Na Lochnesce se před nedávnem jeden z členů pozeptal na možnost bydlení v oblasti Salford Quays. Sice jsem nikdy před tím v Manchesteru nebyl, ale když jsem juknul na mapu, došlo mi, že by ona oblast, tedy Salford Quays, mohla být dost zajímavá na focení. Proč?

Vznikla totiž uměle, není to původní, historií daná záležitost. Na jejím místě končil vodní kanál – Manchester Ship Canal, který vedl k Manchesterským dokům.  Historie tohoto místa je vcelku dost jednoduchá, skoro až jednotvárná. Oblast se jménem Pomona Docks existovala od roku 1890. Rozloha doků byla 49 hektarů vodní plochy a 400 hektarů obslužných pozemků, tedy pevniny. Postupem doby tu našlo práci kolem 3000 lidí, což je poměrně dost. Provoz doků byl zahájen v roce 1894, ceremoniálu se zúčastnila i královna Viktorie.

Když pak v roce 1983 předala společnost MSCC (Manchester Ship Canal Company) pozemky a správu vodních ploch do rukou města Manchester, padla otázka, co s tím. Výsledkem je poměrně zajímavý urbanistický projekt, pojmenovaný po zdejší oblasti na Salford Quays. Kolem původních částí kanálu bylo vytvořeno nové území, jež je na severo-západě tvořeno částí Media City UK. Název vcelku přesně odpovídá skutečnosti – je zde sídlo ITV a hlavně BBC, při čemž právě komplex BBC je dominantou Media City. Oblast je zajímavá zejména v noci, díky různorodému nasvícení.

Ale jakkoliv je Media City UK zajímavé místo pro focení (hlavně v noci), to nejhezčí je k vidění mírně na jiho-východ, směrem k Trafford Road: rezidenční část Salford Quays. Rozhodně to stojí za procházku, a pokud máte dost peněz, tak můžete přemýšlet i o bydlení:

Zdaleka nejúchvatnější jsou však průchody mezi doky Huron Basin a Ontario Basin. Ta oblast je neuvěřitelně citlivě posazená, na obou stranách vodní plocha bývalých doků a mezi nimi zeleň v podobě alejí. Doplněno domky ve stylu „modern terrace house“, mosty přes spojovací kanály… Lepší místo pro letní lenošení asi nejde najít. To vše deset minut od centra Manchesteru.

Takže jaký je výsledek z nočního focení v Salford Quays? Pozitivní. Sice je na několika fotkách vidět, že pršelo (na základní objektiv nemám kornout, takže pár kapek je na objektivu vidět jako rozostřená pára…), ale jinak spokojenost. Hotel Ibis budget s cenou £30 za noc je příjmený ke krátkému pobytu, Megabus zajistil nízkonákladovou cestu. Zajímavostí jsou i tramvaje, které v UK často nepotkáte. Jediným negativem je pak fakt, že zbytek Manchesteru stojí za prd.

Na druhou stranu, v UK lze najít hromadu horších míst.

Poznámka: denní fotografie a historické fotografie pocházejí jednak z webu Unlocking Salford Quays a jednak z Wikipedie pod Creative Common licencí.

[easy2map id=6]