Představte si situaci, že máte obrovskou chuť vydělat majlant. Prachy. Tuny prachů. Jenže, jak na to?

Fyzická a poctivá práce bolí, navíc je složitá – musíte toho dost umět. Třeba já dělám zakázkově stavbu webových stránek – a když Vám řeknu, že se to pořád učím, milióny peněz nemám a navíc tomu musím věnovat hromadu svýho volnýho času, neuvěříte. Takže se asi není co divit, že se v naší džungli sem tam občas objeví zvíře, který nás, ostatní poctivce, považuje za totální paka – protože on našel jednodušší způsob, jak si ušetřit na „báwo v dýzlu na hlínách pyčo“. A takovej ychtyl nám to samozřejmě dává na netu pořádně sežrat – vždyť jsme v džungli a silnější přežije, no ne?

Takže to si pan Vladimír Chrást, honosící se funkcí „Client service director“ usmyslel, že začne vydělávat. Není nic jednoduššího, než si po vzoru Adama Wojnara založit agenturu – nejlépe pod anglickou LTD, u které není tak snadné zjistit majitele a tuhle „agency“ pověsit na web, skrz který bude lákat nebohé ovce z ČR a SR s nabídkou práce a „doprovodných služeb“. Boží.

Když pominu, že Chrást a jemu podobní ve své podstatě nic neumí, a jen tupě kopírují Adama (jakkoliv ho nemusím, uznávám, že dostal jako první „nápad“ a prostě ho realizoval…), aniž by projevili alespoň trochu vlastní fantazie a dali tomu okopírovanému nápadu trošku originální fazóny – ne. To je přeci zbytečné. Kopie stačí. Ale „něco“ se Chrástovi přeci jen povedlo.

Stal se z něj totiž zcela jednoduše zloděj – klasicky. Namyšlenej poloamatér, kterýmu ještě nedošlo, že internet je dost blbá hračka, když se s ní neumí zacházet a když se podceňuje.

Podotýkám, že o jeho zlodějském umění jsem neměl ani páru do okamžiku, než mi kamarád Bowroy poslal echo přes fejsbůk a že „jestli už jsem to viděl“ a link na stránku webu, kde má Client Service Director povídání o daních v UK. Koukám na to a nic.

chcidoanglie2

A tak mě Bowroy nakopnul – a že prý je to naprosto stejný text, který na Lochnesce zveřejnila Edita – v roce 2011. Heh.

lochneska1

No a protože já v tu chvíli dřel tvrdý libry v práci, kde nemáme přístup na fejsbůk, opřela se do něj adminka Lenibal z Lochnesky s dotazem, zda mu to nepřijde malinko blbé, takhle otevřeně vysírat. A obdržela klasickou odpověď, kterou můžete očekávat o ředitele firmy, který se ředitelem stal tak nějak omylem, během noci ze včerejška na dnešek:

chcidoanglie3

Já to prostě fakt nechápu. Jako budiž, já taky nemůžu bejt ředitel atomový elektrárny – protože na to prostě nemám, to je holej fakt. A proto se do takovýho džobu necpu, protože vím, že by to byl průser největší.

Ale co mi hlava nebere, je chování „takyředitelů“, kteří místo toho, aby se omluvili, požádali Editu z Lochnesky o svolení dané informace použít na jejich stránkách, tak pošlou blábol, nad kterým prostě zůstává rozum stát…

Jenže to nebylo všechno. Překvapení přibývala a nebylo jich zrovna málo. Čtěte pozorně.

Ona agentura, pod velením komandéra Spoka – tedy sorry, komandéra Chrásta, o sobě tvrdí, že je personální agenturou – no alespoň takto to mají v registru anglických firem, Companieshouse:

 

chcidoanglie5

Co je psáno, to je dáno – alespoň tak to kdysi, za mých mladých let platilo. Teď je zjevně všechno jinak. Protože když se jeden zájemce o práci, kterou tato agentura inzerovala přímo zeptal, o co jde a za jakých podmínek, dostal převelice zajímavou odpověď, která by mě fakt i rozesmála – nebýt to k pláči:

chcidoanglie4

Jakkoliv je Director Chrást sprostým zlodějem, něco málo o Anglii a podnikání v této zemi, ví. Protože to, co na FB předvedl, je totiž jasným důkazem faktu, že pan Chrást velmi dobře ví, že úplata agentuře za zajištění, či zprostředkování práce, je v UK trestným činem. Pokuta za takové jednání začíná na £5000 a pro agenturu je likvidační, neboť následují další a další sankce ze strany správců džungle, kteří se s takovejma gaunerama zrovna moc nepáraj a pro jistotu je rovnou likvidujou. Proto nasadil klasiku – poplatek za doplňkový služby…

Ale aby jste nebyli smutní, že se můj dnešní zápisek ubírá směrem ne zrovna pozitivním, pak Vás uspokojím posledním screenem z webu agentury „Do Anglie s úsměvem“. Ten totiž zcela jasně vypovídá, jak těžce nás pan majitel, nebo páni majitelé, mají u prdele – tedy s prominutím, že jsem sprostej, ale chci, aby to vyznělo tak, jak to opravdu je.

Protože to, co si tahle garnitura dovolila pověsit na svoje stránky, to už je vrchol, opravdu. Nejsem žádnej svatoušek, ve svý minulosti mám pár úseků, který bych raději ze svýho života nejraděj nenávratně vymazal, ale upřímně: srát lidem na hlavu a ještě se u toho smát? Tak to je moc i na mě, vážně:

chcidoanglie6

To zvýrazněné, to je ten sranec. Je fajn, že víme, že netolerujou chyby – protože krádež autorského textu z jiného zdroje dle nich asi žádnou chybou není, a lži ohledně specializace jejich agentury je pravděpodobně jen trapný a bezvýznamný omyl, jemuž není třeba přisuzovat více pozornosti, než by se mělo…. … … … NE. NASRAT –  A  ZVYSOKA.

Máte smůlu v tom, že můj blog má docela slušnou čtenost – tedy ne, že bych se chlubil. Prostě je to fakt. Takže teď už se o tom vašem cirkusu ví. A to je docela problém, protože jednak si vás pohlídáme, a jednak si pohlídáme i admina domény – i to je cestička, kterou můžeme jít. A nedáme vám, ani vám podobnejm pokoj – to je slib.

A pro Vás ostatní:

Pochopte už konečně, že když už chcete přijet do Velké Británie, tak nezbytným základem musí být alespoň základní znalost angličtiny. Nejde jen o to hledání práce – v životě mohou nastat situace, kdy se za Vás žádná pofidérní agentura nepostaví, a nechá Vás „vykoupat“.

Pokud budete mít alespoň základní znalost AJ, nepotřebujete k životu v naší džungli žádnou agenturu – práci si najdete sami, bydlení taky (mimochodem, Bowroy, onen můj kamarád, je majitelem firmy, která pronajímá byty, pokoje, domy – bez lží a bez nesmyslných podmínek…), účet si zařídíte taky vlastní silou.

V opačném případě i Vy, kteří jste nebyli ochotni a schopni se naučit alespoň pár základních frází anglicky – pak i Vy nesete vinu. Vinu za to, že tu vznikají agentury typu „páně Chrásta“, jejichž účelem rozhodně není Vám v něčem pomáhat – jde jim jen o to, z Vás vydojit £249 za „doplňkové“ služby.

Jo, a pane Chráste, jen tak mimochodem. Nebudu házet machra, jako že tu anglinu válim horem dolem – to zase ne. Ale co takhle zkusit místo toho blábolu „Customer Service Director“, v UK běžnej popis pozice „Customer care manager“?

No a máme to za sebou. Jdu juknout na druhou řadu Downtown Abbey…