Hned na začátku jedno vysvětlení: na tohle téma mě přivedl magazín Ostrovní Listy, který aktualitu o společnosti Raileasy a jejím „triku“ přinesl jako první.

Ale pozor, není chybou redaktora OL, že se nechal ošálit promo akcí na Daily Mail – je totiž velmi šikovně maskovaná.

O co vlastně jde? Je to jednoduché. Magazín OL přinesl informaci o triku, který umožní cestujícím, kteří chtějí cestovat vlakem, snížit cenu – a to razantním způsobem.

Což mne zaujalo – není tajemstvím, že se aktivně podílím na projektu Dopravní Magazín a mým hlavním oborem je železniční doprava. Takže ano, vím o různých variantách, jak cestování vlakem zlevnit, a ona finta „rozdělení jízdného“ není nijak nová. Zarazilo mne to, že OL postavily tento „trik“ do roviny „ušetříte stovky liber“ – kdyby tomu tak bylo, už by se o tomto triku dávno vědělo – britové jsou možná pomalí a působí líně, ale zdání klame, nejsou blbí. A co se týče slev, úspor a triků, jak se k nim dostat, jsou velmi rychlí a svoje zkušenosti sdílejí.

 

Jak je tedy možné, že zatím co o The trainline se ví, tak o Raileasy toho moc slyšet nebylo?

Vysvětlení je jednoduché. O žádný trik, ani novinku se v případě Raileasy nejedná, naopak. Historie Raileasy je pěkně barevná, a to už od roku 1995, kdy vznikla její předchůdkyně – firma THE MEDIA WORKS INTERACTIVE INTERNATIONAL LIMITED. Čím se zabývali, nevím, zato je jisté, že v roce 2006 se jméno společnosti změnilo na MEDIAWORKS INTERACTIVE LTD a následně v roce 2008 na FERRIES TRAINS PLANES LTD – a to je ona firma, za níž se skrývá Raileasy a sesterský web Trainsplit.com.

O čem to tedy je? Raileasy, respektive FTP Ltd je běžným affiliate operátorem, agenturou, který participuje na prodeji jízdních dokladů – na trajekty, letadla, autobusy a vlaky, hotely, autopůjčovny… Nemají žádný nový trik, ani žádný skvělý algoritmus, jak najít lepší cenu na trhu s veřejnou dopravou – používají tentýž systém, jako již zmíněné The trainline. Co ovšem mají, tak to soustavně padající příjmy. Ještě v roce 2009, kdy se značka Raileasy začala veřejně prezentovat, vykázala společnost FTP Ltd. obrat £1,169,958 a závazky £2,587,445. V roce 2013, kdy odevzdali poslední povinnou uzávěrku, bylo jasné, že postavení společnosti Ferries Trains Planes Ltd. na trhu operátorů a cesotvních agentur (kam spadá), bylo nízké, a finanční výkony kleasjící. Co s tím?

Jedním z řešení je placená inzerce a objev „něčeho“ úžasného. A tím jsme se dostali opět na začátek, kde kolegové z Ostrovních Listů zmínili onen „trik“, díky němuž ušetříme při cestování vlakem. Jak jsem již řekl, není to nic nového, ani objevného – češi a slováci mohou potvrdit, že cesta z Prahy do Žiliny může vyjít o dost levněji, pokud si cestu rozdělíte na dvě. Z Prahy je nejjednodušší si nechat vystavit dvě jízdenky: z Prahy do Horní Lidče a následně z Horní Lidče do Žiliny. Stejně tak z Londýna – Heathrow se do Prahy dostanete přískokem přes Kolín nad Rýnem levněji s Germanwings, než s British Airways přímo z Heathrow. To nejsou žádné novinky, je to normální stav u všech druhů dopravy: dělené jízdné je skoro vždy levnější, než celé, bez přestupů.

Konec konců, i Daily Mail, odkud pochází ona historka, nepopírá, že se o nic zázračného nejedná – v původním, zdrojovém článku je jasně uvedeno, že stejné možnosti se cestujícím dostane třeba i na stránkách Moneysavingexpert.com – jen s tím rozdílem, že jízdné rozdělí nikoliv na pět dílů (jako to nabízí Raileasy), ale pouze na dva. Stejně tak není žádným překvapením, že Raileasy najde spoustu spojů za stejnou cenu na neděleném jízdném – jejich „úžasná finta“ tedy neplatí vždy a na vše. No a stejně, jako se podaří najít super cenu na The trainline, nebo Megabus.com, tak se prostě najde i na Raileasy. Nic víc a nic méně.

 

Ovšem za velmi zásadní – a na Ostrovních Listech nezmíněnou – je reputace Raileasy. Procházel jsem dnes letmo reviews a zjistil jsem, že hodně často si zákazníci stěžují na různé chyby, jež je donutily volat na prémiové telefonní číslo, aby se domohli nápravy. Je to ze strany Raileasy úmysl, provozovat prémiové číslo se sazbou £1,05 za minutu, nebo je to čistě jen shoda okolností? Těžko soudit, lze se dopátrat i na klasickou land line. Ale znáte to, kdo to neví…

V mnoha případech se jednalo o nedodané jízdenky (poštou), nebo se lišily jízdní časy. Nelze říct, že by negativní recenze vůči Raileasy přesahovaly ty pozitivní, to asi ne. Ale výčet těch negativních je pozoruhodný – stejně jako je pozoruhodné, že se se svojí negativní pověstí objevují i na portálu Tripadvisor.com – což je pro znalé cestovatele vždy varováním.

Závěr? Škoda, že to autor zápisku na OL nerozpracoval do detailu, mohla z toho být hezká reportáž o tom, jak se upadající firma snaží zuby nehty udržet na trhu i za cenu self-reviews a reklamy na bulváru, jímž Daily Mail beze sporu je.

A ještě jedna poznámka: tento zápisek není mířen proti redakci Ostrovních Listů, je jen dotaženým aktem jejich původního článku.