[kkstarratings]   Když jsem psal povzdech nad úspěchem virtuálního operátora GiffGaff, mělo to svůj důvod.

Necelý rok používám přístrojek Huawei Ascend W1, což je low-costový výrobek tohoto čínského mamuta. Nemůžu a ani nechci tvrdit, že by to byl vysloveně šunt, ale ta nízká hodnota na něm byla a je znát – důvěrně mu říkám plasťák. Ale je nutný si uvědomit, za jakou cenu jsem ho koupil – jako nový, v tu dobu právě uvedený na trh v UK, cena £120. Za Windows phone, s plnou mobilní verzí Microsoft Office, svižným systémem a na rozdíl od Androidu funkční exchange push notifikace? Slušná cena.

Takže se není čemu divit, že když jsem minulé úterý vyndal v práci plasťáka z kapsy bundy, abych skouknul emaily a on se tvářil docela mrtvě, byl jsem malinko rozladěnej. Tedy malinko, vnitřně jsem byl rozladěnej docela dost, protože jsem plasťáka všude obhajoval, a on hajzlík toto. No co nadělám. Kolegyně mi půjčila kabel na nabíjení, zkusil jsem ho hodinu drtit z počítače, ale nic, vůbec. Nedá se nic dělat, řekl jsem si, musím se s tím porvat. A začal jsem zkoumat, kde a za jakou cenu seženu nějaký Windows telefon. A i když jsem odpůrcem kontraktů, tak při vědomí toho, že na jaře chci koupit auto za hotový, jsem se rozhodl, že to tentokrát vezmu, ale jen na zkrácenej úvazek, tedy na rok.

Pak už to jelo, jak po másle: Carphone Warehouse, Phones 4 You, Telefónica, EE, no a nakonec jsem zabruslil ke „svému“ GiffGaff, kde mám tarif. A docela příjemně překvapenej jsem zjistil, že GiffGaff má v nabídce hned čtyři Lumie: 1020, 920 925, 620 a 520. Základem nebyla ani tak cena, jako požadavek na 4G síť, která nabírá v UK na síle. Tím se peloton smrsknul na tři hráče – 1020, 920 925 a 620. Vyloučil jsem Lumii 1020, protože ta je postavená na excelentním foťáku. A protože mám doma zrcadlovku, přišlo mi malinko ujetý kupovat „zrcadlovku“ mobilní. Takže Lumia 620 a nebo Lumia 920 925. Zaběhnul jsem si na GSM Arénu, juknul na velký fotky obou modelů a rázem bylo jasno – výhercem je Lumia 920 925. Když už to budu kupovat, nemá smyl se znovu pouštět do low-cost řešení, což je ona Lumia 620. Nelíbí se mi kulatý rohy telefonů a vůbec, modrá mi k tomu nesedí. Opakem je Lumia 920, která už od prvního pohledu indikuje, že patří do kategorie „manažerských“ telefonů – decentní šedo-černé provedení, kovový rámeček a krutohustě černý AMOLED displej. Mimochodem, přítomnost AMOLED displeje byl hodně velký argument pro 925-ku. Takže vyplnit údaje, počkat na credit check a potvrdit dodání do druhého dne (zdarma). Hotovo, a protože nesnáším čekání, a vůbec ty zmatky s delivery, rozhodl jsem se vzít si na druhý dovču – dobře jsem udělal.

02b_550x80

Lumia dorazila ve středu odpoledne. Netrpělivě jsem rozerval obal a vyndal solidně vypadající a solidně provednou krabku, ze které se vyloupla ONA. Chvíli jsem zápasil s tím, jak ten telefon vůbec zapnout – docela dlouho se tam motal pouze symbol prvotního nabíjení. Když už jsem začal propadat panice, že dojde na vrácení nefunkčního přístroje, vzpomněl jsem si, kde že to vlastně pracuju, a použil jsem konkurenční troubleshooting pro oživení leklé Nokie.

Pokud při prvním nabití a prvním zapnutí Vaší Nokie dojde na dlouhodobě zobrazený symbol iniciačního nabití (blesk s ozubeným kolečkem), nechte telefon zhruba půl hodiny nabíjet, a pak jej odpojte od nabíječky, stiskněte ovládání hlasitosti v obou polohách (tedy hlasitost + a hlasitost -) a k tomu zapínací tlačítko. Nokia zavrní a naběhne do prvotní instalace systému Windows phone.

To, že Lumia 920 925 míří do vyšší kategorie mobilů, prozradí už vzhled a zpracování telefonu – jednoduše čistý dizajn, nezprzněný zbytečnostma (aka „brada“ u HTC One V třeba…), doplněný hliníkovým proužkem na boku, který slouží zároveň i jako anténa. Co Vás praští do oka ihned, je kvalita displeje – jako kdyby jste se dívali skrz sklo do černé, ale fakt totálně černé díry. Úžasný. No a když jí pak zapnete…

Na mých fotkách samozřejmě vidíte už telefon dávno oživený – a je to úmyslně. A za chvilku Vám řeknu proč. Teď jen ještě k prvním krokům s telefonem Nokia Lumia 920. Pokud ji píchnete na wifinu, ještě v onen první, pamatný (slavný) den, doběhne Vás první systémový update z GDR2 „Amber“ na GDR3 „Black“. Nevím, jak to Nokie dělá, ale je to fakt hodně zásadní věc, protože GDR3 přináší rozšířenou správu paměti telefonu (krom jiného…) – zejména možnost odmazat dočasné soubory z TEMPu. A to se počítá, pánové. Můj plasťák GDR3 do tý doby nedostal a co vím, tak Windows telefony od HTC s tím tak nějak bojujou taky – když tedy pominu jejich trable se zaseknutým softem a nedostatkem paměti pro instalaci čehokoliv, natož pak systémové aktualizace.

Když teď z lehka odbočím, tak mi nejde do hlavy jedna maličkost. Vemte si, že pokud si budete chtít zkrášlit svůj Android telefon nějakým doplňkem typu „notifikací a hodin“ na „uspaném“ displeji, budete k tomu potřebovat s největší pravděpodobností externí launcher – tedy nadstavbu systému, která Vám ty různý fičury do toho systému nasype. V základu to neumí žádnej main-stream výrobce, ať už je to Samsung, HTC nebo LG. Vtipný na tom všem je to, že uživatelé Androidu jsou normálně agresivní, když před nima zminíte bezchybnou funkčnost Windowsphone telefonů, aniž by tušili, že tam, kde oni musí instalovat hromadu balastu navíc, Windows tohle umí v základu – jde jen o to to správně zapasovat a spustit. Což nepochopili u HTC, ale bezkonkurenčně to odladili a uvedli do reálu právě u Nokie. A jmenuje se to „At Glance (viz jedna z fotek nahoře). Prostě v okamžiku, kdy se displej vypne a zamkne, na stanovenou dobu (volitelně) se na displeji objeví digitálky. A pokud máte v systému nainstalován soft pro počasí, Gmail, Hotmail, či co já vím co chcete, tak se notifikace objeví právě i na té tmavé Glance obrazovce. Je to pitomina (řeknou Androiďáci [a okamžitě půjdou hledat na Google Play něco, co umí to samý pro Android…]), ale milá pitomina a dělá dojem. Přinejmenším dojem toho, že výrobce to prostě vzal vážně. A tím se dostávám k dalšímu poznatku.

Teoreticky řečeno, telefon s Windowsphone dneska dokáže udělat každej výrobce. Stačí se dohodnout s Microsoftem na licencích a najít dodavatele součástek. Nic složitýho. Jenže je „Windowsphone“ a „Windowsphone“. Když vedle sebe postavíte HTC 8X, což je přímý konkurent Lumie 920, zjistíte, proč se prodávají Lumie jak na běžícím pásu, zatím co HTC 8X má s prodejem  problémy. Stačí se podívat dovnitř: HTC do svého telefonu nedalo takřka nic navíc (tuším, že tam je jen dlaždice s hodinami HTC), zatím co Nokia do Lumií cpe doplňkový software až po strop: Here Drive (offline navigačka), Here Maps (rychlejší, než Google Maps), Here City Lens (fantastická fičura, ještě se k ní vrátím…), Here Transit (další suprovka), a pak následuje sada Nokia: Care (podpora), Cinemagraph (ani netuším, co to dělá…), Creative Studio (filtry fotek), Mixradio (náhrada offline Nokia Music za offline a online hudební aplikaci), Panorama (jo, dělá to panorama fotky – a pěkný…), SmartCam (soft doplněk pro foťák)  a Xpress (odlehčený prohlížeč). Takže, logicky: když mi někdo nabídne za 9000 Kč HTC 8X, kde nic není, a za stejných 9000 Kč Nokii Limii 920, kde je asi deset bonusových programů (který navíc pracujou, a to docela spolehlivě), co si asi jako zákazník vyberu? Správně…

Jak už jsem zmínil, dost mě odvařila Here City Lens. Je to postavený na mapách a kameře. prostě to zapnete, a objeví se obrazovka s výběrem toho, co v daném místě můžete chtít hledat. Já zvolil okolí, a hned se spustí foťák a v něm se objevujou štítky, kde leží jaká čtvrť a jak daleko to k ní je – tohle je dost těžká vychytávka. Vybírat můžete kulturu, jídlo, MHD… prostě, fakt dost dobrá fičurka. No a když k tomu přidáte totální funkčnost Here Transit, tak má konkurence po ptákách. Here Transit si najde Vaší polohu, a vy se můžete podívat, kdy jede nějaká socka Vaším směrem. Co na tom, to umí víc aplikací, žejo. Ale tahle mrcha k tomu ještě dokáže precizně rozpočítat čas dopravy v závislosti na traffiku no a k tomu offline navigaci v případě, že u sebe nemáte chechtáky a budete muset šlapat 🙂  Prostě, perfektní. Je to jednoduchý, šlape to rychle, a funguje to. Tedy pro výrobce i zákazníka ideální stav.

Jediný, co mě maličko drtí je spotřeba baterky. U plasťáku jsem byl zvyklý na to, že vydržel tři dny a ještě zbývalo. V případě Lumie 920 jsem musel hodně srazit, víc jak dva dny z toho nevyždímu. Ale upřímně, za to, co mi to nabízí? Beru.

Takže to sesumíruju: za £35 měsíčně a na rok mám v ruce dost solidní materiál precizního vzhledu, včetně 1GB dat s možností sdílení. K tomu dávám jako těžce plusový body zcela bezproblémovou funkčnost s mým laptopem (Lenovo pod Windows 8.1), k čemuž nepotřebuju žádný ovladače a programy (jako to potřebuje Androidí konkurence…), jistou konektivitu na Exchange u Outlooku (v push režimu), s hromadou programů, který mě neotravujou – naopak, zdá se, že je budu využívat poměrně často – už za tři týdny je na řadě slezina v Liverpoolu, takže Nokia projde zátěžovým testem.

Vypadá to, že Nokia svoje telefony fakt umí.

Mimochodem. Když jsem v ono úterý přišel domů, tak jsem ze zvyku hodil plasťáka na nabíječku, on zavrněl – sviňák jeden – a zcela v klidu se rozběhl 😀 . Jen nechápu, proč mi to na fejsbůku nikdo nechce věřit 👿