Ale jako tradičně, má to několik háčků, a jeden hák – tedy nic novýho pod sluncem.

Na pohybech jsem objevil téma, které odkazuje na portál „Žijeme v zahraničí“. Jakkoliv je zvolený název portálu mírně zavádějící, neboť pod tímto titulkem si představuju opravdu něco jiného, než portál pracovních příležitostí,  dejme tomu, že by to mohlo být v pohodě. Nebýt několika drobných failů a jednoho tradičního BIG failu – tedy měřeno mojí optikou.

Problém číslo jedna pro mne nastal v okažiku, kdy jsem spatřil onen webový portál. Uznávám, že najít dneska nápad na originální dizajn webu je nemožné. Ale proč daný portál vypadá, jak soukromý blog, mi není jasné. Přehlednost tím dostala dost na frak, a nejsem si jist, zda to byl úmysl majitele webu.

Kdo jsou oni majitelé webu?

Klasicky eseróčko. A když si přes českou Justici necháte vyjet výpis platných údajů oné firmy, zjistíte, že se jedná o firmu s jedním majitelem, v našich internetových luzích a hájích nazývanou „one-man-show“. Je to špatně? Těžko soudit, tu firmu neznám. Ale je jasné, že řízení projektů se s jedním člověkem dělat nedá. Takže jsem očekával, že na stránkách najdu pár detailů o týmu, který se o projekty stará. Leč chyba, nic tam není, ani informace, ani slovo. A fráze o tom, že projekt je pod záštitou náměstka ministra ZV ČR Tomáše Duba ve mě – při znalosti českých politických luhů a hájů – vzbuzuje spíš nedůvěru, než důvěru. Ale to může být věc názoru. Takže pojďme dál.

Když se podíváte na stránku, kde je nabídka příležitostí, zjistíte, že se jedná o nabídky dvou typů. Jednak nabídky pro exportéry, tedy firmy z ČR. Smysl to určitě mít může, ale to není to, co by nás mohlo zaujmout. Takže sekce druhá:

Žijete v zahraničí a máte zájem nabídnout své služby českým exportérům?

Což o to, zájem by byl. Ale jak jsou na tom firmy z ČR s nabídkou pro případné zájemce? Pojďme se na to podívat. Na dané stránce je uveden základní souhr činností, které by mohly být pro české exportéry zajímavé – což lze podtrhnout. A není se čemu divit – konec konců, spousta imigrantů žijících třeba v Anglii, má několik zásadních benefitů, které firma v ČR prostě nemá a mít ani nemůže. Z těch nejdúležitějších si připomeňme – v obecné rovině, v tomto případě není třeba konkrétních srovnání a není ani mým úmyslem personifikovat: znalost jazyka na úrovni minimálně B1 se znalostí místního akcentu – což může být v byznysu zásadní, dále pak znalost místního prostředí, znalost místního administrativního aparátu (tedy byrokracie) a znalost, jak si s takovým aparátem poradit, znalost lokalit a schopnost je rozlišit dle průmyslových aktivit… Určitě toho dokážeme najít více, co lze nabídnout. Takže v tomto máme jasno. A co druhá strana?

Tam už to začíná být problematické.

Nevím, jak Vy, ale já jsem se za tu dobu, co jsem v zahraničí, naučil jednu věc – a to věc hodně důležitou: pokud se budu ucházet o nový džob, musím se na pohovoru prodat. Do mrtě, se vším všudy. Chci budoucího zaměstnavatele naladit k poznání, že nikoho lepšího na evropském kontinentu nenajde. Až sem je to asi oukej, protože to známe všichni. Problém ovšem je, co by se nám tedy za naši snahu mělo dostat?

No, upřímně řečeno, jsem lehce konsternován.

Ne, že by exportéři, případní budou cí zaměstnavatelé nás, imigrantů, byli nezajímaví – to určitě ne. Ale nějak postrádám to, na co jsem „z venku“ zvyklej – tedy, postrádám ty správné informace o nabídce, o kterou se zajímám. A jaké informace že žádám? No přeci ty, na které jsem zvyklý. Tedy základ o džobu, základ o firmě (to bohatě stačí, protože zbytek si o dané firmě najdeme sami na netu, máme v tom praxi…), náhled mzdy a náhled bonusů. Profesní růst. Zázemí. Prostě vše, co by daná firma mohla zmínit, by mělo být zmíněno.

Dokonce v některých případech na oněch stránkách ani nenajdeme kontakt na poskytovatele příležitosti. Otázkou je, proč? Co je tak tajného na telefonním čísle? Notabene, když to číslo stejně slouží i pro kontakt s již stávajícími zákazníky třeba právě v ČR… Očekával bych co nejpodrobnější popis toho, co bude následovat po prvním kontaktu, ale nic tam není.

Proč o tom tedy píšu? Protože mám pocit, že tam nejde ani tak o zprostředkování kontaktů mezi českými exportéry a imigranty, jak se onen projekt honosně chlubí. Mám totiž takové nejasné tušení, že jediným úmyslem, proč daný web existuje, je snaha dotlačit české exportéry k registraci do „programu“ za 7000 Kč. A pak, za danou cenu, se pověsí na web inzerát, že exportér hledá obchodního zástupce. jak prosté, milý Watsone. Osobně to považuji za škodu, neboť „venku“ žije pořád spousta čechů, kteří určitě mají českým firmám co nabídnout.

Otázkou zústává, zda to exportérům nějak pomohlo.

A tak jsem asi čtyři na tom webu registrované firmy oslovil, a uvidíme, co se sejde za odpovědi. Zajímá mě to fakt hodně. Chtěl jsem poslat dotazy i náměstkovi ministra zahraničních věcí, Tomáši Dubovi. Ale ouha, nenašel jsem kontakt. Škoda, protože mě osobně by zajímalo, co tak úžasného na tom projektu viděl, že za něj postavil své jméno.

 

update 1: z firmy Plastic Parts & Technology s.r.o. mi odpověděli následovně:

Dobrý den,
V současné době je tento projekt v naší společnosti pozastavený. V minulosti nás několik osob kontaktovalo.
 S přátelským pozdravem
 Jindřich Hausman
Jednatel/Executing Manager