Menu Úvodní stránka

Jak se dostat z letiště Stansted do Londýna


Na tomto blogu vyšel před dlouhým časem článek, kde byla podrobně popsána cesta z letiště Luton do centra Londýna. Je tedy na čase přidat další itinerář, tentokrát podrobný návod pro cestu z letiště Stansted.

Pojďme si nejprve v rychlosti připomenout několik základních rad a pouček, jež by Vás měly provést budovou pražského letiště až k odletové bráně.

UPOZORNĚNÍ: NEFUNGUJOU MI OBRÁZKY, TAKŽE ČLÁNEK JE DOČASNĚ BEZ OBRÁZKŮ.

V roce 2014 budete mít na výběr ze dvou dopravců, kteří budou létat z Prahy na Stansted: EasyJet a Ryainar – u Ryanu se předpokládá, že začne létat od letního letového řádu – tedy pokud nedojde ke změně, začne Ryaniar (FR) létat od dubna roku 2014.

Takže EasyJet a Praha. Ať už přijedete jakkoliv a odkudkoliv, do Spojeného Království budete vždy odlétat z Terminálu 1, pro ten zlidovělo označení „starý terminál“, případně „jednička“. Ještě, než vejdete dovnitř odbavovací haly, nezapomeňte na skutečnost, že služby, zejména ty restaurační, jsou na pražském letišti neuvěřitelně předražené. Pokud se tedy budete chtít občerstvit Kolalokovou limonádou, či pozřít nějaký ten fůd, apeluji na Vás a doporučuji: McDonalds ve spojovací chodbě mezi Terminálem 1 a Terminálem 2.

 

Po příchodu do odbavovací haly  Terminálu 1 se jukněte na tu velkou světelnou tabuli, kde jsou vyznačené odlety – v nich si najděte ten Váš, nejlepší je hledat podle času odletu. Všechny lety společnosti EasyJet z Prahy začínají označením EZY, následuje číslo letu. Posledním údajem bude číslo odbavovací přepážky.

Doporučuji si připlatit za EasyJet PLUS služby. V nich najdete přednostní odbavení a přednostní nástup do letadla. Nejde ani tak o případný rychlý výběr sedadla na palubě letadla, klady vidím v tom, že elegantně obejdete frontu ostatních cestujících u odbavovací přepážky. Služba EasyJet PLUS stojí přibližně 300 Kč.

U odbavovací přepážky odbavíte Vaše zavazadlo a obdržíte palubní vstupenku. Na kufr (pokud jej máte) Vám pracovník letiště nalepí označenku, kam ten kufr má doletět a na Vaši palubní vstupenku Vám nalepí čtvereček s kódem. K němu buďte šetrní, v případě ztráty Vašeho zavazadla, nebo i poškození zavazadla v průběhu letu je nezbytně nutné doložit palubní vstupenku spolu s tímto útržkem – bez něj nemusí být případná reklamace uznána. Pamatujte: společnost EasyJet vyžaduje dodržování maximálních rozměrů a váhy zavazadel – a to jak příručního, tak i kufru.

 

Pokud nemáte žádný kufr k odbavení a palubní vstupenku již máte vytištěnou z domova, můžete jít přímo na pasovou kontrolu. Za pasovou kontrolou  Vás bude čekat vstup do neveřejné části terminálu.

V neveřejné části terminálu buďte velmi obezřetní, kde a co si koupíte. Většina restauračních služeb je NECHUTNĚ drahá, a bohužel za posledních pět let jsem nezaznamenal žádnou snahu ke zlepšení stavu.

Odlétat budete pravděpodobně z chodby B, nicméně odletová brána se může změnit i na chodbu A. Pokud je brána pro Váš let již otevřená, můžete se přesunout přímo do prostoru, kde vyčkáte na vstup do letadla. Před vstupem do tohoto prostoru Vás čeká bezpečnostní prohlídka. Doporučuji řídit se pokyny pracovníků letiště, když se budete chovat arogantně, může dojít i na sundání a kontrole Vaší obuvi – v zimě lahůdka. Po bezpečnostní kontrole již není cesty zpět, z prostoru odletové brány lze sice odejít, ale pro návrat budete muset absolvovat bezpečnostní prohlídku znovu. V prostoru odletové brány není možnost občerstvení, vyjma prodejního automatu na vodu. Nástup většinou probíhá dvěma způsoby – předem z nástupního prstu a zadními dveřmi letadla z letištní plochy. Vyberte si, co je Vám libo. Po vzletu Vám posádka nabídne občerstvení (posledně měli kuřecí Panini a vonělo to hodně dobře…), bagety, rozpečené panini a polévku (na tu odvahu nemám…), standardně nealko nápoje  a něco alko nápojů. Občerstvení za letu není zdarma, musíte si konzumaci zaplatit. Personál letadla bere Eura, Libry a akceptuje platbu platební kartou. Jen si nejsem jistý, jestli lze platit i Debetní kartou, nebo jen kreditní. No a zhruba za hoďku a půl dosednete na přistávací plochu letiště Stansted. Pozor, Stansted není součástí Londýna, a dokonce ani není součástí tzv. Greater London – Stansted je samostatné město cca 80 kilometrů od Londýna.

Takže, situace je známa: letadlo zastavilo, posádka nás chce vykopnout ven. A co teď?

Za prvé: EasyJet na letišti Stansted nepoužívá nástup, nebo výstup přes most, jako v Praze. Obojí pouze přes letištní plochu. Doporučuji tedy před vypadnutím z letadla dokončit obalení těla nějakou teplou hmotou (v zimě, samozřejmě). No a až se skutálíte po schodech dolů, bude to na té ploše vypadat asi takto:

Jak sami vidíte, všichni cestující se ubírají jedním směrem – důvěřujte jim, a jděte s davem, v tomto případě jde dav správnou cestou. Avšak pamatujte: letadlo může zaparkovat na jiném místě, než ze kterého je focena ona fotografie – buďte tedy připraveni na fakt, že se může stát, že do budovy bobku (tak říkám vedlejšímu terminálu, kde jsou brány 1 – 19) vejdete z jiného směru a bude to malinko odlišné. Ale základ platí: jděte s davem. Tak jako tak, pokud nejste terorista, který se chce na letištní ploše zdejchnout někam jinam a odpálit rachejtli, stejně Vás cesta, velice precizně sestavená – vykopne u vlakobusu. Ale nepředbíhejme.

V tomto případě dojde na trapný moment, kdy sice z letadla budete vyhnáni na plochu, ale vzápětí se skrze schody dostanete do onoho prstu, a skrze něj budete pokračovat dál. Jakmile projdete celý prst, uvidíte toto:

 

Je to asi sto metrů dlouhá chodba, na jejímž konci je eskalátor, který vypadá, jako by se sestupovalo do metra:

 

Pokud jste starší osoba, nebo doprovázíte starší osobu(y), je zde samozřejmě možnost použít výtah, který Vás pohodlně dopraví až na nástupiště vlakobusu. Stačí obejít eskalátor a pokračovat dál, dozadu. Postavičky viditelné vzadu právě k výtahům přicházejí.

Eskalátor končí o patro níž, které slouží pro cestující, kteří odlétají z letiště Stansted pryč. Nebojte se, mezi Vámi a prostorem pro odlety jsou skleněné stěny. Riziko, že se omylem z neznalosti prostředí přimícháte mezi cestující, odlétající do Bangladéše vážně nehrozí. Ale je odtamtud pěkný pohled na letištní plochu 😛

Po zdolání mezipatra a absolvování dalšího eskalátoru

 

budete mít jednak pocit, že jste se omylem ocitli ve sklepě bobku, a druhak, když se pak otočíte za tím davem, uvidíte toto:

 

To je ono nástupiště vlakobusu. A teď musí přijít zásadní výzva:

Prosím, NEPANIKAŘTE! Když jsem letěl na Stansted poprvé, a objevil se tady dole, s hrůzou mi došlo, že nemám kufr! A tak jsem se v děsu poměrně složitě skrze výtah dohrabal zpátky nahoru, k té chodbě od příletů, a velmi, ale opravdu velmi zmateně jsem hledal náznak čehokoliv, co by vypadalo jako výdejna kufrů. Vtip je v tom, že v Bobku žádná výdejna kufrů není, k té se dostanete v hlavní budově, po absolvování imigrační kontroly. No a k hlavní budově všechny pohodlně doveze onen vlakobus.  Vlakobus tomu říkám proto, že je to vlastně automatický elektrobus, který jede ve vymezené dráze (jako vlak). Hezká zajímavůstka.

Na světelné tabuli nad dveřmi pro vstup do vlakobusu se vždy objeví šipky, kde zastaví kabina vlakobusu. Sledujte ji, občas přijede totiž jen jeden vůz a zastaví úplně vpředu nástupiště. Pokud je tam hromada cestujících, může se stát, že se nevejdete, pokud stojíte jinde. Ale není třeba se děsit, vlakobus jezdí co dvě – čtyři minuty. Kabina se rozjede, chvíli pojede v tunelu, pak na okamžik vyjede ven a vzápětí zastaví u vstupu hlavní budovy, který je určen pouze pro cestující, kteří vstupují na území Velké Británie. Fotka se moc nepovedla, bylo to v chůzi:

 

Prostě, hromady a hromady lidí. A teď pozor:

V levé části této haly jsou přepážky imigrační kontroly, kde sedí úředníci a ručně schvalují Váš vstup na území Velké Británie. Většinou tam bývá dost velká fronta, pamatuju si, že poprvé jsem tam čekal asi dvacet minut. Ale.

V pravé části haly je umístěno pět elektronických bran pro elektronickou, bezobslužnou kontrolu dokladů. Takže pokud vlastníte biometrický pas, můžete využít této varianty. Časově je o dost přítulnější, vyjde to zhruba na deset minut maximálně. Vyfocené to bohužel nemám, protože tam permanentně stojí pracovníci UKBA a ti tedy vážně nemají rádi fotografování uvnitř UKBA haly.

Jakmile projdete imigrační kontrolou, ocitnete se v hale, kde jsou pásy pro výdej zavazadel. Najděte si monitor, na kterém bude vyznačen Váš let na Stansted a u něj bude číslo pásu, na který Vám bude vydáno zavazadlo.

 

Občas se stane, že zavazadlo bylo po vyložení z letadla vybráno ke kontrole. Takže pokud zjistíte, že s Vaším kufrem někdo veksloval, neděste, prostě prošel kontrolou, toť vše. Za dobu, co létám, byl můj nezamčený kufr prohlédnut x-krát a nikdy se mi nic neztratilo. Je ale pravdou, že notebook a tablet mám vždy s sebou v příručáku – a Vám doporučuji pro klid duše totéž.

Jakmile se k Vám připlazí Vaše zavazadlo, čeká Vás poslední bojová hra: vylézt ven z letiště a dopravit se do Londýna. Ta poslední hala, ke které se dostanete od zavazadlové haly skrze tunel s obchody, vypadá takto:

 

Úmyslně jsem vyfotil opačnou stranu, na které je vidět stánek, kde se prodávají jízdenky na autobus společnosti National Express, je to jedna z firem, která zabezpečuje dopravu z a na letiště Stansted nejen z Londýna. Pokud se v této části haly obrátíte o 180 stupňů, uvidíte prostor, kde jsou provozovny různých druhů občerstvení. Osobně preferuji Burger King, za cenu £6.99 meníčko s burgrem, hranolkama a pitím. Občerstvení tedy známe, ale jak a kudy k dopravním prostředkům?

Je dobré vědět, že autobusová stání se nacházejí o jedno patro níž, a vlakové nástupiště o dvě patra níž. Takže:

 

Touto chodbou se dostanete o jedno patro níž, na rozcestí. Směrem doprava se pak nachází stanoviště autobusů:

 

O jedno patro níž pak nástupiště pro příjezd a odjezd Stansted Expresu:

 

Pokud máte dilema, jaký typ dopravy zvolit, pak zvolte to, co Vám vyhovuje podle preferencí, které upřednostníte. Autobus na Stansted, koupený v předstihu přes internet u National Express bude stát asi £10, u společnosti Terravision v tomtéž předstihu stál lístek £9.

Já osobně preferuji cestu vlakem. Je o něco dražší – měsíc předem nabízejí jízdenku za £12. Což je cenově zcela zanedbatelný rozdíl. Ovšem nezanedbatelný je čas, strávený na cestě: zatím co u obou autobusových spojení na Victoria Coach station je doba jízdy skoro hodinu a tři čtvrtě, vlakem Stansted Express jste v centru Londýna, na Liverpool street za 40 minut.

 

No a z Liverpool street už není problém se dostat kamkoliv, metro je přímo pod stanicí, a jsou zde tři linky, při čemž linka Circle line, Vás dopraví na Victoria train station za pouhých 10 minut.

Až budete plánovat Vaši první cestu do Londýna přes letiště Stansted, pamatujte na to, že to není jen o tom letu, který sám o sobě trvá pouhou hodinu a půl. Na cestě strávíte času mnohem víc, než si myslíte: minimálně hodinu na letišti před odletem (a to dokáže být hodně otravné…), další skoro hodinu můžete ztratit na Stanstedu na imigrační kontrole a čekáním na kufr. Fronta na Stanstedu u National Express pokladny vypadala tak na dvacet minut, a autobus také nepojede hned, podle Vás. Prostě, počítejte se vším, co Vás napadne. O to méně pak budete znechucení, pokud se Vám Vaše první, vysněná cesta změní v desetihodinový horor, po jehož absolvování budete mít sto chutí zmlátit každého, kdo se na Vás byť jen blbě usměje. Mějte u sebe vždy buď dostatek hotovosti, nebo platební kartu s dostatečným zůstatkem na českém účtu. Nikdy nevyužívejte směnáren na letišti – jejich kurzy jsou zralé na hromadnou vraždu všech zaměstnanců směnárny. Vždy u sebe mějte pití, a nějaký pišingr. Nebudete věřit tomu, jak rychle dojdou svému účelu. Cestu plánujte s předstihem, jízdenky a letenky rezervujte raději přes internet. A i když už to ani kolikrát není nutné, raději si všechny doklady vytiskněte a mějte je s sebou na vaší cestě. Nic to nestojí a v případě komplikací si s takovým dokladem personál poradí – s Vaší případnou špatnou, nebo nulovou angličtinou už nikoliv.

V tomto zápisku jsou odkazy, které Vás – pokud na ně kliknete – přesměrují na oficiální internetovou stránku firmy, na níž odkazuji. Odkaz se vždy otevře v novém okně na hlavní straně daného webu, a s největší pravděpodobností bude v anglickém jazyce.

Snad Vám tento zápisek pomůže k Vašemu pohodlnému cestování do Velké Británie. Itinerář na cestu z letiště Luton do centra Londýna pak najdete zde.

Reklamy

Rubriky:Pocity

Roman Petrlík

113 replies

 1. Autobus muze byt nekdy rychlejsi, hlavne v noci (jezdi fakt rychle) a kdyz clovek miri do zapadniho londyna (jako treba ja) a autobus mu stavi blizko.

  Podle mne klicem k rychlemu dosazeni Londyna je proste se snazit vetsinu spolucestujicich predbehnout a absolvovat imigracni nesmysl mezi prvnimi a take se dostat k autobusu/vlaku co nejdriv.

  To se mi líbí

  1. lituji, ale v tomto pripade nikdy nebyl a ani nebude bus rychlejsi, jak vlak – vsechny ctyri letiste kolem London mam procestovany od A do Z, a vim, ze vlak je vzdy nejrychlejsi: jak Gatwick express, Stansted Express, vlak na Luton parkway plus Heathrow Express – ty vsechny jsou jak v noci, tak zejmena pres den rychlejsi, nez auto, ci bus. Jeste mi do ‚experiences‘ chybi LCY [London City], ten mam v planu nekdy v breznu, az pojedu na skok do CR. pak to bude komplet review tady na blogu.

   zde to nejsou zadny nesmysly, vse, co je tu napsano, jsou fakta z moji vlastni zkusenosti, zadne zprostredkovane ‚jedna pani povidala‘ – proto se na to muze kazdy spolehnout.

   To se mi líbí

   1. V noci autobus jede velmi rychle a bez zacp. Tj. celkovy cas stansted-marble arch je rekneme 55-60 minut. Vlak jede cca 40. Pokud clovek miri k marble arch tak je autobus proste rychlejsi.

    Ja jen chtel upozornit ze ten vlak jede na Liverpool street, coz je dost na vychode, takze se muze stat ze je to nevyhodne (napriklad kdyz v noci nejezdi metro a clovek by pak musel jet pomalym londynskym autobusem pres cely londyn).

    To se mi líbí

 2. Když si koupím jízdenku na vlak Stansted Express přes internet, tak si ji doma vytisknu. Stačí ji potom jen ukázat ve vlaku nebo ji musím ještě někde před nástupem do vlaku předložit? Děkuji za odpověď.

  To se mi líbí

  1. ahoj martine, vytistenou jizdenku budes predkladat celkem dvakrat: jednou u turniketu ve stanici, kde budes nastupovat, a pak pruvodcimu ve vlaku. muze se stat, ze bude i kontrola u vstupu na Stansted Airport, v tom pripade budes predkladat vytisteny doklad i tam…

   To se mi líbí

   1. Díky za odpověď. Mám ještě dotaz ohledně metra. Jedu s dítětem, má 10let a metro má zdarma. Jak ale projde přes turniket dovnitř. Můžete mi poradit jak se to dělá.
    A jednodenní jízdenka se při každém vstupu do metra musí strčit do turniketu?

    To se mi líbí

 3. Ahojky všem, chtěla bych vás varovat před Terravision….jak ze Stansted, tak z Lutonu. Jejich firemní politika je šílená, cesty dlouhé a drahé stejně jako u jiných dopravců, kde je to mnohem lepší. Jednou jedete jejich autobusy, podruhé zase soukromými linkami, které vůbec nejsou označené a nikdo vám neporadí a nic neví. Personál velice nepříjemný, vše chaotické, jejich autobusy smrdí vevnitř plísní z klimatizace (až mi načuchl nový kufr) a harcovat se před celý Londýn 3/4 hodiny…..za tu dobu můžete být vlakem dávno v hotelu!!! Nikdy nevíte na čem s nimi jste….prostě se snaží vydělat každou vindru a tak si najímají kde koho na kde co. Nic není značené a když jsme jeli teď naposled, museli jsme si narvat do kufru (už tak nabouchaného) i taštičku s 1 hrnečkem – suvenýr, protože do autobusu si nesmíte vzít vůbec nic!!! :-X ….personál byl při tom tak nepříjemný, že jsme se jich na férovku zeptali, jestli si z nás dělají strandu!!!!!! FAKT TERRAVISION NIKDY VÍCE!!!!!!

  To se mi líbí

 4. Ahoj, moc děkuji za super článek, sice poletíme z Brna, takže popis pražského letiště nevyužiji, ale brněnské letiště je malinké, tak snad se neztratíme už tam :). Mám dotaz k vlakové stanici Liverpool Street, cestu z letiště vlakem neřešíme, to pro nás pojede taxík od našeho hotýlku, protože přilétáme v noci a už bychom nestihli metro, ale při cestě zpět pojedeme z Liverpool Street na Stansted. Na L.Street je i zastávka metra, kam dojedeme z města, ale já si vůbec neuvědomuji, že by tam bylo i nádraží :D, zkrátka mě zajímá, jestli i se smyslem pro orientaci houpacího koně najdeme příslušné nástupiště, ze kterého pojede vlak na Stansted? Je to tam nějak ošipkované…? Děkuji za odpověď.

  To se mi líbí

  1. ahoj Lucie… nádraží určitě neminete, protože do něj můžete vylézt přímo z toho metra 😀 ale. je pravdou, že až budete vevnitř, budete asi malinko tápat. jsou tam samozřejmě takové ty elektronické cedule, na kterých je vyznačen vlak, kam jede a v kolik odjíždí. co už je horší, že některé spoje právě na oněch cedulích nejsou – a já zaboha nepřišel na to, které spoje tedy nejsou a nebudou značené… ale obecně řečeno, není se čeho bát, vlaky i nástupiště jsou na cedulích popsané. přinejhorším se prostě zeptejte konduktéra – vždycky se u turniketů nějaký motá.

   To se mi líbí

   1. Aha, tak děkuji :D. Já myslela, že vlaky na Stansted mají dané jedno nástupiště, ze kterého odjíždí a že jezdí prostě podle řádu, který má stanstedexpress na stránkách :). Letíme s ryanairem a ještě nemáme přes net odbavené letenky, to jdeš až 7 dní předem, takže nevím, jak dlouho dopředu budeme muset být na letišti, od čehož se odvíjí i vlak, kterým bychom jeli. Nerada bych dojela na letiště pozdě, protože zmeškáme vlak… ale jak říkáte, při nejhorším se zeptáme u turniketu ;).

    To se mi líbí

   2. ale jo, ty vlaky jezdí podle řádu, v tom to není. ale nemají určené jen jedno nástupiště, prostě se občas stává, že jeden spoj jede z jiného a není na tabuli, toť vše. na letišti stačí být hodinu a půl předem plus 40 minut vlak. nic složitýho…

    To se mi líbí

 5. ahoj, chci se zeptat – když si koupím jízdenku na Stansted express 30 dní předem, předpokládám, že je to na konkrétní spoj (v určitý čas). Co v případě zpoždění letadla nebo zdržení u imigr.kontroly, zavazadel apod.? Propadne nebo platí na pozdější spoj?
  Dík…

  To se mi líbí

  1. opravdu netuším. teoreticky by vás mohli pustit, ale ruku do ohně za to nedám… já si jízdenku kupuju vždycky až po UKBA… ten rozdíl v ceně zas tak velkej není…

   To se mi líbí

 6. chtěl bych se zeptat, kolik se cca pohybuje cena ze Stanstedu do Londýna, když není zabookovaná předem? a Kolik cca může stát autobusová jízdenka, či vlaková z Londýna do Brightonu? 🙂 také nezabookovaná dopředu. Moc děkuji za odpověď

  To se mi líbí

  1. ze Stanstedu na Victorii je to cca £9 na druhý den s Teravision. Do Brighton stojí autobus na druhý den stojí £7/£18 , záleží na spoji. Vlakem to vyjde na £17/£27, opět záleží na spoji. Čím dřív koupíš, tím levnější to bude 😉

   To se mi líbí

 7. Ahojte. Chtěla jsem se zeptat- nemáte zkušenost s tím, jak je na letišti značená zastávka EasyBus? Sice jsem si tam nechala dostatek času, ale přece jen poletím sama a ještě k tomu v noci.
  A na to navazující dotaz- jak je to s lístky na autobus v Londýně? Papírové jsou zrušené- je nějaká jiná možnost než Oyster card? Potřebuji se jen dostat z Old Street na Waterloo train station.

  Děkuji moc za odpověď.

  To se mi líbí

  1. Na Stanstedu? To vážně netuším, jednou jsem jel s NE a podruhé vlakem… Autobusy v centru: pokud máš bezkontaktní kartu, zaplatíš kartou. Jinak netuším, autobusem v Londýně nejezdím…

   To se mi líbí

 8. Zdravím, 25.6. ve 13:15 přiletím z USA do Londýna (Heathrow) a v 19:20 budu odlétat ze Stanstedu do Prahy. Z různých variant dopravy jsem si vybral cestu metrem na Tottenham Hale a odtud Stansted Express. Dá se to v klidu stihnout? Mám z toho trošku hrůzu :D.

  To se mi líbí

  1. vcelku nevidím důvod, proč by to nemělo být reálný… hodinu a čtvrt na tottenham a 45 minut na stansted plus – řekněme – hodina na imigračním na LHR a další hodina před odletem ze STN… mě to dává 4 hodiny, přičemž gap je 6 hodin, takže máš vatu 2 hoďky navíc…

   To se mi líbí

   1. Bezva. Ještě jsem uvažoval, že bych jel metrem na Baker Street a odtud EasyBus, ale z toho mám trošku strach :)). Bojím se, že by to dopravní zácpa mohla zkomplikovat. Ale zase je to výrazně levnější, tak nevím :D.

    To se mi líbí

 9. Ahoj, máte to krásně blbuvzdorně napsaný a hezky mě to pobavilo. Stejně furt nevím, a tímto vznáším k vám dotaz, potřebuji-li do Richmondu a mám-li na výběr přistání v LU nebo STN, co bude pro mě lepší? Zkoumám řády, hledám ceny a stejně jsem zmatená. Díky moc za případný názor.

  To se mi líbí

  1. ahoj 😉 je to úplně jedno, protože to budeš muset kombinovat tak, jako tak. buď pojedeš ze stanstedu (lutonu) vlakem do richmondu, nebo ze stanstedu (lutonu) skrze londýn na letiště heathrow a z něj pak přímým autobusem… z mýho pohledu bude určitě jednodušší to vzít ze stanstedu vlakem: stansted – tottenham hale – vauxhall underground – richmond. bude to asi na 3 hoďky, a bude to stát cca 30 grošů. najdi si to přes http://www.thetrainline.com/

   To se mi líbí

 10. Ahoj,vlak z letiste Stansted do Londyna. Chtela jsem koupit jizdenky a ukazalo se mi nekolik druhu jizdenek.
  jaky je prosim rozdil mrzi standard class return pro dospeleho+ dite cena 48£ a pak mi vyjelo Low-cost 30day Advance fare stsndard class return zase dospeli a dite….2xLow 24£
  Nejak nevim. Jedeme se synem 23.7.-27.7.2015 Drkuji

  To se mi líbí

  1. je to cena za jizdenku, kterou si koupite 7 nebo 30 dni pred samotnou jizdou. za tu cenu si koupite listek, ktery nelze vratit, plati striktne jen mezi vyznacenymi stanicemi, pouze na dany den a jizdu nelze prerusit. Zjednodusene: pokud si muzete koupit takovy listek tak dopredu, berte to, je to dobra cena 😉

   To se mi líbí

   1. Mel jste ns mysli koupit jizdenku 30-7 dni pred samotnou cestou? Aby plstila ta jizdenksjizdenka……Low-cost 30day Advance fare stsndard class return . Anglicky preci jrn tsk dobre nemluvim. Diky moc

    To se mi líbí

   2. Presne zneni pri koupi jizdenky…… Please note that the 7 day and 30 day Advance offers are non-refundable and non-exchangeable tickets. If you have booked one of these, you cannot start, break or resume, or end your journey at any intermediate station.diky moc

    To se mi líbí

   3. ale vždyť je to v pořádku. prostě ten lístek si můžete koupit kdykoliv v průběhu 7 až 30 dní před datem jízdy. prostě to buď kupte, nebo ne.

    To se mi líbí

 11. Ahoj máš super článek, v pátek odlítám s přítelem do Londýna na letiště Stansted a chtěli by jsme vlakem se dostat někam k centru, ubytování máme kousek od Hide Parku a vubec nevím jak poznám, že tam zrovna tenhle vlak jede a jakou jízdenku si musím koupit?
  Děkuji moc za radu:)

  To se mi líbí

  1. Ahoj… kudy a kam az jede vlak si najdes na strankach toho, kdo ten vlak provozuje – tedy stansted express. najdes tam i casy a ceny. to, jestli vlak stavi nekde pobliz Hyde Parku fakt netusim. ale kdyz se podivate na mapu (Google), tak hledejte pobliz HP symboly pro vlakovou stanici a tim se ridte…

   To se mi líbí

 12. Ahoj, chtěl jsem se zeptat, přiletím s Ryanair v 11:05 na Stansted. Ve 12:05 mi jede autobus do centra. Budu mít kufr v zavazadlovém prostoru. Je reálné to stihnout ? díky moc

  To se mi líbí

   1. mám biometrický pas, takže by s kontrolou neměl snad být problém…spíše se bojím o to zavazadlo aby včas vyjelo…

    To se mi líbí

 13. Ahoj, můžu se prosím zeptat…s přítelem letíme do Londýna 9.10 a 13.10 se vracíme zpět, chtěla jsem objednat lístky na Stansted Express už teď přes internet…. Nejvýhodnější bude asi Low-cost 30 day Advance Fare (pokud chápu správě tak jízdenky které koupím aspon 30 dnu dopředu,vytisknu, ukážu a nic vic nemusim řešit)….akorát mě zajímá,( protože jsem nikde nenašla políčko kde bych vyplnila datum pro zpáteční jízdenku datum) Jestli ta zpáteční platí ten samý den…A jestli nebude lepší objednat tedy listky zvlast na cestu do Londyna a zvlast na cestu zpet…Děkuji.:)

  To se mi líbí

  1. ahoj, je to úplně jednoduchý: ten zpáteční lístek musíš koupit v rozmezí 30 až 7 dní před datem, kdy se jízda uskuteční. Při objednávce zadáváš jen jedno datum – a to té první cesty (přílet). Od toho dne poběží 30ti denní lhůta, během níž Vám platí zpáteční jízdné za onu zlevněnou cenu. Takže nikde není třeba zadávat datum zpáteční jízdy… Konduktérovi jen ukážete vytištěný doklad, on si přečte, o co jde a půjde zase smutně o sedačku dál 😀

   To se mi líbí

 14. Dobrý den, ráda bych se zeptala, pro cestu do centra jsem si vybrala vlak. Je možné lístky koupit až na místě? V případě, že bych je kupovala dopředu, jsou lístky kupovány na určitou hodinu nebo mám lístek a ten se aktivuje až se já dobelhám ke vlaku a někde ho označím? Děkuji

  To se mi líbí

  1. omlouvám se za zdržení, aktualizoval jsem server, na kterém blog běží… k otázce: ano, lístky je možné koupit přímo ve stanici, to není problém. co se týče konkrétního času, tak záleží na typu jízdenky. pokud je celodenní, je jedno, jakým spojem pojedete a ve kterou hodinu. pokud byl zakoupen jako single, pak budete muset využít vyznačený spoj. lístek netřeba aktivovat, prostě ho mějte s sebou. buď ho zkontroluje turniket, nebo konduktér 😉

   To se mi líbí

 15. Zdravím,chtěla bych se zeptat, jestli bude problém,když vystoupím z vlaku Stansted express na Tottenham Hale,ikdyž jsem jsi už zakoupila jízdenku na Liverpool Street. A taky naopak,jestli když půjdu domů směr Stansted a nastoupím na Tottenham Hale a ne na Liverpool Street ikdyž jízdenku mám z Liverpool Street. Děkuji.

  To se mi líbí

  1. omlouvám se za zdržení, aktualizoval jsem server, na kterém blog běží… k otázce: nevím. pokud jsou na tottenham rail station turnikety, je dost možné, že jízdenku odmítnou. pak bys musela požádat konduktéra, aby tě pustil. mělo by to projít…

   To se mi líbí

 16. Ahoj, prosím o radu (s ohledem na běžný provoz a špičku v Londýně) jestli je reálné stihnout vyrazit z Victoria Coach station EasyBus, kdy má autobus odjezd v 10:40 směrem na letiště Stansted, kde má pravidelný příjezd 12:25, a letadlo nám odlétá v 14:15 (resp. gate se uzavírá ve 13:45)? Děkuji.

  To se mi líbí

  1. nevidim v tom problem, porad tam mas 30 minut rezervu… taky ale bude zalezet na odbaveni – pokud musis na check-in, tak tam se muzes v pripade zpozdeni docela dobre zazdit…

   To se mi líbí

 17. Ahoj.Nikde jsem nevyčetl, rozdíl mezi jízdenkou na vlak přes net,nebo na místě.Přiletím na Stansted 19.11. ve 22.40.Asi bych mohl chytnout ,vlak kolem půlnoc a kufr nemám.Je velký rozdíl v koupení si jízdenky,nebo si ji objednat a zaplatit přes net?

  To se mi líbí

 18. koupil jsem listek na autobus spolecne s letenkou od Ryanairu, autobus vysel pro 2 lidi na 900 coz je 1 jizda za 6liber. Cas busu z letiste na liverpoolstreet v patek v noci cca 1:10 v nedeli odpo zpet cca stejny cas, zacpy moc nebyly. Pokud pojedete jako my na vikend, tak doporucuju, jen pozor na to, ze uz nejezdi metro a musite se z Liverpool street dopravit busem/pesky (My dosli az na Southbank a nebyla to uplne spatna vychazka)…

  To se mi líbí

  1. upřímně si myslím, že nemáte šanci – a pokud nějaká je, je neskutečně malinká. sednete přesně ve 2240, pět minut na stojánku, minuta poklusem na shuttle, tři minuty na hlavní terminál, deset na UK border, pět na kufr a pět na stanoviště autobusů. suma sumárum 29 minut, pokud vše půjde hladce, podle tohoto počtu a nikde nenaberete ani minutu navíc…

   To se mi líbí

 19. My máme také přílet do Stantnu v noci- 22.40. Jezdí v noci bus/ vlak do Londýna? Dá se počkat ve Stantnu v nějaké hale do rána a přečkat tam noc?

  To se mi líbí

 20. Letíme 23.1-24.1.16 Londýn Stansted. Vlaky Stansted express mají tento víkend výluku. Objednám si lístky na Easy bus. Budu v Anglii poprvé. Jak se značí zastávky v Anglii? Vyjíždí všechny busy ze Stanstedu z jednoho místa, nebo má každý dopravce svoji zastávku. A nejdůležitější dotaz: odkud si mám dát jízdu zpět na letiště s easy busem. Jak poznám takovou zastávku na cestu zpět? Visí na zastávce nějaké logo společnosti, číslo autobusu nebo tak něco? Z letište do centra se vždy nějak dostanu, potřebuji spíš co nejvíce informací na tu cestu zpět, ať mi neujede autobus a stihnu let. Jinak letím poprvé 😦

  To se mi líbí

  1. ahoj… na Stanstedu zastávky autobusu fakt nemineš, prostě je uvidíš. jedna zastávka většinou patří k více linkám, je tedy dobrý si je obejít a koukat, co za linku ze zastávky jede. na zpáteční cestě: určitě máš na rezervačce napsáno, odkud ten bus jede. až tam přijdete, hledejte buď daný „stand“ (for Stansted stand C etc) a nebo koukejte po logu easybusu.
   bohužel mi teď na blogu nefungujou obrázky, takže ti to ani nemůžu popsat názorně 😦

   To se mi líbí

 21. Děkuji moc za odpověď. Na letiště se budu vracet v neděli mezi 14-15.h. Jaký bývá provoz po Londýně v neděli? Myslím, že když to není pracovní den, nebudou snad žádné zácpy na cestách. Usuzuji správně?

  To se mi líbí

 22. ahoj zajímalo by mě jestli se dá stihnout teoreticky když mám ve 22:40 podle letenky přílet na letiště Stansted, tak jestli bych ještě mohl stihnout vlak který jede z letiště. Potřebuji se dostat do Londýna na Tottenham hale.
  Bohužel se na stránkách stansted express vůbec nemůžu pochopit ten jejich jízdní řád…

  To se mi líbí

 23. Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné koupit si lístek na vlak Stansted Express přímo na Liverpool Street, popřípadě kde přesně. Děkuji

  To se mi líbí

  1. zdravím, ano, je to možné, ale kde přesně tam mají pokladny Vám neřeknu, jízdenky si kupuji výhradně přes internet dopředu, neboť jsou levnější. Ale stprocentně tam pokladny mají, poptejte se na místě.

   To se mi líbí

 24. Dobrý den, potřebuji se z letiště Stansted dostat na Victoria station. Je lepší jet Stansted expresem na Tottenham Hale a přestoupit na metro na linku Victoria, nebo jet až na Liverpool street a tam na linku Circle?

  To se mi líbí

  1. Ahoj… abych ti řekl pravdu, tak nevím. Ne proto, že bych nevěděl, co to je metro a jak to funguje. Nevím to proto, že tak, jak je ta otázka položená, mi přijde úplně jedno, jestli zvolíš první, nebo druhou variantu – na Victoria coach station se dostaneš oběma způsoby. Metro jezdí co pár minut, ve špičce co minutu. Prostě můj názor je ten, že na tvojí otázku neexistuje „správná“ odpověď, protože každý z nás má jiné preference cestování, chůze, čekání. Takže se omlouvám, ale prostě nevím. Já osobně bych se rozhodoval podle nálady v dané situaci a v daném místě.

   To se mi líbí

   1. Ahoj, díky za odpověď. No asi jak říkáš, rozhodneme se podle situace. Cenově to asi taky vychází hodně podobně. Z letiště vyrážíme cca po sedmé večer, takže mimo špičku, ale metro jezdí ještě v pohodě. A ještě prosím jeden dotaz. Jedeme na 3 dny, chci si pořídit Oyster card na popojíždění po centru.
    Když nevyjezdím všechny vložené peníze, vrátí mi je při vrácení karty společně se zálohou na kartu nebo mám smůlu?

    To se mi líbí

 25. Ahoj,prosím o radu.Jak se dostanou čtyři lidé ráno v sobotu z letiště do Londýna.Cestujeme poprvé a angličtina mizerná.Je tady fůra variant.nějak se v tom ztrácím.Díky

  To se mi líbí

  1. ahoj, přiznám se, že otázce moc nerozumím – ty možnosti jsou zde přeci popsané. buď vlakem, nebo autobusem, nebo taxíkem. takže ta otázka měla být položena asi jinak, ne?

   To se mi líbí

 26. Ahooj, chci se zeptat, když tedy přiletím na Stansted v 8:30 ráno, .. na kolikátou hodinu mam dyštak koupit lístek na autobus od N.Expressu – neboli jaky je přibližný čas od cesty z letadla +čekání na kufr+ cesta k N.E. zastávce (případně když ujede…můžu lístek použít na další spoj?)

  To se mi líbí

  1. ahoj, to ti neporadim – doba cekani na pasovce a na kufry je pokazde jina. preventivne si pocitejte minimalne 30 minut. cesta k zastavce je od kufru cca 10 minut, a muze vas vzit dalsi spoj, pokud neni plny…

   To se mi líbí

 27. Ahoj, díky za super článek. Jsem rád, že jsem na něj natrefil. Za 14 dní letíme s přítelkyní prvně do Londýna a budeme přistávat právě na tomto letišti, takže díky tobě tam nebudeme tolik zmatení. =) Ale měl bych otázečku – sice asi hloupou, ale mě to prostě nedá… Přes net jsem nám na EasyBus rezervoval jízdenky busem z letiště do centra a zpět. Při zadávání jsem u počtu sedadel zadal 2 a vyplnil zbytek formuláře a zaplatil. Co mě zarazilo při získání jízdenek bylo, že sice mám na lístku napsaný 2 sedadla, ale jako hlavní pasažér jsem tam uveden já. Ve formuláři nikde nebyla kolonka na jméno dalšího cestujícího. Tedy může na tu samou jízdenku se mnout jet přítelkyně, když mám rezervována 2 místa, ale hlavní cestující jsem uveden já, nebo musí mít každý cestující vlastní jízdenku. Opravdu se omlouvám za hloupý dotaz, ale ten jejich rezervační systém mi hlava neberu. Děkuju.:)

  To se mi líbí

 28. Ahoj, bylo by možné u tohoto článku opět obnovit fotografie? 🙂 Myslím, že by mi pomohly si to více ujasnit. 🙂
  A jinak bych se chtěla zeptat, zda se v cestování něco změnilo po odchodu UK z EU (nějaké nové poplatky či co já vím co ještě dalšího…)?
  A poslední otázka… cestuješ v Londýně s Oyster card? opravdu se to vyplatí? a když ji mám v metru a přijde revizor tak místo lístku ukazuju onu kartu, nebo jak? 😀

  To se mi líbí

  1. ahoj, fotky zatím nebudou, protože jsem ze Stansted už přes čtyři roky neletěl. Ce se týče druhé otázky, nevím přesně, na co se ptáš – UK je stále členem EU a bude nejméně dva roky. Oyster card: vyplatí se. S revizorem si starosti nedělej, kontroluje to mašinka u vchodu a východu metra.

   To se mi líbí

 29. Ahoj, super rady a mám rovnou taky. Ačkoliv to čtu dokola, jsem asi natvrlá a budu klidně za trotla- Má otázka: Přiletím s Rynair v 7.05 z Prahy na letišty Stansted v 8.00 (tamní čas je 7.00, že ano? :D) Když si koupím lístek Single-platí jen jako jedna jizda,že ano. A je jedno v který čas já nastoupím? Když se mi nějakým zázrakem podaří najít nástupiště, dostanu se L.street, pak mám otázku na metro. Potřebuji se dostat North Wembley jaké je to pásmo? Chci si pak kopit celodenní jízdenku na metro abych se mohla v klidu pohybovat a nebyla pak překvapená. Odlétám z Lutonu, odkud je to nejlepší se tam dostat? předem moc děkuji 🙂

  To se mi líbí

  1. ahoj, ano, tady bude 0700 a je opravdu skoro jedno, kdy jízdu nastoupíš. North Wembley je zóna 4, a na Luton můžeš vlakem ze stanice London Euston, nebo Kings cross.

   To se mi líbí

 30. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na jízdenku na Stansted express – na webu mají nabídku Web duo pro 2 zpáteční za 48 liber, což je dobrá cena, jen se musí vyplnit datum jízdy, nicméně nemohu najít kolonku na datum zpáteční jízdy. Platí to nějakou omezenou dobu? Moc děkuji.

  To se mi líbí

 31. Zdravicko, letím v lete na Stansted, tedy se chci zeptat, jak to funguje s National Expresem? Kupuji si listek predem na konkretni spoj, nebo je to nejak volnejsi?

  To se mi líbí

  1. Pokud nebudeš mít kufr, a budeš mít odbavení online, můžeš zůstat v transitu, ale nevím, jak to pak funguje po posledních letech – možná tě vyhodí na přílety a budeš muset jít znovu skrze bezpečnostní kontrolu…

   To se mi líbí

 32. Dobrý den, zajímalo by mě jestli se dá koupit jízdenka do centra až na letišti? Byla bych tak totiž radši. A ještě bych se chtěla zeptat, jestli je zde uvedena cena jako zpáteční nebo jen jednosměrná? Děkuji

  To se mi líbí

 33. ahoj, chci se zeptat, když si koupím jízdenku na vlak ze Stanstedu na Liverp.Street ( přes web nebo na místě) jestli se pak na tu jízdenku vztahuje sleva britských železnic 2 for 1? Četla jsem to na internetu, ale nevím jestli je to pravda?

  To se mi líbí

 34. Hezký den,
  chtěla jsem se zeptat. V listopadu letíme z Ostravy na Stansed (Ryanair) a máme od nich rovnou koupenou jízdenku na National Express. Máme ji v elektronické podobě na Liverpool Street. Chtěla jsem se zeptat, zdali nevíte, jestli je nutné jízdenku rezervovat na konkrétní čas, případně pokud jej nestihneme zda je problém jet dalším autobusem. Díky za odpověď

  To se mi líbí

  1. ahoj, tak to vam neporadim – zalezi totiz na tom, jaky podminky plati pro jizdenky koupeny pro national express primo u ryanair… meli jste si precist terms&conditions na strankach ryanu, kdyz jste si tu jizdenku kupovali 😉

   To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: