Máte zvířátka školou povinné? A žijete v džungli? A toužíte po tom, aby Vaše dítko neztratilo kontakt s rodnou řečí? Řešením může být některá ze škol, které v UK jsou.

Jenže jak už to tak bejvá, u mě prostě nic nejde jednoduše. Protože vždycky se mi do mýho úmyslu namotá nějakej zoufalec, kterej celýmu napádu „udělat něco pořádně“ dá pořádnej zásek, a všechno jde do kytek. A ani tentokrát to nebylo jiný.

Asi před půl rokem jsem se s Lenibal z Lochnesky bavil o tom, jaký možnosti maj rodiče dětí v UK ohledně doučování robátek češtinou, a došli jsme k hrůznýmu zjištění, že v UK tedy nic moc možností není. Tak jsme zabořili čumáky do netu a ryli a ryli… Stejně jsme toho moc nenašli. Tři školy. Jedna v Londýně a dvě v Menšestru. Dva ústavy se můžou chlubit tím, že maj garanci od neziskovky ČSBH, jeden ústav tu garanci ztratil. Ale popořádku.

První škola, na kterou jsme hodili oko, je Czech school without borders London. Pěkná, úhledná internetová sajta jasně naznačuje, že za tím projektem stojí lidi, který to baví. A to by mohlo bejt docela kchůl. Maj garanci od neziskovky České školy bez hranic, která je v Práglu, a zahraničním ústavům propůjčuje garanci kvality – tedy něco v tom smyslu, že se na tý škole učí podle nějakejch pravidel. Což je docela důležitý – jak uvidíte za okamžik.

Další je jedna ze dvou škol v Manchesteru. Web je malinko alternativní, na můj vkus lehce funny – ale proč ne. Konec konců, škola má bejt prča, a ne zhůvěřilý drcení informací směrem do nitra lebek nebohých občánků a občanek v podobách malých děcek. Navíc to maj provozovatelky s tím webem asi o něco složitější, neb jim jede na webovým automatu – je to podobný pračce (úmyslně nahazuju příklad na něco, co určitě znaj i chlapáci, který jinak normálně bagrujou libry a jiný těžký love, a na zbytek kašlou. od toho maj robky…). Do pračky hodíte hadry, zmáčknete čudl a vona pere. U weboautomatu zadáte pár slov o tom, k čemu má ten web bejt, kliknete na Submit a webovej automat vyplivne stránku. A s tím se tedy nic moc dělat nedá. Ale jak řvu, na ten web se dá civět docela v klidu. Neurazí, nenadchne, prostě vidíte to, co vidět máte a to je dobrý.

A teď, jako tradičně, malá odbočka.

Začínám si – pomalu, zato však jistě – připadat hloupě. Vážně. Kdykoliv chci napsat něco více-méně seriozního, spolehlivě mi to někdo naboří. Emailem zaslaným přímo ke mě, postem na Facebooku,  nebo soukromou zprávou odeslanou tamtéž. Ve snaze pojmout toto téma vážně- konec konců, bavíme se zde o dětech, o jejich vzdělání, jejich úctě k České (Slovenské) republice, k našim tradicím a kulturním hodnotám (extémně důležité v zemi, kde si imigranti se zaplachtovaným obličejem vyboxovali účast v místní samosprávě města Luton…). Je mi skutečně bytostně odporné, hrabat se v exkrementech minulosti dvou znesvářených skupin, kde jedna strana se chová, jak smyslů zbavená, a ta druhá pro změnu mlčí (na veřejnosti). Proto tu nebudu hájit ani jednu ze stran, co se jejich vzájemných sporů týče – to si musí obě dámy vyřešit hlavně ony samy mezi sebou. Co ovšem mohu a udělám – popíšu pravdivě to, co může vidět každý z nás, a každý jeden z nás se o tom může přesvědčit na vlastní oči. Protože to, co se na mě sesype, až si toto přečte zástupce třetí školy, o které bude řeč, bude mě nenávidět více, než dosud – jakkoliv za onu situaci opravdu nemůžu, nikoho jsem nikam netlačil. Vše si způsobila dotyčná osoba sama – svojí neochotou komunikovat, nesnášenlivostí vůči lidem s odlišným názorem a neuvěřitelnou ztrátou soudnosti.

Česká škola Manchester Czech wells – Česká škola Manchester. číslo dvě. Ano, tušíte správně – Zorka. Jako fakt seriouzly: neznám kontroverznější osobu, než je zrovna Zora Zámečníková.

Web je nedůstojnou kreací ve snaze dostát důvěry rodičů a dětí. Chápu a respektuju, že právo na názor má každý – co ovšem nechápu je, proč Zora míchá na web „školičky“ Bohem inspirované komentáře a zároveň, na tom samém místě do toho mixuje své nenávistné osobní pocity ve formě blogu. Opravdu jí Kirš neporadil, že by bylo docela rozumný ten „tři-v-jednom“ web rozdělit, separovat?

Stávající web svojí barevností evokuje stránky Gay komunity. Výrazné duhové pruhy připomínají porouchaný televizor, na kterém běží non-stop monoskop.

zora768px-Telefunken_FuBK_test_pattern.svg

Na hlavní stránce najdeme informaci o tom, že škola již není hlavní činností Czech wells a motorem firmy se stal osobnostní koučinkg. Web je psán míchanou zeleninou. Ježíš, sorry – míchanou česko-angličtinou. Bože. Když už lidi pochopí, že je docela fajn udělat dvě jazykový verze webu, než to tam plácat půl na půl??

No a pak ty průsery obsahu: představte si, že chcete dát děcko na výuku češtiny. Jdete na Zorky web, otevřete si stránku o výuce a – vybafne na Vás toto:

 

zora2

 

Pod pozvánkou pro děti promlouvá Zorka stylizovaná do vyslankyně Boha o tom, jak prožila silný emocionální zážitek po té, co jí Bůh vnutil stát se vyvolenou (kam se hrabe Vladko…). Zeptal jsem se tedy emailem ČŠBH, zda je normální, aby škola takového charakteru měla jejich garanci kvality výuky. Odpověď? Zory škola garanci kvality výuky nemá:

zora3

Na fejsbůk jsem nahodil na toto téma jeden dotaz – abych si ověřil, že nejsem zaslepenej nenávistí vůči Zorce, jak mi radostně a pravidelně předhazuje. Výsledek? Přečtěte so sami, jak reagovali ostatní na fejsbůku.

A teď to zkusím uzavřít.

Je mi jedno, jaké soukromé názory zastává kantor mých dětí – pokud budu vědět, že se jeho názory mých dětí nijak nedotknou. Ale není mi jedno, jestli by takový kantor propagoval propagandu komunistickou, nebo pro-americkou, pro-čínskou, nebo pro-Boží, před mými dětmi. Je mi šumák, zda se onen kantor věnuje – z mého pohledu – pochybným „kurzům“, jako je třeba ten Kiršův. Dokud toto neovlivní moje děti, pro mě za mě – je mi kulový do toho, co ona osoba dělá ve svém soukromí. Je to její věc.

Nebudu doporučovat tu, či onu školu, o kterých zde píšu – je na zodpovědnosti každého z nás, jak naložíme s budoucností našich dětí, s jejich výukou. Je jen a jen na zodpovědnosti každého jednoho rodiče, jak bude svojí ratolest vychovávat. Jak jí bude postupně učit rozpoznávat cesty života správné, a cesty mylné, špatné (a někdy i fatální). Rozhodně bych si prověřil reference a garance, kterými daná škola může disponovat. Poptal bych se tam, kde mi mohou odpovědět bez vytáček.

Obecně prospěšná společnost České školy bez hranic, mi v emailu vysvětlila, proč jedna manchesterská škola garanci kvality výuky má, a proč ona druhá škola tuto garanci měla, ale už nemá. Poptal jsem se na jedné ostravské univerzitě, kdo že byli oni odborníci, kterými se chlubila škola Zory Zámečníkové – a s překvapením jsem zjistil, že to nebyli ani tak odborníci, jako studenti. Nechci snižovat jejich kvalitu, ale při vší úctě – být za odborníka v době, kdy ještě studuji a výuka jednou za měsíc  tři týdny někde v Manchesteru je pro mne vlastně jakási praxe ke studiu – toho bych se asi obával. A abych dostál svojí snaze být objektivní, poptal jsem se i tam, kde se Zora Zámečníková pohybovala těsně před svým odjezdem do UK – na základní škole Škvorec, abych se ujistil, že informace, které mám, jsou správné a pravdivé. To, co jsem se dozvěděl, mi vyrazilo dech – a to byl onen impuls, proč jsem tento zápisek napsal tak, jak je.

Zorky je mi upřímně líto. Na svém školo-blogo-božím webu se zhusta prezentuje jako emocionálně silná osoba, která drží otěže svého života pevně v rukou. Obávám se – a Zorky chování (alespoň to na webu) mi dává za pravdu – že nejen, že je emocionálně nevyrovnaná, ale zároveň velmi špatně snáší odlišné názory, negativní kritiku. Nesnáší otevřenou konfrontaci a před „zlým, špinavým světem“ se schovává pod ulitou zvláštních kurzů osobnostních dovedností. Budiž. Ale svět je malinko o něčem jiném. Udělala v minulosti chybu? Fajn, hoď kamenem, kdo nikdy nechyboval. Chce změnit svůj život? OK, proč ne. Jen si nejsem, Zorko, jistej, jestli jdete tou správnou cestou. Víra v Boha Vám určitě může pomoci, o tom žádná. Ale ten nejtěžší úsek si budete muset projít sama, bez božích, či lidských berliček. Začněte třeba tím, že začnete komunikovat i s těmi „kdo jen tak přežívají“ (ano, autorem této fráze jste Vy sama…). Možná pak s překvapením zjistíte, že mají stejné morální hodnoty, o kterých tak ráda píšete na stránkách Vaší školičky (blogu??), ale na rozdíl od Vás se jimi řídí. To by mohlo do Vašeho  temného vidění světa vnést alespoň trošku veselejších barev, než ve kterých se utápíte v rámci závislosti na své sebelítosti.

A aby Zora viděla, že i jiní lidé umí podat pomocnou ruku, dávám tímto Zorce veřejný slib:

Jsem ochotný, Zoro, dokázat Vám, že dokáži pomoci – i Vám. Na rozdíl od Davida Kirše, jehož pomoc je silně diskutabilní, nehmatatelná a reálně nezměřitelná, já Vám nabízím pomoc velmi reálnou a velmi měřitelnou: slibuji, VEŘEJNĚ SLIBUJI, že Vám vytvořím profesionální web pro Vaši školičku, v hodnotě 300 liber. S profesionální grafikou, profesionálním zabezpečením (to aby Vám ti zlí úmyslně nehackovali web – i když netuším, který chorý mozek by vůbec něco tak šíleného, jako je Váš web, hackoval…) a s patřičným zaškolením k jeho údržbě a správě (protože i to je nutné, aby web šlapal, jak má – ke mě lezou furt, a prostě jim to nejde :D). Ovšem svůj slib splním pouze v tom případě, že se Vy veřejně zavážete, že rozdělíte svůj stávající web na tři (dva) různé tak, aby web školičky nebyl jakkoliv spojen s Vaším osobním blogem, případně blogem třetím, který na svém webu zmiňujete. Aby web Vaší školičky sloužil k tomu, k čemu sloužit má – tedy dětem.

 Máte, Zorko, dvě možnosti. Buď si to se mnou vyříkáte tady na webu, nebo třeba zprávou na FB (ne, zprávy, které mi dojdou, nezveřejňuji – je to proti mému vychování…), a nebo napíšete dle svých tradic nenávistný, lživý žblebt na webu školy. Vyberte si sama, jakou cestu chcete zvolit.

A Vy, rodiče: než někam pošlete svoje robě, zkuste si pozjistit informace o těch, kteří se mu budou věnovat. Škody napáchané na psychice malého dítěte mohou být horší, než si umíme představit.