Čekání se vyplatilo. V srpnu si potřebuju zajet na tři dny do ČR, takže jsem se musel rozhodnout, jakou formu dopravy zvolit.

Auto jsem protentokrát vyloučil – je to fajn varianta, když se potřebuju domlátit z jedný džungle do druhý a jde o delší halidej. Ale na tři dny cesty? Nou wej.

Takže zbyly jen letadla – plechovej žlutej škopek s padesáti jinými, různě smrdícími, krkajícími a prdícími spolutrpiteli ze zásady odmítám. Nastal tedy čas probrat nabídky leteckých dopravců. Jako první jsem vyškrtnul Ryanair – jako ceny maj fajn, a asi bych si neměl na co stěžovat. Nebejt toho, že rozteč mezi řadama sedadel je u týhle firmy dost šílená – a asi bych měl problém se do toho pidiprostoru vůbec vejít. A to jsem taky piditvor s vejškou 170 cm…

Oukydouky. Wizzair. K mýmu překvapení tahle obskurní, růžově se tvářící kompany lítá z Lutonu do Prahy jen večer – což je tedy napikaču, protože já se potřebuju dostat do Prahy ve čtvrtek ráno – a ne ve středu v noci… Cena by v celku ušla, 88 chechtáků by bylo přijatelných – letím jen s příručákem… Ale jak říkám, středa večer? To ne, vážně.

Fakin hel, už toho moc nezbejvá. easyJet.

A teď malej odkskok – jako tradičně. Vždycky mě pobaví, když se na fejsbůku – v různejch česko-slovenskejch grupách – objeví názory našich imigrantskejch slečen, který dojej každou peny ve svý práci někde ve skladu Teska ve Warrington. Pak jim mrdne v makovici a z nějakýho důvodu se rozhodnou letět letadlem do ČR, aby strávily pár hodin někde v prdelákově, kde v místní knajpě hážou vlny, jak sou za vodou – a důrazně cinkaj vo stůl poslední librovou mincí, co jim v kapse zbyla. No, tak takovej typ lejdy tedy vlítne na fejsbůk a hystericky začne prudit ve stylu „poradí mi někdo levný let z Londýna do Prahy (Brna, Blavy, Košic)…“ – jako kdyby neznala Gůgl. No nic. Takže dotaz je na stole a začíná komedie: kolem slečny, která je blbá a neumí si to najít sama, se vyrojí další zhruba milion stejně postiženejch ychtylů, který jí začnou radit. Zkuste se na to někdy mrknout, je to docela zábavný, jaký „rady“ tam ty jelita dokážou nahodit.

 

Jednou jsem se neudržel, a zcela neporzřetelně jsem jedný slečně poradil, aby se příležitostně mrkla na stránky British Airways – když je člověk trpělivej, dokáže se tam ukázat zajímavá cena. Jako víte co, dostal jsem od tý fuchtle takovej kartáč, že jsem se normálně styděl jít druhej den do práce. A furt mlela svý, že nic jinýho, než „ýzydžet“ nebere, protože „ýzydžet“ je nejlevnější…

Když pominu nesmysl, že easyJet je nejlevnější (není, protože Ryanair…), tak mě překvapila ta zarputilost, s jakou ona slečna easyJet bránila. Je to obdivuhodné a zaslouží si to uznat, že věrnost k jedné aerolince v takovém zápalu je prostě super. Až na jeden detail.

A jsme zpátky u mojí potřeby se dopracovat z megapole do metropole, a to ve čtvrtek 13. srpna ráno. Jo, já vím, termín je neskutečně pitomej – uprostřed letní sezony, kdy  se aerolinky v  Evropě snaží svoje cestující stáhnout z kůže… Takže první byly na řadě BA, protože mám u nich mebership. Vylítla na mě cena £98 za jeden leg při rytern variantě, ve čtvrtek ráno, v sedm třicet (větu jsem upravil po vydání na upozornění pozorné čtenářky – původní větu jsem napsal tak blbě, že navozovala dojem, že £98 je za celou zpátečku – což není…) .

 

Jenže já potřebuju letenky roztrhnout, protože netuším, jestli se budu vracet v sobotu, nebo v neděli. Takže přišla na řadu varianta č. 2, jednosměrka. Cena? £113, což je hodně přijatelné za cestu s legacy carrier uprostřed sezony. Ale co na to easyJet, ona mnohými doporučovaná nízkonákladovka? No, tragédie. Konec konců, posuďte sami:

 

Takže to shrnu:

British Airways opravdu umí nabídnout zajímavou cenu těm, kteří nejsou líní a obětují několik minut svého času na vyhledání odpovídajícího spojení. Samozřejmě, ne každému se vyplatí jet až na letiště Heathrow, možná to spousta z Vás má na Stansted (odkud by cena easyJetu byla zajímavá) blíže. Letět s EZY z Gatwicku jen proto, že tam nabízí o dvě libry (!!!) levnější letenku, než British, s nimiž se co do kvality cestování easyJet opravdu srovnávat nemůže (a nutno podotknout, že se o to ani nesnaží…), to by mne na pohonných hmotách vyšlo dráž.

Smyslem tohoto povzdechu (ano, provokativního) je snaha připomenout fakt, že spousta našich bratrů a sester si nejen zde, v UK, ale zejména v ČR a SR hrají na těžké váhy, co jsou už dávno za vodou. A ejhle, ona to není pravda. Nejen, že smrdí korunou, ale zároveň jsou i hloupí. Jejich neschopnost poradit si s jednoduchou věcí je mnohdy až do nebe volající – a ne, to není provokace. Podívejte se na CZ-SK skupiny na Facebooku, a uvidíte sami. Za sebe doporučuji skupiny Češi a Slováci v Manchesteru a okolí, a skupinu Češi a Slováci v UK. Uvidíte sami, jak primitivní a hloupé dotazy tam mnoho z našich nahazuje.

A přitom nejsou schopni si ani najít a koupit letenky…

O co tu jde? Degenerujeme? Nebo co to kurva je??