Není tomu tak dlouho, co se napříč naší džunglí začal šířit advrtajzing, který volal na všechny čechy a slováky a poláky v UK, že si můžou levně pořídit pojistku na svý hustokoly. Jenže…

…, jako tradičně v tom něco nehrálo. Jak to tedy vlastně bylo? Pojďme si toho šmejda probrat do detailu. Protože – jak už to tak bývá, chlapec před vlastní zodpovědností kličkuje jak raněná kuna v „shirém“ poli.

David Brooker. Takhle se prezentuje na fejsbůku, kde nabízí levný pojistky na auto. Což to samo o sobě nemusí být nutně problém – brookerů, kteří pracují pro pojišťovny, je v UK hodně. Problém je v něčem jiném.

Když jsem porpvé viděl jeho stránky, nevěděl jsem, jestli si z nás dělá prdel, nebo ne. No však posuďte sami:

brooker1

Bezva angličtina, hlavně ono „we speek english“ mě totálně dostalo. To byl první signál toho, že mě čeká spousta, ale opravdu spousta srandy, až požádám o nacenění pojistky. A tak jsem vyplnil formulář:

brooker3

Až sem bylo všechno oukej. Ta pravá sranda totiž začla až ve chvíli, kdy jsem od Brooker David dostal odpověď:

brooker4

Tak nejen, že David Brooker má češtinu na úrovni dvanáctiletýho haranta – to už dneska nepřekvapí, začíná to bejt standard. Co je mnohem horší, že se v jeho nabídce objevily dvě nesrovnalosti: za prvé jakýsi divný nesoulad mezi roční a měsíční platbou, dalším pak byl zvláštní údaj o poskytnutém NCB ve výši šesti let. Jen pro úplnost – pokud hodíte oko o obrázek výše, všimnete si jistě, že jsem jasně uvedl NCB nula. Kde se tedy vzal, najednou, z ničeho nic, ve výpočtu ceny NCB 6 let? Ví pánbůh a David Brooker, nikoliv tak já, jakožto budoucí plátce.

Tedy jal jsem se pozeptati Davida Brookera, jak k danému výpočtu vlastně došel.

brooker5

To, že se v tuhle chvíli pohybuju v nějakým hustým fake levelu, to mi bylo docela jasný. Co mi naopak jasný nebylo, tak to důvod toho dost zvláštního ochcávání. Protože ta „levá“ z toho normálně cáká na všechny možný strany. David nezklamal, odpověď přišla bleskurychle:

brooker6

Jestli to není fake jméno, tak už alespoň víme, s kým máme tu čest – s panem Pavlem Tomi. Pan Tomi pravděpodobně automaticky předpokládá, že co imigrant v UK, to nesvéprávný hovado – jinak nechápu, proč plácá ty nesmysly: oboustranná comprehensive pojistka? No, Pavle, upřímně: o oboustranný comprehensive pojistce slyším prvně. Ale to se může stát, že existuje něco, co nevím – čtenáři jistě rádi upozorní, jestli se pletu…

Za druhý, roční a měsíční platby. Jo. Je pravda, že pokud někdo chce platit měsíčně, tak ho pojišťovna ve spolupráci s nějakou půjčovnou chechtáků založí, to jo. Co ale slyším opět poprvý, tak to, že má někdo tu drzost si naúčtovat 100% nárůst ceny pojistky u měsíčních plateb – to snad David alias Pavel asi nemůže myslet vážně. Nebo jo??

Další věcí jest bezeškodní bonus. Fakt nechápu. Fakt si nedělá prču? Opravdu v rozporu s mými údaji dali na pojišťovnách, že mám 6 let NCB? Tak to je krutohustý… A tak jsem si řekl, že je na čase přestat hrát komedii a vyložit karty na stůl:

brooker7

Mylně jsem předpokládal, že druhá strana dojde rychle k poznání, že jsem trapně využil jejich touhy po penězích a celou dobu s nimi hrál betla, a víc už o nich neuslyším. Opak se stal pravdou. Tentokrát dorazil email podepsaný pouze IB a jeho obsah napověděl, že dotyčný, nebo dotyční, ztratili tváří v tvář realitě nejen ksicht a úroveň, ale zároveň ztratili i pravopis:

brooker8

Takže: nejen že se David Brooker (nebo jak se to vlastně jmenuje..) nedokáže dohrabat k seriózní češtině. On má tu drzost se ohánět touhou pomoci čechům a slovákům v UK, aby neplatili zbytečně vysoké pojistky – a proto je obere z fleku o 700 liber. A aby to těm čechům a slovákům nebylo líto, tak je jen tak mimochodem namočí do podvodu s NCB – na což samozřejmě v případě nehody dojede nikoliv brooker David, ale pojištěný řidič. Protože podepsán na tý pojistce bude řidič, ne David Brooker, nebo Pavel Tomi… Samozřejmě, výhružku o podaném trestním oznámení beru jako již zjevný folklór zdejších zmrdů, kteří tento druh osírání povýšili na úplně jiný level, než na jaký jsme zvyklí v houštinách naší džungle. No a úsměvná je doměnka, že jsem od konkurence – to jen potvrzuje můj dojem, že všichni jsme idioti a nemáme vůbec šajnu o tom, jak tady funguje pojištění na auto. A proto je toto slastné vědomí dopřáno pouze konkurenčním objektům… … … Shit.

Co na to říci závěrem?

Pokud si přejete sjednat pojištění na auto, buďte extrémně opatrní, s kým jednáte a komu poskytujete své osobní údaje. Pakli-že Vám přijde nabídka na pojištění vozu, s extrémní pečlivostí si prostudujte veškeré údaje. Věnujte pozornost tomu, zda mezi roční pojistkou a pojistkou na splátky není příliš velký rozdíl – většinou se sazby za úvěr při měsíčních splátkách pojistného pohybujé kolem 15% z výšky úvěru. Cokoliv nad 30% je nehoráznost a měli by jste pouvažovat nad jiným výběrem.

NCB, tedy No-Claim-Bonus si nelze koupit. NCB můžete uplatnit, pokud bezeškodní průběh ve své řidičské kariéře máte, a je plně na pojišťovně, zda Vám NCB uzná, či nikoliv. V případě, že uvedete pojišťovnu v omyl, a předložíte požadavek na NCB bonus a následně se prokáže, že žádný NCB nemáte, pojišťovna Vám může okamžitě zrušit pojištění vozu, neuhradí Vám případně vzniklou škodu a na Vás bude i případná úhrada škody protistraně. Zda by následovala žaloba za podvod je otázka, tím si nejsem jistý…

Původně jsem chtěl celou zápletku vysvětlit na FB, kde se to rozeběhlo – ale David Brooker si mě na FB zablokoval a tudíž nemám šanci se jeho blábolům a lžím bránit jinak, než prostřednictvím blogu – což je ve finále možná ještě horší, než post na FB – tam to zapadne během pár minut. Ale na mém blogu už to zůstane navždy, a nebude problém to komukoliv kdykoliv připomenout.

Zároveň musím všem čtenářům mého blogu poděkovat: včera byla poprvé pokořena hranice 3900 page-views za jeden jediný den – neuvěřitelné, a na formát mého blogu to vnímám jako neuvěřitelně motivující okamžik.

Díky Vám všem!