Je zvláštní, jak nám, Čechům, chybí sebereflexe. Dokážeme perfektně analyzovat a diskutovat chyby druhých, ovšem pokud totéž udělá někdo jiný vůči nám (a nedej bože, aby to byl cizinec!), máme docela zásadní problém se s tím srovnat.

Což asi není – podíváme-li se do historie – nic nového, ale perfektně tato naše vlastnost vynikne, pokud si ji prohlédnete z dálky, neadresně. Přičemž této možnosti se nám dostalo právě v těchto dnech. Soud v Nottinghamu rozhodl ve věci zneužívání sociálních dávek rodinou, pocházející z České Republiky. A autor článku, který o tomto informoval, si dovolil onu rodinu nazvat Čechy – což samozřejmě spustilo reakce na téma „kdo ještě je a kdo už není Čech“.

Debata vcelku stupidní. Je úplně jedno, jestli Iveta Ferková (a spol.) je cigna, nebo není. Podstatou problému je, že má české občantví a pravděpodobně má i českou národnost.  Z diskuse, která se rozpoutala pod článkem a je z ní zjevné, že se jí z valné většiny zůčastnili Češi, žijící v UK (ano, i já jsem si přisypal…) a je zjevné, že přijetí zodpovědnosti nám nějak nevoní. Přiznání zodpovědnosti za nepořádek v naší vlastní zemi, tedy v ČR, je asi hodně těžká věc.

Přitom řešení samozřejmě existuje a existovalo i před touto událostí – stačilo by nastavit v ČR jasná pravidla „odkud kam“, co se sociálních dávek týče, a tyto přesně a striktně hlídat. A jakýkoliv přečin tvrdě trestat – bez ohledu na rasovou příslušnost. Což se nám, doma, vůbec nepovedlo. Jsme tedy ti praví ke kritice poměrů v UK?

Dokážu pochopit snahu nacionalisticky (fašisticky) naladěných osob, u nihž míra rozumu a počtu vlasů na lebce dosahuje hodnoty nula. U Čechů, kteří jsou rezidenty ve Velké Británii bych tak nějak očekával poněkud více obecného přehledu a hlavně schopnost definovat, co je a co není podstatou problému.

Diskuse pod článkem v Nottingham Post je stejně trapná, jako diskuse na iDnes pod článkem, popisujícím tentýž příběh. Což není až zas tak divné.

Divné je, že z toho nedostatku sebereflexe nikoho nemrazí v zádech.