Už od ledna jsem plánoval, že si pořídím do naší džungle nějakej ten trakař – přeci jen, cestovat každej den do práce autobusem, v němž mi do obličeje smrdí neumytej portugalec, či co to tam jezdí za zvěř, není zrovna zážitek, o jakej bych ráno v půl osmý stál, žejo.

Volba byla více méně jasná – Volvo S60.

No a tak jsem začal hledat trakař. Jako věřte tomu, že najít nějakej zachovalej, ne moc zhuntovanej hustokol, k tomu za nepříliš mnoho tolarů… No, byla to štrapáce. Nejde ani tak o to, že by to měly auta stočený tachometry – tenhle český zlozvyk sem asi ještě nedorazil (God bless the Queen a kanálu La Manche…). Spíš je tu spousta aut neskutečně „otahaná“.

No a když jsem tedy viděl, kam až se šplhaj ceny zachovalých, ne zrovna nových „šedesátek“, začal jsem upravovat parametry, a do užšího výběru přidal Mazdu 6. Ta má sice vevnitř vzhled plastovýho autíčka na hraní pro děti, ale – když nemám melouny, nemůžu si diktovat. A půjčku jsem zavrhl, nejsem sebevrah.

Takže jsem až do dubna pozorně sledoval nabídky. Jaká je výbava aut v dané cenové kategorii? A s jakým vybavením? Kolik vyjde povinné ručení? Co provoz a cena náhradních dílů? Vyplatilo se to. Ta doba, kterou jsem tomu věnoval, mi dala cenné informace, jak se pohybují ceny u jak starých aut, a jaká případná výbava mě čeká, až si ten vůz pořídím.

Nicméně.

saab-9-3-2005-grey-metallic-saloon-diesel-airflow-vector-sport-5c7a349d1cf3adc08032a44870751452-m2Uprostřed května mi zničeho nic do oka padl Saab 9-3. Nevím proč, nevím kde a netuším, co mě na něm zaujalo. Faktem zůstává, že se jedná o značku, která je na trhu naší džungle neuvěřitelně levná. Což může být dáno i tím, že SAAB prošel krachem, a po té, co byl prodán do nějaké z asijských zemí, se zvedá velmi, ale opravdu velmi pomalu. Tento fakt má na nízkých cenách SAABů svůj podíl, bez debaty. Takže do pomyslného filtru se zařadil i švédský mamut, a já hledal dál.

Čim blíž jsem byl červnu a plánovanému nákupu, tím víc bylo zřejmé, že SAAB asi vyhraje. Mazda s ním nemohla soupeřit co do výbavy, Volvo zase co do ceny. Vybral jsem pět dostupných autíček, a obvolal prodejce. Jeden ani nezvedal telefon, dva slíbili, že se ozvou (aby se už neozvali…), čtvrtý se ozval a za pátým jsem se chystal osobně. Karty byly rozdaný.

No a tak jsem se jednu středu vydal do Londýna, Hounslow, kde měl být v bazaru zaparkovaný SAAB 9-3, osmnáctka v turbu, s výbavou Arc. Teď abych asi podotknul, že ve stupních výbav SAABu aby se prase vyznalo – maj čtyři základní třídy, a k tomu asi dalších pět milionů modifikací – z toho se fakt perfektně vybírá, o tom žádná. Doplahočil jsem se do bazaru, pozdravil vřele snědé mužiky odhadem z Pakistánu, a jal jsem se zjišťovat, kde že je ten můj budoucí parťák na cesty.

K ménu údivu mi jeden z rumunsky vypadajících Pakistánců sdělil, že daný vůz je dnes na pravidelné servisní prohlídce. Určitě jsem musel v tu chvíli vypadat jak debil, protože mi fakt vůbec nebylo jasný, proč by bazarista vozil auta, kterých se chce zbavit, jen tak, mýrnyx týrnyx do servisu na pravidelné prohlídky (??). Spíš mi přišlo, že paní  Pakistáncová asi bude mít k dispozici pro uspokojování svých životních potřeb slušnej kočár. Což se mi nelíbilo. Pranic. Ale po třech měsících hledání už jsem toho měl plný zuby, vážně. A tak jsem se s nima dohodl, že jim druhý den zavolám a dohodneme se, kdy v pátek převezmu auto.

K mému neuvěřitelnému štěstí, mi rodina Pakístáncovic nebrala ve čtvrtek ani mobily, ani pevnou. Úmyslně říkám naštěstí. Protože ze vzteku, jak se mnou vydrbávaj, se se šel uklidnit na autotrader.com, kde mi hned na první straně vyfiltrovanýho hledání padl do oka SAAB, který vzhledem, stavem, výbavou a ve výsledku i cenou, překonával rodinu Pakistáncovic o zhruba 100%. Jediné, z čeho jsem měl obavy, byl status prodejce – private seller. Což může být problém – většina bazarů dává alespoň minmální záruku na auto, snad na to je i zákon. Ovšem privát, tam je to jasné: kupuješ, jak vidíš a jak to je. Tečka.

Takže jsem bleskurychle navázal komunikaci s prodejcem. Právník, pracující v City, koupil nové auto (čekají do rodiny mimčo…), tohle chce prodat a nebude smlouvat o ceně. Ujistil jsem ho, že nemám v úmyslu smlouvat o ceně – vyhovuje mi. Ať mi řekne, kdy a kde se můžeme potkat, ja přivezu bony, on koně a uděláme dýl. Paradoxně měl čas taktéž v pátek, takže slovo dalo slovo, a já jel do Londýna – ale tentokrát nikoliv do middle-east připomínajícího Hounslow, ale do Greenwich.

No pravda – malinko jsem to zdramatizoval, když jsem si Greenwich North zaměnil za Greenwich rail station, ale prodávající byl džentlas, a na parkoviště u železniční stanice dorazil ani ne za deset minut. Zkrátím to – udělal jsem hodně, ale fakt hodně dobrej deal. Saab 9-3, výroba 2005, 77 kilo mil, serviska, servis origo Saab Oxford. K tomu jsem dostal navrch roční MOT a půl roční RT. Auto zachovalé jak zvenku, tak zevnitř. Paráda.

Všechno dobře dopadlo, chtělo by se říct, a všichni žili sťastně až do nejdelší smrti. Jo, ale to bych v tom nesměl figurovat já – takže se k tomu přidal tradiční hák v podobě povinný pojistky.

Na Confused.com mi nejlíp vyšel Octagon Insurance. Všechno bezva, přiznal jsem jim dva roky bonusů v UK, protože zahraniční neakceptují, ale i tak mi to vyšlo na slušnejch 450 chechtáků ročně. Jenže.

Po čtrnácti dnech mi mejlem (!!!) sdělili, že jelikož mám mezi stávajícím, a předchozím pojištěním gap dva roky, nesplnil jsem podmínku uvést pravdivé údaje do smlouvy o pojištění, a tudíž mi pojistku k datu XY ruší. Heh. Pěkně to sehráli, to se musí nechat. Okamžitě jsem začal studovat jejich T&C – což to tedy brzy, to se musí nechat… – a někde na třetí straně textu jsem tuhle stupidní frázi fakticky našel. Takže jsem se rozloučil se sto librama, protože něco vzala pojistka, padesát liber poplatek za zrušenou smlouvu, a dvacku mi možná zaplatěj. Možná.

Uzavřel jsem novou pojistku, tentokrát už pečlivě prostudovanou. No a taky o kilo pade dražší – ale co, pořád je to v limitu. Auto mám slušný, pojistku přijatelnou, tak co.

A teď tradiční souhrn rad:

Až budete rozhodnuti, že si pořidíte auto, nespěchejte. Volejte, mejlujte a klidně i osobně očumujte – já doporučuju osobní očumování, to vám dá nejvíc. Pokud se vám bude zdát, že vybrané auto nějak „nesedí“, nechte ho plavat. Aut je v UK víc, než kupců, takže rozhodně bude z čeho vybírat. No a pojistka? To je kapitola sama pro sebe: ČTĚTE VŠECHNO, CO K TÝ POJISTCE PATŘÍ. Ať se nedožijete podobnýho překvápka, jako já. A pozor: zdá se, že zdejší pojišťovny – alespoň ty nejlevnější – přestávají akceptovat EU bonusy. Takže vše pročíst, klidně se předem informujte. Vše v duchu pravdivého: Vy budete platit, takže Vy si taky budete diktovat.

Hezké léto 🙂