (a spol.) je cigna, nebo není. Podstatou problému je, že má české občantví a pravděpodobně má i českou národnost.  Z diskuse, která se rozpoutala pod článkem a je z ní zjevné, že se jí z valné většiny zůčastnili Češi, žijící v UK (ano, i já jsem si přisypal…) a je zjevné, že přijetí zodpovědnosti nám nějak nevoní. Přiznání zodpovědnosti za nepořádek v naší vlastní zemi, tedy v ČR, je asi hodně těžká věc.

Přitom řešení samozřejmě existuje a existovalo i před touto událostí – stačilo by nastavit v ČR jasná pravidla „odkud kam“, co se sociálních dávek týče, a tyto přesně a striktně hlídat. A jakýkoliv přečin tvrdě trestat – bez ohledu na rasovou příslušnost. Což se nám, doma, vůbec nepovedlo. Jsme tedy ti praví ke kritice poměrů v UK?

Dokážu pochopit snahu nacionalisticky (fašisticky) naladěných osob, u nihž míra rozumu a počtu vlasů na lebce dosahuje hodnoty nula. U Čechů, kteří jsou rezidenty ve Velké Británii bych tak nějak očekával poněkud více obecného přehledu a hlavně schopnost definovat, co je a co není podstatou problému.

Diskuse pod článkem v Nottingham Post je stejně trapná, jako diskuse na iDnes pod článkem, popisujícím tentýž příběh. Což není až zas tak divné.

Divné je, že z toho nedostatku sebereflexe nikoho nemrazí v zádech.

Reklamy

6 thoughts on “Češi v Anglii: My nic, my muzikanti

 1. Souhlasím se vším, co Rpet napsal! Myslím, že člověk musí z ČR vycestovat, aby získal přehled, že věci se dají řešit i jinak…
  Jsem vděčná za to, že jsem se narodila jako bílá – připomínám si toto vzácné privilegium kdykoliv, když čtu podobné rasistické komentáře jako jsou pod tím novinovým článkem (a stejně tak, když čtu o bídě v Africe či Asii)…

  To se mi líbí

  1. souhlas. mezi nepochopenim, hlouposti a rasismem (fasismem, ci cimkoliv jinym…) je hrozne tenka hranice. to, co provadela ona rodina, je explicitne spatne, tady neni sporu. ale preklopit dohady o funkcnosti systemu do roviny, kdy zacinam byt Cechem a kdy uz Cechem nejsem, mi prijde jako naprosta zhovadilost. to by sme se za chvili mohli dockat toho, ze zacneme nadavat na gaye a lesby, nebo dyslektiky, nebo na kohokoliv – protoze se nam to momentalne nehodi do kramu.

   to je stejna cesta, jakou si vybral kdysi jeden pan, jmenovalk se Adolf Hitler. a asi vsichni vime, co z toho pak bylo…

   To se mi líbí

 2. S tímto Vaším odstavce bezvýhradně souhlasím:

  Přitom řešení samozřejmě existuje a existovalo i před touto událostí – stačilo by nastavit v ČR jasná pravidla „odkud kam“, co se sociálních dávek týče, a tyto přesně a striktně hlídat. A jakýkoliv přečin tvrdě trestat – bez ohledu na rasovou příslušnost. Což se nám, doma, vůbec nepovedlo…..
  Ale proč se nám to nepovedlo a nepovede – když každý slušný člověk volá po nápravě – měřit všem rovným metrem – a je úředními složkami umlčován.
  Kde je tedy chyba – když i ta nezávislá media jsou zmanipulována? Proč zde není ta britská spravedlnost?

  To se mi líbí

  1. chces ode me konkretni odpoved na nekonkretni pripad – a do toho nejdu. napis co, kde a jak se stalo, kdo byl umlcen a ja klidne nahodim na net petici za prosetreni.

   ale hon na carodejnice odmitam z principu.

   To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s