Jakkoliv jsem se v předchozím postu zmínil, že život v džungli s bolavým zubem může být malinko frustrující, teď to musím doplnit o ten závěr – který logicky přijít musel. Neboť když zanedbáte zub, vždycky to prostě musí skončit blbě. Ale pozor: říkám blbě, ne katastrofálně.

Před dvěma týdny se můj zub probudil ze zdánlivého klidu přechozeného zánětu a předvedl bolest ještě úpornější, doprovázenou bolestí dásně. Což znamenalo jediný: zánět zubního kanálku. A protože jsem v tu dobu stále čekal na první kontrolní návštěvu u zubaře, zavolal jsem jim sám a lehce se jim připomenul. K mojí velké radosti mě objednali hned na pozítří, což mělo zásadní a pozitivní vliv na moji peněženku – přeci je, Ibuprofen a Orajel stojej peníze.

První schůzku jsem hodlal navést k tomu, že bolest zubu je natolik nesnesitelná (což v zásadě i byla), že by bylo fajn to vzít v rámci pohotovostního ošetření a něco s tím udělat. Stalo se – byť to mělo poněkud jiný průběh.

Zubařka pečlivě zdokumentovala můj chrup, bedlivě propátrala bolestivou oblast jedničky vpravo nahoře, a napsala mi Amoxicillin 500 a dala mi termín na následující týden v pátek (tedy na dnešek) s tím, že provede ošetření zubního kanálku se vším všudy. Popravdě, v tu chvíli jsem byl malinko zmatenej (sakra, na co chce čekat, když mě to bolí???), ale s odstupem času jí děkuju.

On totiž Amoxicillin 500 není žádná žvejkačka. Je to silné antibiotikum, lečící těžká zánětlivá onemocnění. Někdo po něm zvrací, někdo prý může trpět hyperaktivitou, mě se chtělo permanentně spát. Hrozně. Ale efekt oné léčebné kůry byl impozantní: po pěti dnech se zánět vytratil, zub už byl jen citlivý (tedy nikoliv bolestivý), a dnešní ošetření už bylo jak bezvýznamná epizoda – tedy bezbolestné, pohodové.

Takže jakkoliv jsem byl vyděšenej skazkama ohledně lékařské péče v džungli a jakkoliv jsem byl laicky naštvanej, že mě dává nějaký pilule místo toho, aby mi výléčila bolest zubu, musím se přiznat, že ze zubního ošetření mám velmi dobrý pocit. Lékářka mne ušetřila jistojisté bolesti, která by zákrok provázela, byl-li by proveden v onen den, kdy jsem se tam přihnal. Takhle splavně odléčila zánět a vlastní zákrok se pak odehrál v bez nejmenších bolestivých podnětů. A to se cení.

Nedejte na povídky, který lze na netu najít. Každá mince má totiž rub a líc – úplně stejně, jako v ČR. Pamatuju si na expertku, která mi léčila zánět kanálku ustoličky tak šikovně, že mi přivodila zánět okostice. Nebejt toho, že se moje paní zubařka zavčasu vrátila z dovolené, asi bych trpěl ještě víc, než ´jsem tenkrát trpěl – a věřte, že zánět okostice je něco, co nikomu nepřeju. Tenkrát mi nepomohl ani Surgam co čtyři hoďky – což je nechutně silnej dryák, proti němuž jsou čtyři tabletky Ibuprofenu 800 najednou něco jako neškodné lentilky.

Všude lze padnout na hovado. A stejně tak i v UK prostě existuje naprosto normální, efektivní a šetrná lékařská péče. Nebojte se, není čeho.