[kkstarratings]     Předem upozorňuji na to, že tento řev je silně subjektivní a bude vás zcela nápadně směrovat k využití služeb operátora, o němž bude řeč – o virtuálním operátorovi GiffGaff.

Když jsem si v roce 2008 kupoval na londýnské Viktorii první anglický mobil (Samsung SGH-J 700), řídil jsem se zkušeností z domova, kde jsem nikdy nezměnil operátora a byl věrný značce Oskar, později Vodafone. Konec konců, ono tehdy nebylo moc z čeho vybírat, měli jsme jen Eurotel, T-Mobile a Oskara. No a protože jsem měl s Vodafone dobrý zkušenosti z domova, a v UK jsem byl tenkrát asi čtyřicet minut, nebyl důvod to měnit. A s Vodafone UK jsem strávil normální rok a půl života. Pak jsem „britského Oskara“ vyměnil za zdejší O2, které nabízelo 50 volných minut volání na předem určené zahraniční číslo – to se mi hodilo, vzhledem k tomu, že jsem chtěl občas rodiče i slyšet a WiFi nebyla všude, stejně jako můj telefon nebyl smartphone. To, že existuje něco, jako virtuální operátor mobilních služeb, jsem netušil.

V roce 2010 jsem si vzal od Virgin media balíček TV s internetem. Pro zdejší domorodce samozřejmost, pro imigranty něco jako zázrak – internet vedený optickým kabelem, rychlost až 60MBs a to vše za £30! Tedy jsem vzal nejdřív net a TV, a zhruba na jaře 2010 jsem se rozhodl k tomu přihodit i kontrakt na můj první smartphone – HTC Desire. V té době jeden ze špičkových modelů vyšší třídy, úvazek na rok a půl, cena £27 měsíčně. No neberte to! Takhle, upřímně: kdybych věděl, jaké možnosti skýtá trh s elektronikou v UK a jaké možnosti jsou v oblasti virtuálů, samozřejmě, že bych to nevzal. Protože onen rychlý internet zas až tak nutně nepotřebuju, padesát kanalů digitální TV jsem nikdy nevyužil a HTC Desire jsem si mohl koupit jinde a SIM kartu od virtuála. Ale znáte to – po bitvě je každej mistr světa. Takže jsem si prošel své období úvazku, nekvalitního pokrytí Virginu a jediné, co mi z toho všeho zbylo, je ono HTC Desire, které funguje pořád. Jen jsem mu vyměnil baterii, to už po třech letech docela chtělo.

A jako tradičně – malá odbočka od tématu.

V UK máme 5 standardních operátorů ( O2 , T-Mobile , Vodafone , „Three“ neboli „3“ a Orange ), při čemž T-Mobile a „Three“ Orange se spojili do konglomerátu EE (Everything Everywhere). No a k tomu tady máme Virgin Mobile, který není klasickým virtuálem – není levný a poskytuje standardní služby, včetně zákaznických (call centrum a podobně). Teprve pod touto šesticí začíná ona džungle virtuálů, ve které se snad ani Bůh nevyzná. Virtuálů je přibližně 40, a ve většině případů každý jeden nabízí nějakou specialitu – určitě už jste zaznamenali Lebara mobile, tedy virtuála, který je zaměřený na ultra levné hovory do zahraničí (hlavně střední východ, a Asie), které si kompenzuje poměrně vysokou cenou za domácí hovory. Nebo Tesco Mobile a Asda mobile – tedy služby, které se váží ke konkrétním prodejním řetězcům, a výhoda mobilu začne hrát tu správnou muziku teprve v okamžiku, kdy začnete čerpat další jejich služby (slevy, body atp.). Prostě trh narvanej k prasknutí a vážně – prase aby se v tom vyznalo. Podle mě to nejde, se v tom zorientovat.

GiffGaff? Co to je??

Asi pro vás nebude novinkou, že nejlepší pokrytí na území UK a nejlepší služby v UK poskytuje Telefónica O2 UK. A taky si za to nechává pořádně zaplatit. O2 je historicky nejdražším operátorem snad v celé Evropě. Ale také je pravdou, že jejich technické zázemí, kvalita přenosové sítě a dohledová centra nemají konkurenci – jsou na totální špičce. Na druhou stranu zákazníkovi je vcelku šumák, kolik miliard liber šterlinků stálo „nějaký dohledový centrum“ – chce volat a esemeskovat za co nejméně peněz a pokud možno k tomu může operátor přihodit jako bonus (za to levné volání) data zdarma – v tom se nikdo z nás neliší. Jenže O2 z principu nemůže jít s cenou extra dolů – to by byla finanční sebevražda. A tak se akcionáři britského operátora O2 rozhodli, že si pořídí děťátko. Takového nízko-rozpočtového synka, který by fungoval nezávisle na mamince (O2), ale využíval by jejího zázemí (přenosová síť, dohledové centrum). Synek ovšem nebude mít call centrum a pojede si pěkně za své peníze a uvidí se, co z toho bude.

03_550x95

Když se tedy v roce 2009 společnosti O2 narodil syn pojmenovaný GiffGaff, nikdo netušil, co z toho vlastně bude. Ano, fungoval na mateřské síti O2, takže pokrytí super. Ceny hodně nízko, ale to tu má dalších 40 virtuálů. Jeden by skoro řekl, že panáček se hodně rychle odporoučí do hlubin zapomnění, protože v konkurenci s ASDA Mobile, TESCO Mobile a Lebara Mobile prostě nemá šanci na přežití. Omyl. GiffGaff totiž udělal něco, s čím tenkrát, v roce 2009 nikdo asi moc nepočítal. Co že to provedl? No, nic moc extra – měřeno pohledem z venčí. Ale v okamžiku, kdy na jediném komunikačním kanálu operátora, na komunitním fóru, vznikla (v roce 2011) sekce pravidelných anket „co si zákazník přeje“, události nabraly okamžitě úplně jiný směr.

Každý, kdo někdy pracoval v marketingu, nebo v péči o zákazníka, vám s klidem potvrdí, jak těžké je v dnešní době získat zpětnou vazbu od zákazníka – lidi jsou znechucení množstvím spamu v jejich emailech, jsou nasraní z příchozích hovorů od prodejců „všeho a ničeho“ a při zmínce „vyplňte prosím anketu“ jsou schopni vraždit. Upřímně – já tyhle věci taky nesnáším. Jenže lidi z GiffGaff na to šli úplně opačně: pojistili si, aby jste tu vazbu sami chtěli. Jak že to??

Když si pořídíte SIM kartu GiffGaff, musíte ji aktivovat (klasika). A to lze pouze přes onen internetový portál. Tedy, musíte si vytvořit svoje konto, vyplnit údaje (hele, máme první důležitá data o zákazníkovi!) a aktivovat SIM kartu přes kód. To, zda je SIM-ka aktivní, zjistíte opět pouze v profilu (žádná SMS nebo tak něco…). Tudíž musíte jít opět na portál. A když vám nefungují SMS nebo MMS, musíte opět na portál, a požádat o radu zkušenější členy komunity, nebo „rádce“. Vypadá to normálně, že? Ano, to vypadá. Na první, ten vnější pohled. Ovšem pro firmu jako takovou má onen portál nevyčíslitelnou cenu. Protože má na jednom jediném místě milión informací od vlastních zákazníků – zadarmo, bez stresu a naštvaných zákazníků (nikdo je neotravuje). Oni sami ty informace poskytují.

A protože pro GiffGaff pracuje tým nadaných, mladých lidí, kteří se pohybují v oboru, ostatní začali tušit, že GiffGaff na trhu virtuálů neřekl poslední slovo. No a jak telekomunikační Bůh předpokládal, tak se i stalo – v roce 2012 se na portálu, v sekci „co by jsme měli udělat pro naše zákazníky“ objevila hromada přání na dotované telefony s měsíčním úvazkem.

Zem se otřásla a telekomunikační Bůh hořce zaplakal.

Neboť Bohem nastavený trend, že se Evropský telekomunikační trh osvobodí od dotovaných telefonů, dostal pecku od jakéhosi nýmanda z Anglie, který se na základě zákaznických vzlyků a vzdechů vydal na pole virtuálům doposud zakázané – v roce 2013 se v nabídce GiffGaff objevila kolonka s telefony na úvěr. Pravda, není to dotovaný telefon za kačku, je to klasická půjčka, ale tuším, že kromě Tesco Mobile to nikdo jiný neposkytuje. A když k tomu přidáte levné ceny za hovory, kupa dat zdarma, možnost sdílení dat na jiné zařízení a perfektní připravenost na 4G (LTE) síť, včetně neskutečně laciné zpětné zákaznické vazby (která zaručuje, že se firma snaží orientovat na zákazníky preferované služby a ne na to, co nechtějí…), pak možná dojdete ke stejnému závěru, jako já – GiffGaff v dnešní době nemá příliš konkurentů, kteří by mu stačili.

Takže pokud se objevíte v UK, máte skvělou možnost si přes internet objednat SIM kartu zdarma a užívat si kvality O2 za ceny GiffGaff – můžete využít i banner, zobrazený v tomto postu. Pokud se do UK chystáte a nevíte, jak na to, ozvěte – už jsem pár kusů SIMek do ČR posílal.

Upozornění: banner s reklamou GiffGaff je tzv. affiliate – tedy to znamená, že pokud požádáte o zaslání SIM karty zdarma kliknutím na tento banner a pokud ji aktivujete, na mé konto se přičte peněžitá částka za „přivedeného“ zákazníka.