[kkstarratings]   Je to pořád dokola. Něco, jako neverending story. Lidi přijedou do Anglie s vidinou toho, jak je to tu krásný. Život je fajn, práci si najdou za jeden, dva dny a když ne, tak jim zdejší vláda nasype podporu do kapsy. Jak prosté, milý Watsone.

Není jednoduchý číst na diskuzních fórech příspěvky, jako je třeba tenhle. Lidi přijeli do Anglie, a až tady, na místě, zjistili, že spousta věcí je úplně jinak. Nejenom, že sehnat práci může být někdy šeredně složitý. Občas se stane, že tu práci prostě neseženou vůbec. Pak dojde na to, čemu se chce každej z nás vyhnout, jak „čert kříži“ – nastávají problémy. Problémy s placením nájmu. Problémy s nákupem jídla. S tím, jak zaplatit dopravu, která je v Anglii obecně nekřesťansky drahá. Prostě jen a jen problémy.

Zrovna před pár minutama jsem se dokoukal na druhý díl ze seriálu Benefit Street, kterou vysílá televizní stanice Channel4. Už z názvu je dost patrné, o co půjde. Ale že to bude tak brutálně syrové, to jsem nečekal – no, konec konců, Channel4 je tím docela vyhlášená, oni asi „lehký věci“ dělat ani neumí.

Ten druhej díl mě vyprovokoval k tomuhle řevu. Je skoro celý o partě Rumunů, kteří přijeli do UK, neměli povolení od WRS a tak se nechali zaměstnat na černo. V tom díle si stěžují na to, jak je to nefér, že je obral Boss, kterej jim slíbil práci, ale místo toho jim zabral pasy a dal jim jen £10 za den. A ta vláda, ta je tu taky nefér, protože se o ně ani trochu nestará, ani dávky jim nedaj. A landlord je sick cunt, protože chce nájem… Člověk si řekne, nojo, ale proč to dělali? Proč si nenašli normální práci, třeba ve skladu, nebo v nějakým fast-foodu, nebo tak něco? Prostě cokoliv, co jim dá peníze alespoň na přežití a pak se uvidí, ne? Ne.

Protože když neumíte anglicky (a to ti Rumuni v tom pořadu fakt neuměli – až na 14-ti letýho kluka…), tak to je potom problém. Celkově.  Takže pokaždé, když na Pohybech, nebo na Lochnesce vidím nějaký téma, který splňuje všechny atributy takové hlouposti, tak se nad tím pozastavím. O to víc, když se s pomocí nevinně položený otázky dostanu až na krev – to už potom zůstává rozum stát a hlava prostě nebere. Odmítá to pochopit.

Já opravdu nevím, ale jak může někdo dojít k přesvědčení, že život v Anglii bude krásnej a úžasně skvělej, když si nedokáže říct ani o práci? Pro jistotu to řeknu ještě jednou – lidsky ty příběhy beru, a je mi těch lidí líto – lidsky. Ale rozumově jsem prostě mimo a nedávám to.  A když tedy potom čtu na fórech prosby těch lidí, něco ve stylu „nemám peníze ani na cestu domů“, „nemám na nájem, chtěj mě vyhodit z bytu, co mám dělat“ a podobně, říkám si proboha, to ty lidi nemaj ani špetku důstojnosti? To jim není ani trochu hanba, takhle veřejně exhibovat a ukazovat všem, kam až dokázali zajít? Stát se něco takovýho mě (a pozor, nikdo nikdy neví, co se může stát!), tak bych velice potichu požádal rodinu o těch £50 na letenku a mazal bych fofrem zpátky do ČR (když už bych byl tedy opravdu ve sračkách…), ale jít žebrat na nějaký fórum o peníze – na cokoliv? Na to asi nemám koule.

Nechci být přehnaně negativní, jak se mi na fórech pravidelně nadhazuje. Dokonce nemám ani touhu se do někoho zbytečně opírat, shazovat ho. O tom to fakt není. Ale vadí mi, že se Anglie a život v Anglii na většině webů a diskuzních fór prezentuje jako idyla v ráji, která začne příletem na Heathrow a končí odletem z téhož. Takhle to opravdu nefunguje.

A ten příklad z Benefit Street mi přijde jako docela fér varování, aby všichni ti, kteří neumí anglicky a přesto chtějí do Anglie za každou cenu odjet, věděli velmi přesně a velmi detailně, řekněme „na syrovo“, jak by taky mohli eventuálně skončit.

Stojí to za to? Nemyslím si.