V ruzných džunglích ruzných světů žijí různá zvířátka. Některá z těchto jsou natolik pitomá, že nedokážou odlišit kvalitu od fádnosti. Jiná jsou pro změnu tak strašně pitomá, že předchozí atributy hlouposti ještě zveřejňují v nejčtenějším pergamenu ČR – na iDěsu.

Omlouvám se všem za delší pauzu, musel jsem se postarat o můj nový počin – založil jsem nový internetový magazín o dopravě a bylo nutné (a samozřejmě ještě dlouho to bude nutné…) se mu dost věnovat. Avšak dnes jsem obdržel úder na solar plexus od iDěsu, a prostě toto musím dát.

Nadpis toho šíleného článku nebyl nijak varovný – prostě oznamoval faktické tvrzení, že práce v zahraničí je dobrou zkušeností – což bezpochyby je. O tom sporu není. Ovšem když jsem se začetl do vlastního článku, začal jsem pochybovat o duševním zdraví nejen oné redaktorky, která daný paskvil sesmolila, ale i o duševním zdraví oné slečny, která se v onom daném článku chlubí.

Jako nejzhůvěřilejší mi přišla tato část jedné věty:

Kromě práce jsem se i učila, absolvovala jsem kurz First Certificate in English v Cambridgi.

Fajn. Tak já bych oběma slečnám (redaktorce i oné cestovatelce) doporučil, aby se pokusily pozvednout úroveň svého vzdělání třeba tím, že si na Wikipedii přečtou, o čem je vlastně FCE, nebo-li First Certificate in English. Jak lze správně vypozorovat z dané fráze, nejedná se o žádný extra kurz – ne. Je to velmi základní zkouška z angličtiny, po jejíž absolvování budete mít v ruce papír, že jste schopni se na základní úrovni dohovořit v jazyce anglickém. Nic víc a nic méně. Trapné na tom všem je fakt, že alespoň základní znalost angličtiny se – ve Velké Británii – tak nějak předpokládá, když už tady s náma v té džungli chcete strávit nějakej ten rok.

Neméně dokonalý je pak výpis znalostí a zkušeností, které za sedm měsíců pobytu zde načerpala. Opět se pokochejme perlou z domova:

Pracovala jste v zahraničí ve stejném oboru jako tady?
Ne, během těch osmi let jsem pracovala v gastronomii. Prošla jsem skoro každou pozicí od pomocné kuchařky v restauraci až po asistentku manažera hotelu.

Jo takhle. Tak to potom jo.

Pojďme si to rozšifrovat a uvést do poněkud srozumitelnějšího stavu:

Slečna se za osm let nikde pořádně nechytla, a to is jejím slavným FCE. Takže myla nádobí, uklízela hajzlíky, pinglovala a pak skončila jako asistentka manažera hotelu.

Nechci snižovat snahu nikoho, kdo se snaží protlouct v zahraničí. Dokonce souhlasím s tím, že praxe v zahraničí může být neskutečně přínosná, a pokud se dotyčný bude pohybovat ve správném prostředí, rozšíří si znalosti a úroveň angličtiny na úroveň více, než perfektní – není nic zvláštního, že se některé z nás angličané sami pasují na domorodce z jiného regionu.

Ani nemám v úmyslu snižovat ty z nás, imigrantů, kteří pracují na non-skills pozicích. Prostě to tak je, každý má právo volby a a je každého věcí, kam až se posune v rámci své kariéry.

Ovšem dávat za přednost onen výčet non-skills prací na stránkách nejčtenějšího online deníku v zemi mi přijde extrémně ujeté. Už jenom proto, že znám čechy a slováky, kteří na non-skills pracech začínali, a dnes (třeba) mají své vlastní firmy, úspěšné firmy. Jiní se zase vypracovali natolik, že pracují ve skutečných manažerských pozicích.

Což mi připomělo, že oběma slečnám – tedy jak oné slečně cestovatelce, tak i paní redaktorce z iDěsu – musím oznámit jednu neuvěřitelnou novinu: asistentku manažera v UK může dělat jakékoliv zvířátko, které zvládá tlouct do klávesnice počítače, olizovat obálky a občas i roztáhnout nožky do správného úhlu. Tedy nic extra, jsou tu lepší jobs. Ale fakt je, že o tom všem prostě život v Anglii je.

Ale jinak obě dámy mohou načerpat tuny reálných zážitků na Lochnesce, či Pohybech – tam je to ze života.