V několika předchozích postech jsem se radostně zmínil o tom, jak efektivní je zdejší zubařská péče. Je načase tomu dát nějakou štábní kulturu ve stylu krok-za-krokem.

Spousta zvířátek, žijících v naší džungli, žije v domnění, že v Anglii existují jen zubařský zrůdy, jejichž jediným smyslem života je připravit nebohá zvířátka o chrup a peníze. Samozřejmě, že největší roli v těch pitomých názorech hrají některá komunitní fóra, kde se – po zadání dotazu „jak si nechat ošetřit zub v Anglii“ – ze všech přítomných pablbů a pablbek stanou odborníci na dentální práce. A jejich jediným a spolehlivým řešením je rada „zajeď si do Čech a nech si to levně opravit tam“. Mám takovej pocit, že by fakt bylo dobrý si tu ozřejmit pojmy a dojmy. A nepopírám, že impulsem mi opět byla věrná a spolehlivá diva, Lochneska, kde se s železnou pravidelností objevují perly podobné této. Takže, tak jak to vlastně? Je to tu drahý a nespolehlivý? Jakej je tedy zubař v Anglii?

Jak funguje zubní ordinace v UK?

I tady, v UK, existují dva typy zubní péče – soukromá, kterou si zacvakáte z vlastní kapsy, a státní, která je krytá částečně z vaší peněženky a většinově z fondu NHS Trust. Pro Vás je důležitý vědět, jak fungujou oba typy. Jako demo si hodíme vypadlou plombu (asi nejčastější typ brekotu z houštin zdejší džungle) – co s tím?

Soukromej felčar Vás vyjde docela draho – pravda, dostane se Vám plnýho servisu v podobě koženkových seslí v čekárně ordinace (jako bych měl chuť to řešit, když mě bolí huba, sakra…), trvalého úsměvu sličné bloncky v podobě zubní asistentky (už měl nějakej chlap erekci ve chvíli, kdy ho drtí bolest zubního nervu tak, že se nemůže pomalu ani vy***t???) a medového hlasu stomatologa ( přestaň se chovat infantilně, a dělej to, co máš…). Vzhledem k tomu, že součástí týhle prčy bude pravděpodobně nejen zubní výplň, ale i ošetření kořenového kanálku, spočítáme to asi takto:

  • Rentgen £25
  • Ošetření kořenového kanálku £200
  • Použití zubní výplně bílé £60 (pokud jí felčar nezapočítá k předchozí položce, která je už tak nekřesťansky vysoká…)

Suma sumárum jste u privátu lehčí o zhruba 200 chechtáků (pamatujte na to, že ceny se lišej barák od baráku…). Bonusem Vám budiž ještě vřelejší úsměvy sličných a na pohled vilných asistentek, jakmile zacvakáte (který Vám stejně „nedaj“, proč by to dělaly). Jako příklad si můžete projít tuhle stránku, kde je to hezky rozpočítaný.

Zubař hrazenej z NHS Trust to má hozený malinko jinak – tedy ne, že by jste to měli kompletně grátis, na to zapomeňte. Vaše huba – Vaše starost, když jste se o ní nestarali, je fér aby jste pustili nějakej ten chlup. Ale paradoxně, dostane se Vám kvalitativně stejný péče, jako u privátního dentisty. Jen za nepoměrně menší částku.

Zubaři pracující pro NHS, mají v Anglii tzv. „pásma“. A když víte, jak fungujou, může to pro Vás být docela zajímavá volba. Věřte, že když jsem plánoval zubní korunky, počítal jsem nejen možnost v ČR, ale i v bájném Maďarsku (odkud tedy mimochodem pochází moje současná zubařka). A přesto – po spočítání všech možností a nákladů s tím spojených – nejlíp vychází Anglie. Divný, žejo? Rozeberem to na našem příkladu odepsaný stoličky v našich imaginárních ústech.

Jak už jsem řekl, NHS má tři pásma, která kryjí částečně naší zubní péči.

  • Za nárokovanou péči v prvním pásmu zaplatíte £18,50. Pravda, nečekejte žádnej mejdan. Za tuhle cifru se Vám dostane základního vyšetření stavu chrupu, a rady, jak o Váš chrup efektivně pečovat. Součástí tohohle prvního pásma je i rentgen, ze kterýho se dá s jistotou poznat, co s těma zubama tedy vlastně dělat.
  • Druhý pásmo je dražší – stojí  £50,50. V týhle ceně je všechno z prvního pásma, plus trhačka zubů, plnění zubů hmotou, nebo třeba taky ošetření kořenovýho kanálku
  • Třetí pásmo je ukrutně drahý, £219. Co je na tom vtipnýho je fakt, že v tom už je snad (kromě manželství a sexu…) úplně všechno: tedy toto kryje první dvě pásma plus zubní korunky, můstky a takový ty různý zvířecí zákroky, o kterejch tu radši ani nebudu mluvit.

V praxi to funguje tak, že se objednáte na první prohlídku a zaplatíte oněch £18,50. Dentista provede vyšetření, seznámí Vás s postupem léčby a sjedná Vám další termín, kdy se už bude věnovat vlastnímu zákroku (tedy nám vyplní plombu). Při oné druhé návštěvě doplatíte zbytek do toho pásma, které Vám má krýt poskytnuté ošetření – tedy v našem případě vzorové stoličky musíme doplatit £32. Dentista je spokojen a zvesela se nám začne rochňat v ústech. Jenže, Vážení přátelé, to není vše.

Každé pásmo má časovou platnost – 3 měsíce. A pokud v průběhu oněch 3 měsíců dojde Váš dentista ke zjištění, že je třeba opravit více zubů a že se tyto zákroky budou pořád pohybovat ve stejném pásmu, už nic nedoplácíte. NIC, vůbec nic. Prostě, pokud budete mít špatné třeba čtyři stoličky, za £50,50 Vám je dentista opraví – pokud to stihne v onom termínu tří měsíců. No není to geniální?

Takže sečteno a podtrženo: ti z Vás, kteří se domluví anglicky, dokážete používat internet a vyhledávače, můžete mít za padesát chechtáků zaplombovanou celou pusu.

No a Vy ostatní, buďte od tý lásky a spočítejte si náklady na stejnou péči v ČR (nebo SR, případně Maďarsku) a pak, až Vám to dojde, přestaňte po naší džungli šířit paniku ze zlých a ukrutně drahých zubařů. To, že neumíte anglicky, neumíte si na netu najít správné a realitě odpovídající informace, za to nikdo nemůže. A tím, že v ČR jsou kvalitnější zubaři, s tím už neotravujte – už to totiž není pravda. Je totiž logickou pravdou, že maďarská zubařka, pracující v UK, pro mě udělá první poslední v děsu, že selže a dostane padáka – což jasně znamená návrat do bohatstvím nepřekypujícího Maďarska. Zatímco zubař v ČR může bejt v klidu – maj plno, ordinace přeplněný. Zoufalců s bolavou hubou je tam tolik, že to nedávaj a pacienty musí odmítat. To není kriterium vedoucí ke kvalitě. Opravdu ne.

Takže, přátelé, hlavně klid a zuby v teple.