[kkstarratings]   Možná to chápu blbě, ale fakt mi není jasný, proč je někdo ochotnej zaplatit £500 za „asistenční služby“ agentuře, která nemá ani vlastní web, firemní email a dokonce ani nemá jasnej mustr, podle kterýho by jednala s lidma.

Je to už tak nějak tradice – vždycky, když se přiblíží jaro a s tím i pravděpodobnost toho, že se v džungli najde nějaká ta robota, tak v tu samou chvíli se s naprostou jistotou vyrojí i „profesionální“ agentury – neboli jinak řečeno podvodníci, který začnou nabízet džungle-chtivým jedincům pomoc. V naprostý většině případů si taková „edžensy“ zaregistruje ímejl na gůglu, nahodí super inzerát na Pohyby a Lochnesku a žije v očekávání zvýšenýho přísunu tolarů a zlatek, za který si pak koupí „bávo v dýzlu na hlínách pyčo“.

Nic proti tomu bavoráku, ten bych si klidně dal taky. Problém je v tom, že nějak nemám pajšl na to, abych okrádal nebožáky a nebožačky (původně jsem chtěl napsat jinej výraz, ale některejm jedincům z řad mých tajných čtenářů moje slovní obraty působí zauzlení střev a záchvaty padoucnice – proto ten jemnější termín…) o jejich pracně nastřádaný tolary. Tím spíš, když ten podvod z těch inzerátů normálně stříká na všechny strany stejně, jako se tomu děje s jinou hmotou u post-pubertálního jinocha, v noci při jeho nočních polucích.

No a pokud vám pořád nedochází absurdita tématu, nahodím příklad: představte si, že jdete po stezce v naší džungli, a hledáte práci. V nějakou chvíli se na nějakým místě potkáme, a já vám řeknu „hele, Bobe (Bobino), když na mě zařehtáš s pěti stovkama liber, tak ti zajistím bejvák (nějakej), práci (nějakou), pomůžu ti vyřvat si NIN (číslo pojištění, který potřebujete k práci), pomůžu ti votevřít šuplík v záložně (bankovní účet) no a navíc tě třeba odvezu svojí hustokárou odněkud někam (omezeně, ovšem)“. Jsem si jistej, že v 99% případů bych to ani nedořek, protože bych dostal dělo do svýho už beztak poničenýho fejsu. Takhle nějak by to mělo být a tak nějak by to mělo fungovat.

Jak je tedy možný, že když se totéž stane „přes internet“, přes nějaký fórum (jakýkoliv), tak proč ten Bob (nebo Bobina) tomu dotyčnýmu ten fejs nezapgrejdujou? A co se jim momentálně porouchalo v lebeční kůře, že tomu dotyčnýmu fakt ty libry daj?? Jedním slovem: NEUVĚŘITELNÝ.

02b_550x80

Když se před pár dny na Lochnesce (a údajně i na Pohybech) objevil inzerát, nabízející zprostředkování práce, ubytování, NIN, banky a vůbec tak nějak všeho, bylo nám jasné, že je to levá. Ale protože jsme s kolegyní Lenibal jedinci, kteří podporují demokratické jednání a demokratickou konverzaci, požádali jsme „pana Agenturu“ (nebo-li One Man show agency) o zodpovězení několika doplňkových otázek. Nebyly vyhrocené, nebyly těžké, byly prostě standardní. Problém ovšem byl, že Pan Agentura asi není žádný panic a novic v tomto ranku, a tak bleskurychle velice slušnou formou vycouval z našeho hřiště, aby se již vícekráte neobjevil – zcela předvídatelně. Přesto jsem si jistej, že pokud by na tom fóru zůstal pár dní, určitě by někoho na ty služby „za dvěstě“ ulovil.

Kde je pointa? No, pointa je v tom, že kdyby Vám někdo takovou službu nabídl v reálu, z očí do očí, jsem si opravdu jist, že by nepochodil – určitě by většina z Vás reagovala ve stylu „ale pane, já vás vůbec neznám, nikdy jsem o vás neslyšel, vidím vás poprvé – proč bych vám měl svěřit svoje úspory??“. A byla by to reakce nanejvýš logická, a správná.

Ovšem v okamžiku, kdy se stejný jedinec prezentuje na komunitním fóru, schován za anonymní přezdívku, za neexistující firemní stránky a pochybný email, bez tváře, bez historie, bez referencí, tak se najednou najde dost těch, kteří to risknou, sednou na letadlo a letí do neznáma, věříc tomu, že vše bude v pohodě.

Takže, přátelé v Čechách a na Slovensku, berte tenhle „výkřik z džungle“ jako apel na Vaši soudnost a přirozenou inteligenci:

To, co Vám nabízí jakási no-name agentura, mnohdy zastoupená jednočlenným mužstvem, zvládnete taky – sami a bez poplatku. Není třeba, aby jste riskovali svoje úspory a následnou nejistotu v domnění, že jakási agentura Vám práci zajistí s jistotou – ne, ve většině případů to neklapne. Ve většině případů přijdete o peníze a dopadnete, jako x-stovek jiných před Vámi.

Chápu, že můžete mít z vycestování do UK obavy – a věřte, jsou na místě. Jakkoliv se práce sehnat dá, nenajdete ji jakoby „automaticky“ jen proto, že už jste sem přijeli. I v Čechách Vám personalisté na úřadu práce řeknou, že hledání práce je „zaměstnání na celý úvazek“. A v UK je to stejné – pokud se hledání práce nebudete aktivně věnovat, nenajdete ji.

Řiďte se svým instinktem, a praxí prověřeným přístupem: jako první si „zařiďte“ angličtinu – bez ní opravdu nemá smysl nikam jezdit. Než si angličtinu vypilujete do použitelného stavu, šetřte peníze – a budete jich potřebovat dost. Praxe říká, že minimálně trojnásobek běžné měsíční spotřeby. Což, v nějakém průměru, bude minimálně £3000 na osobu. Až tohle budete mít, nastartujte se na fóra a přečtěte si, co a jak pro začátek v UK – budete připraveni a přesně budete vědět, do čeho jdete. Pak už to bude jen a jen na Vás. A v takovém případě věřím, že uspějete.  A pamatujte na jedno:

Žádná agentura – a je jedno, jaká to je, nehledá sebevědomé, inteligentní a soběstačné zaměstnance. Ne. Co by s nima taky dělala? Ti se o sebe postarají sami. Agentura hledá ten zbytek. A je smutné, že se vždycky někdo najde, kdo jim na jejich sliby skočí.

Zamyslete se nad tím.