Proč nemáme v UK vlastní noviny? Protože je neumíme.


Včera jsem se na FB skvěle pobavil u postu, který zveřejnila skupina Češi a Slováci v UK, jehož přeneseným autorem je Roman Vilkovič, a který byl – jako už tradičně – náležitě okomentován. A mě v tu chvíli napadla otázka, která s tím postem nemá vůbec, ale vůbec nic společnýho: proč snaha o vytvoření „česko-slovenských“ novin tady v UK vždycky krachla?

Jasně, asi nejznámější jsou Lochneska a Pohyby – oba komunitní portály existují více, jak pět let a oba nabízejí možnost, jak se dopátrat k odpovědi na otázky, jež si nedokážeme zodpovědět sami. Avšak ani Lochneska, ani Pohyby nenabízejí zpravodajství. Mají tedy určitý skluz v čase, což může být rozhodující v okamžiku, kdy se jedná o citlivá témata – jakým jsou například migranti v Calais. Pokud se ptáte, jak to s dnešním tématem souvisí, pak věřte, že víc, než se může zdát. Ale jako tradičně, můj blog není „jednoduchý“, takže na pospojování na první pohled nesouvisejících částí si musíte počkat.

Osobně se mi líbil blog Standy Hedvíka. Byl přímým konkurentem mého blogu, vznikl pár týdnů poté, co jsem spustil Džungli. A jakkoliv to bude znít divně, a možná i nesmyslně – byl a je to zatím jediný, informačně hodnotný web, se kterým jste se mohli setkat. Popisoval dění ve Velké Británii vlastními slovy a svým pohledem – a to bylo to cenné, co tam měl. Vlastní, originální styl. To, že jsem s jeho názory v mnoha případech nesouhlasil, je zcela nepodstatné – rozlišnost názorů je to, co nás dělá lidmi a co nás diverzifikuje do autonomních originálů. Co naopak bylo super, že Standův blog měl „ksicht“, rukopis. Jenže, Standův blog už není aktivní. Opravdu škoda, R.I.P.

 

Před půl rokem se na scéně objevil projekt pod názvem Ostrovní Listy. Web založili rukou společnou Standa Hedvík a Zdeněk Kudr. Jestli měli i stejně nahozený myšlenky nevím, co však vím s jistotou, že vsadili na (dnes již mrtvou a přežitou) komunitní inzerci, komunitní forum, katalog firem, vyzobávání toho nejlepšího ze Standovo blogu, vsadili na asi deset polí pro inzerci  a kopírovaný bulvár. To vše doprovázela obrovská britská vlajka, kterou měl Standa na svém blogu – oba weby tedy měli stejný „rukopis“, stejný vzhled. Standovo „rady z blogu“ samozřejmě brzy došly, stejně jako došel obsah kopírovaný z Mirroru, Sunu a Daily Mail. Taky došli inzerenti (logicky). Ono i v novinách platí, že tam kde nic není, ani smrt nebere. Přitom se mohou pochlubit vynikající návštěvností – na webu mají cca 350 tisíc unikátních návštěv, což rozhodně není špatné na nový internetový magazín po šesti měsících. Což hodně napovídá o neznalosti, jak efektivně zúročit návštěvu čtenářů na webu – při onom čísle (pokud je pravdivé), jim monetizace obsahu přes Google AdSense mohla přinést docela slušnou částku – pro začátek. K čemuž asi nedošlo (jinak by to neodpískali). Upřímně, žádná škoda, Ostrovní Listy byl fakt docela úlet.

Zhruba někdy v dubnu jsem jsi všiml webu Niesom doma. A po dlouhý době jsem zbystřil: vynořilo se tu najednou „něco“, co si nehrálo na „noviny“, a jelo si to svojí vlastní cestou. Zajímavý, vážně. Hezký a čistý dizajn webu, zajímavá (i když občas kopírovaná) témata. Autorem je Stanko Keszeli a šel se svým webem malinko jinou cestou, než Ostrovní Listy. To mu bývalo mohlo získat hodně bodů. Jenže, z nějakého dost nepochopitelného důvodu i Stanko se vrhnul plnou parou na bulvární témata. Opravdu to nechápu: mohl být jediný v UK s tématy, která jedou mimo main-stream. A on to narve plnou silou na bulvár… No nic, uvidíme, kam to Stano nasměruje.

Pak se na pomyslné scéně objevila Velká Británie. Tedy: mělo se to tvářit jako něco nového, zajímavého a poučného. Takže se na Velké Británii z ničeho nic objevily články z blogu Standy Hedvíka. A obligátní komunitní forum, komunitní inzerce a katalog firem. To vše doplněno blogy čtenářů a důrazným varováním, že obsah webu je přebírán od ČTK a kopírování obsahu je bez souhlasu zakázáno. Což mne upřímně řečeno dost rozbilo – nějak netuším, co by měl kdo od Velké Británie přebírat, když tam jede z poloviny Standův blog a z poloviny bulvár… Tím je přehledně jasné, že  Velká Británie je další pokus Standy Hedvíka na poli česko – slovenských médií pro čtenáře v UK. Jako jasně, snaha se cení. Ale proč si Standa vybral potřetí tu samou cestu a koncept, který mu už dvakrát krachnul? No, to nikdo neví. Osobně si troufnu odhadnout dobu existence magazínu VB asi takto:

A ubral bych ten dovětek „maximálně dva“, protože k těm to Standa se svým projektem asi nedotáhne.

Posledním počinem, který tu vznikl, je projekt Pluscs.net . U prvních článků, který tam šly, jsem zaplesal a řekl si „konečně“. Konečně list, který si nehraje na kopírovače všeho možnýho i nemožnýho. Konečně list, kde se autoři nebojí čtenářům podat svůj názor. Byť pro někoho kontroverzní, ale přesto názor. Konečně médium, jehož plocha nebyla „zasraná“ reklamou na Opal transfer a Transferwise v deseti kopiích, rozházených porůznu po ploše webu. Konečně autoři, kteří mají schopnost posunout daná témata k filozofické úvaze. Jenže…

Jenže pak se jejich témata posunula více vlevo, ke komunistickému vidění světa. Což by možná ani tak nevadilo, kdyby do toho Roman Vilkovič (pravděpodobně zakladatel projektu) nezačal podsouvat svoje osobní, více-méně politické výzvy k protestům, národnímu uvědomění a k pro-reakční aktivitě. Ono když si přečtu některé články, jež jsou na Pluscs (Už toho mají dost, Utečenci, A Británie se změnila a další…), navodí to ve mě dojem, že se nás Pluscs snaží vybudit k nějaké akci, k nějakému protestu, protestnímu pochodu či co. Ale proč? Z jakého důvodu? Hlavně v tom posledním zde zmíněném článku prostě Roman Vilkovič ujel totálně mimo: pokud chce u čtenářů navodit dojem, že nás Britové zneužívají k podřadným pracem za minimální mzdu, rád bych mu touto cestou připomněl, že jsme si VŠICHNI onu cestu vybrali sami. Žádný Brit nám nikdy nedržel pistoli u hlavy se slovy „a teď budeš makat jak barevnej, ty šmejde, a za minimálku…“. A samozřejmě, s tím jde ruku v ruce i další poznatek, který by měl být do redakce Pluscs doručen: v UK žije X tisíc Čechů a Slováků, jejichž mzda je rozhodně vyšší, než zdejší minimální a dalších x desítek tisíc Čechů a Slováků podnikají, se ziskem, který má k minimální mzdě daleko asi stejně, jako já k pěstování novozélandské zeleniny. Kdyby se v redakci Pluscs vzdali naivních, politických komentářů a nechali to čistě na konceptu komentářů, bylo by to super. Protože redaktoři v Pluscs rozhodně hloupí nejsou, to je z publikovaných textů vidět. Jen ta agitace v komunistickém duchu, ta to opravdu sráží na dno.

Pokud vše dnes napsané shrneme do nějakého jednoduššího závěru, bude znít asi takto:

Prostě to neumíme. Máme česko-slovenskou televizi, o které skoro nikdo neví. Noviny ani časopis nemáme, protože to jednak neumíme a jednak na to nikdo z nás nemá prachy. Taky jsme líní a závistiví – představa, že je někdo tak nechutně bohatej, že by mohl vydávat noviny, nebo časopis, nás neskutečně točí. Takhle alespoň můžeme nadávat (a tiše závidět…) Polákům, kteří mají nejen své noviny a obchody, ale dokonce mají polské odbory, polskou autobusovou dopravu a obrovitánskou kamionovou dopravu.

No a posledním povzdechem může být fakt, že vydavatelé pokusů, jež se mají tvářit jako noviny, by už konečně měli pochopit, že 5000 lajků na FB neznamená pět tisíc skutečných a pravidelných čtenářů jejich novin. Protože rozhodujícím bude vždycky jen a jen obsah, který na jejich webu budou mít.

Příště na dnešní úvahu navážu tím, jak „takynoviny“ dokážou zprasit jednoduchá témata a jak nebezpečné může být parazitování na neznámém zdroji – obou chyb se všechna dnes jmenovaná média dopustila v míře vyšší, než by člověk očekával u inteligentně myslící bytosti. Výsledkem bylo asi milion paranoidních postů na téma „imigranti z Afriky nás jedou povraždit“.

Reklamy

8 thoughts on “Proč nemáme v UK vlastní noviny? Protože je neumíme.

 1. Romane, úplně mi padl kámen ze srdce neboť jsem se domníval, že jsi na českou komunitu v UK úplně zanevřel (dlouho o tobě nebylo slyšet). Čekal jsem od tebe kritiku do jednoho týdne od spuštění webu a ty jsi vydržel celý měsíc R.I.P 🙂 Už jsem si myslel, že WTF Velká Británie nezazní… Ale hodil jsi nás všechny do jednoho pytle, aby to tak nebolelo. To se cení! Tak tedy úvodem… Je to dobrý, RPET žije!

  V první řadě uvedu jednu věc na pravou míru. Web Ostrovní Listy je projektem Zdenka Kudra (ONLY). Jelikož jsme přátelé, vyměnili jsme si bannery a widget s RSS. Pravdou je, že jsem při vzniku webu OL spolupracoval „na pozadí“, ovšem jen z technického hlediska. Co se týče obsahu webu, nemám na OL ani jeden článek! Web OL si Zdenek provozuje sám od samého začátku. Pravdou je, že mu s obsahem pomáhá pár duší, já ale nikoli 😉
  Proč je web Ostrovní listy nyní mrtvý, to mi nepřísluší komentovat. Zeptejte se Zdenka. Já jen vím (a to není žádné tajemství – naopak), že Zdenka zaměstnává nový projekt, a tím je pivovar v Londýně Bohem Brewery. A ještě poslední věc. Pokud jde o Zdenka a jeho webové projekty, spolupracuji s ním „na pozadí“ téměř ve všech. Můj rukopis je tedy tímto faktem vysvětlením.

  Nyní pár slov o tom, co se mě osobně týká. Blog Příběhy z Anglie a magazín Velká Británie. Ono by to bylo na dýl… ale zkusím to stručně.

  Blog Příběhy z Anglie nekrachnul! Provoz blogu jsem z časových důvodů ukončil, protože jsem spustil nový web Velká Británie, který mi zabírá veškerý můj volný čas.

  Důvod vzniku nového webu? Zkusil jsem hromadně a pravidelně dávat na zeď Facebooku linky týkající se zpravodajství z UK (z různých převážně českých periodik). Facebook stránky měly obrovskou (až raketovou) sledovanost, což se projevilo i na počtu fanoušků. Viděl jsem v tom potenciál a tak jsem se rozhodl vytvořit web, jehož součástí je i zpravodajství.

  Teď malá vsuvka pro Romana, kterého „rozbila“ informace, že přebírám informace z ČTK. Ten text zní přesně takto: Copyright © ČTK | Server velka-britanie.co.uk využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno. Proč? Protože mám licenční smlouvu s ČTK, jakožto dodavatelem zpravodajství pro web Velká Británie. Jelikož se jedná o autorské práva patřící ČTK, jsem smluvně zavázán takový text na web umístit. Absolutně všechny online weby, které legálně odebírají zpravodajství od ČTK, musí taktéž takový text na svých webech zobrazit. Čili tento text se týká pouze zpravodajství a nikoli mého blogu (nebo článků z blogu na VB). Pochopitelně je tam ještě jeden text, který chrání web jako celek. O tom však tady není řeč.
  Nevím, kdy se díval Roman na web Velká Británie naposled, ale články převzaté z blogu Příběhy z Anglie jsou tam jen čtyři – co těch dalších 250? …psáno 17.8.2015.

  Romane, teď ti nahraju na smeč a udělám ti radost. Nedaří se! Zpravodajství na webu VB nikoho příliš nezajímá a proto ho posunu do pozadí a možná ho úplně zruším.

  Já jsem člověk, který se nebojí zkoušet nové věci a zde jsem se přesvědčil, že dělat zpravodajství s malým rozpočtem nejde. To prostě nefunguje. Když chce člověk zprávy, tak si je najde jinde. Především tam, kde by je člověk hledal, když je chce číst. Čtenáři mají rádi zprávy z prověřených a osvědčených zdrojů. Zkusil jsem to a nevyšlo to. Ten, kdo už zkusil dělat zpravodajství oficiálně / legálně, určitě zjistil, že to není žádná legrace. Jak po stránce autorských práv k textu a obrazovému materiálu, tak po stránce finanční.

  Inzerce a Fórum. To taky nebyla trefa do černého (což zjistili na vlastní kůži i jiní). U Inzerce tomu moc nerozumím (když je zdarma) ale rozhýbat fórum, když už tady minimálně dvě jsou – no budu se opakovat. Zkusil jsem to a nevyšlo to. Určitě se za to nemusím stydět. Jiní by třeba dávali do fóra falešné příspěvky aby navodili pocit, že se to na webu hýbe, ale já nahlas říkám, že v tomto případě se to na mém webu nehýbe 🙂 Katalogu firem se poměrně daří, protože někteří pochopili, že je to snadná cesta k tzv backlinks. LOL 🙂

  Na svoji obranu ale musím podotknout, že web funguje teprve měsíc a to je v online světě zatraceně málo. Jsem na začátku… Blog Příběhy z Anglie měl na začátku taky téměř nulovou čtenost. Přesto – fórum a inzerce půjdou pryč. Už vím, že tudy cesta nevede. Pořád se učím.

  Opal, Transferwise a Google reklamy. Jednoduchá otázka – je to otravné, je to všude a je to záměr. Proč ne? Co tobě budu vykládat… Sám moc dobře víš, že provozovat web není zadarmo. A že se roztrhl pytel s reklamou na Opal a Transferwise – to je logické. Oni platí! Neboť Češi a Slováci v UK jsou jejich cílovou skupinou. A já se na vlastní kůži přesvědčil, že to vydělává víc, než reklamy od Googlu (a to se nebavím o affiliate odkazech). Proto ty bannery. Filozofická úvaha tě totiž neuživí 🙂

  Každopádně děkuji za slova chvály mého blogu. S tím datem kdo ho spustil dřív jsi nejsem úplně tak jistý… nebudu se hádat 🙂 Ale řekl jsi to první, tak se budeme držet tvojí pravdy. Dyť vo nic nejde 🙂

  Obecně – ony ty témata dochází všem. Alfou a omegou úspěchu je obsah – s tím s tebou naprosto souhlasím. Já dostal „nabídku“ od většiny zde zmíněných i nezmíněných, zda bych pro ně nepsal. A velmi dobře chápu proč. Tvořit obsah, to dá práci. Bere to spoustu času a ten poměr čas/návštěvnost/zisk není až tak samozřejmý. Já viděl potenciál mimo klasické témata i v tom zpravodajství. Bohužel. Můj neúspěch nechť je informací pro ty,co se o to budou snažit.

  Závěrem. Co se týče zpravodajství, vrátím se do starých zajetých kolejí a dále budu vymýšlet něco nového. Už jenom proto, abys mohl po čase opět osaměle šeptat své výkřiky ve své džungli plných iluzí.

  To se mi líbí

  1. Komentář zajímavý, podotknu jen jedno: i s malým rozpočtem se dá udělat relativně velký divadlo – ale musíš k tomu mít trošku talentu, jak psát. Okopírovaný článek z „četky“ bez špetky osobní invence autora nikdy a nikde úspěšný nebude. Proto má můj DM v celku zajímavé výsledky a tvoje VB je v hajzlu. Kopírovat umí každej, psát málokdo – tak to prostě je. Neumím řídit autobus, proto neřídím autobus. Ty ho řídit umíš a proto ho řídíš. Kdyby jsi vymyslel konkurenci šitovýmu National Expressu, byť s jedním jediným autobusem, pěl bych na tebe nebetyčnou chválu a propagoval bych tě všude a zadarmo (protože věřím že tomu rozumíš…). Být tebou, asi bych se vrátil k blogu – ten byl suprovej…

   To se mi líbí

   1. Romane jak si přišel na to, že je VB v hajzlu? Já jsem přiznal, že o zpravodajství není zájem a nikoli, že projekt VB nefunguje a nemá návštěvnost. Kdyby tomu tak bylo, určitě bych neinkasoval peníze za přímou reklamu. To za prvé. Za druhé, zpravodajství na webu VB je pouze doplněk ke stávajícímu obsahu.
    Já vím, že rozumíš všemu lépe než ostatní (alespoň co se webů týče) ale kdyby jsi si nastudoval, jak se kupují zprávy a jak se provozuje zpravodajství, tak bys nenapsal takový blábol. To, že mám licenci od ČTK neznamená, že si mohu zprávy vymýšlet a upravovat po svém. Nebo používat jejich „zdroj“. Já zprávy kupuji celé a na tom je postavený celý byznys ČTK. To samé dělají všechny online portály včetně iDnes, Novinky.cz, Lidovky rádia, televize a já nevím kdo ještě. Když si dáš tu práci, tak zjistíš, že text ze zpravodajství na webu VB od ČTK je naprosto totožný jako na mnoha webech. Stejně jako já, tak i ostatní weby dostávají od ČTK každé ráno emailem ty samé zprávy, které následně publikují.

    Netvrdím, že bych nemohl přebírat zprávy od jiných webů, „dát si s tím práci“ a trochu je upravit aby nebyly stejné jako jinde. To ale zabere mnoho času a platit za licenci přebírání obsahu bych musel stejně. Kapišto?

    Rozhodně nebudu kopírovat a překládat články z Daily Mail nebo z The Telegraph a považovat je za své. Takový počin je proti právu autorskému, což si málo kdo uvědomuje. Funguje to bez problému do té doby, než tě někdo práskne a protože jsou Češi národ nepřejícný, netrvalo by to v mém případě dlouho. Přiznávám, že přesto to dělá hodně pisálků. Já jsem si tuto informaci ověřil u právníků ve společnosti Dilia, což je nejvyšší autorita ohledně autorského práva v ČR.

    Největší čtenost mají stejně články, které píšu já, nebo moji spolupracovníci. Jak jsem již řekl (přiznal), o zpravodajství nebyl příliš zájem a tak bude fungovat jen na pozadí. Licenci mám až do listopadu a tak budu zajímavé články publikovat dál, než mi licence vyprší. To říkám proto, abys mě za měsíc nenapadl, že jsem něco jiného řekl a něco jiného dělám… Stejně tak do budoucna nevylučuji, že licenci neobnovím.

    Chápu, že z pohledu redaktora dopravního magazínu by se ti líbilo, kdybych si otevřel vlastní autobusovou dopravu.

    Poskytni mi úvěr 200.000 liber na pořízení staršího autobusu, pak další úvěr na zakoupení licence pro provozování autobusové dopravy. Pak budu potřebovat další úvěr na zaplacení pojištění a pak budu velmi rád podnikat 🙂 No velmi rád, popravdě, ani tak by se mi do toho nechtělo. Nejsem ten typ… a z takovým závazkem bych měl asi blbé spaní 🙂

    To se mi líbí

   2. aha. tak jinak – na rozdíl od tebe, já pro noviny opravdu dělal, a to už v roce 1993, kdy jsem začal v týdeníku Homér, pak jsem měl externí kontrakt s týdeníkem Herald (který zanikl proto, že se šéfredaktorka napasovala s autem do sloupu). Pak jsem nastoupil do Deníku, psal pro Svět na modro… bylo toho víc, takže tvoje poučky o tom, jak funguje zpravodajství, možná sežerou ti, co o tom neví nic, ale´prosím, se mnou tuhle hru fakt nehraj, nemá to cenu. A o tom, jak se dělá zpravodajství v iDnes, iHned nebo Lidovkách, víme oba kulový, protože tam ani jeden z nás nebyl – takže na tom se prosím tě nevoz. Mimochodem – všiml sis, že třeba iDnes má 50% vlastních zpráv z vlastních zdrojů, než z tebou zmíněné četky? A na to jsem narážel: chcete být novináři, ale netušíte, jak se to má vlastně dělat… Přebírání četky je totiž jen varianta na „bílé místo“, když není materiál…

    K tomu, že VB je v hajzlu – no jistě, mohl jsem to napsat jinak, méně bolestně. Takže se ti tímto omlouvám za poničené ego, a opravuji původně napsané: tvůj magazín nemá čtenáře a nemá ani potenciál. Je to tak pro tebe lepší?

    K autobusové dopravě: byl to jen nástin toho, že kdybys dělal něco, čemu rozumíš a dělal to pořádně, pak bych tě propagoval fakt zadara – protože fandím těm, kteří chtěj něco dokázat v oboru, kterej umí. škoda, že jsi to nepochopil.

    Ve spoustě věcí se s tebou fakt neshodnu. Ale za tím, že původní blog, tvůj blog, byl super, za tím si stojím a je mi šumák, co si o tom budou lidi myslet. Proto tvrdím, že kdyby jsi se vrátil naplno k blogu, naplno k příběhům ze života, tak mi za čas asi natrhneš prdel a můj blog by byl daleko za tím tvým. Divný, že to chápu já, ale nechápeš to ty. Nebo vlastně ne divný – je to velká škoda. Protože s tím, že máš lepší blog, s tím dokážu v pohodě žít. Ale nesmířím se s tím, že vy, co si „hrajete na novináře v anglii“, přebíráte obsah, kterej je zfušovanej – v příštím blogu to vysvětlím na konkrétních ukázkách.

    Víš, co se říká o zbraních? Když nemáš střelivo, není čím střílet. Tak mi ty náboje prostě nedávejte a já nebudu mít co kritizovat. Easy.

    To se mi líbí

   3. Hele ty střelče, ještě ti pár kulek pošlu, protože ten, kdo to nechápe, tomu se to musí říct čtyřikrát 🙂

    ANO, přebírání zpráv z ČTK je (s malým rozpočtem) zalepování bílého místa , nebo jako doplněk ke stávajícímu obsahu (můj případ). To jest to, co na svém webu provozuji. Doplňuji tím stávající obsah.

    Slovem přebírání je myšleno, že si zcela legálně zaplatíš licenci a máš přístup k databázi ČTK, odkud ti zasílají vybrané zprávy dle zadaných klíčových slov. Ještě jednou. Je to dost drahá záležitost a tak s malým rozpočtem můžeš tak akorát doplňovat obsah svého webu, nebo zaplňovat bílé místa. Jak si to pojmenuješ, to už nechám na tobě.

    NE – Nikdy jsem se ani slůvkem nezmínil, že si hraju na vydavatele velkého zpravodajského portálu, který se chce rovnat deníkům jako je třeba iDnes atd…Nikdy jsem tu ambici neměl. Ačkoli mám v názvu Zpravodajství z Velké Británie v českém jazyce. A protože jsi inteligentní, jistě pochopíš důvody takového počínání. Mnoho webů jsi už vytvořil a zcela určitě máš mnohem lepší orientaci v tom, čemu se říká SEO, Copywriting atd…

    ANO, v Novinkách.cz nebo v iDnes mají 50% vlastního obsahu, protože mají armádu vlastních redaktorů a spolupracovníků. Tečou tam miliony v ziscích za reklamu. Zpravodajství je jejich byznys na FULL TIME. To není a nikdy nebude můj případ.

    NE – Web VB není koncipován jako zpravodajství na FULL TIME (tak že už po čtvrtý…). Web VB je magazín pro krajany žijící v UK. Kdyby jsi si přečetl alespoň pár článků, zjistil bys, že jsou tam hlavně články, které jsou charakterem spíš pro blog, ačkoli nejsou přímo zařazeny ve stejnojmenné kategorii.

    NE – s tebou jsem Romane nikdy nesoupeřil ve smyslu kdo má lepší blog. Ani jsem neměl tu potřebu se srovnávat nebo tvojí práci kritizovat. Těší mě, že se ti muj blog líbí a ještě jednou děkuji za pozitivní slova. Pokud jde o tvůj blog, já už mám na tvůj styl a tvojí kritiku nastavený filtr. Beru si jen to, co mi připadá hodnotné a občas se ti to i podaří.

    Mě na rozdíl od tebe nevadí, že vznikají nové weby alias Pluscs.net nebo Niesom doma. Ať si každý píše co chce a jak chce. Ať si to zaplní affiliate odkazy na Opal nebo Trasferwise. Je mi to FUK. Buď se mi obsah líbí a web pravidelně navštěvuji, nebo nelíbí a už tam nepáchnu. Kritizovat něčí snahu není můj styl. Toť můj osobní názor.

    PS: mezi námi – mně osobně připadá, že web Niesom doma není ničím jiným, než agregát na to: přečti si článek a hlavně klikni na reklamu. Toho redaktora ta práce nebaví, jen chce vydělat prachy a hledá obsah. Našel potenciál / témata ze života za hranicemi. Navíc se zaměřuje na všechny země, nejen na UK. Nekritizuji a přeji mu úspěch. Protože i když ho to (podle mého) moc nebaví, dá to práci a peníze si zaslouží – stejně jako tvůj DM.

    A teď jednu kulku mezi oči. Chvástáš se jak nikdo neumí (na rozdíl od tebe) být dobrým novinářem a oháníš se referencemi z roku 1993, kdy jsi se ještě „obrazně řečeno“ houpal v tátovy v kou**ích.

    Když jsi tak výborný novinář a víš nejlépe, jak se taková práce dělá, proč jsi v UK a makáš někde u kopírek? Proč už nemáš vlastní noviny? Proč nemá tvůj Dopravní magazín takovou návštěvnost, že bys jeho provoz dělal na FULL TIME??? Proč nemáš v DM placenou reklamu, nikdo nemá zájem? …Já vím, máš tak velkou návštěvnost, že ti dva Google bannery bohatě stačí. Nebo jakou story si teď vymyslíš?

    Mimochodem, ten tvůj DM se mi taky moc líbí. Sleduji ho přes RSS. Jsem pravidelný čtenář a občas ti i kliknu na reklamu 🙂 Aby taky ne, jsem typická cílovka. Dítě železničářů s osmiletou praxi na dráze a navíc autobusák s desetiletou praxí. Kdo jinej by to měl číst. Ale teď vážně, DM je v mých očích super a je mi fuk, zda tam máš reklamy nebo ne. Zda máš impresi 10000 nebo milion. Jdu za obsahem. Každý dělá to, co ho baví. Tebe baví DM a mě zase VB.

    Hele já bych ti ty pomyslné kulky neposílal, kdybys jakoukoli snahu (kohokoli – nejen mojí) vytvořit něco nového nekritizoval nebo tím dokonce opovrhoval. Sleduji tě už nějaký ten pátek. Kdokoli z CZ/SK komunity něco vytvoří, je to vždycky špatně. Ty máš respekt akorát z Lochnesky, protože tam můžeš blejt ty tvoje moudra a jsi tam tzv slavnej. Protože ti ty jednoduchý mozky, co nemají nebo neumí mít vlastní názor přitakávaj v tvém snažení udělat z každýho, kdo je línej hledat v Googlu blbce. To už je ale 100x ohraná pohádka a nechci se k tomu vracet. Stejně tak je 100x ohraná pohádka o tom, že Edita na tom strávila mnoho času a zadarmo. Naopak, ještě utratila spoustu peněz za nový design, který je dle tvého názoru opět špatně – ty bys to udělal mnohem lépe.

    Kdybys kritizoval jiné, vůbec bych se k tomu nevyjadřoval. Navíc, tady jsi ve své džungli – na domácí půdě a můžeš si říkat co chceš. Ovšem, pokud kritizuješ mojí práci, mám právo se ozvat a uvést věci na pravou míru. A klobouk dolu, že takovou odezvu snášíš a moje komentáře neblokuješ.

    Mě kritika nevadí, posouvá mě dál. Ale je kritika a kritika. Když jsem provozoval blog, dostal jsem vedle krásných dopisů i spoustu negativních ohlasů, případně rad, jak to udělat lepší. To je tvůj problém. Kritika by ti šla, ale poradit, jak to udělat lepší – to už ne, pane profesionále?! To by byla ztráta času a energie…navíc zadarmo? Lepší je si vybudovat image kruťase, který nemá před nikým slitování. To už dávno není COOL a zabírá to možná tak na ty prázdný kebule o kterých už jsem se zmínil.

    Nikdy se nezavděčíš všem. Tak to prostě chodí, jednomu se to líbí, druhému ne. Těm, co mají nízké sebevědomí, nestačí poslat autorovi soukromou negativní odezvu, musí o tom náležitě referovat i na sociálních sítích a fórech, kde je problém takový komentář ihned smazat. Sere mě tvůj úspěch nebo jen snažení, tak si na tebe alespoň plivnu.

    Tak jo, nebylo to poprvé a zcela určitě ne naposled. Opět jsme si po čase vyměnili názory. Připrav se na další vlnu kritiky mého neprofesionálního publikování, protože hodlám na VB psát články o životě v UK a jsem připraven na proslov, že akorát kopíruju Lochnesku. Ale nechci si vystřílet všechny náboje, budou se ještě hodit 🙂

    To se mi líbí

   4. je vidět, že ti ruply nervy – což by bylo fajn, kdybys ovšem nebyl názorově úplně mimo. Odpovím, a na rozdíl od tebe stručně, jasně a srozumitelně:

    1. Až budu chtít dělat noviny v UK, udělám je – i bez tvých rad. Finance? Do toho nikomu nic není, kolik mám, nebo nemám. Pokud se rozhodnu dát peníze na noviny, dám je.

    2. DM má velice solidní čtenost, a má i perfektní čtenářskou základnu – takže ano, v tomto ohledu jsem zúročil své znalosti z daného oboru a to i přes fakt, že jsem se v roce 1993 houpal otci ve varlatech. Ty jsi byl pravděpodobně v oné době zkušenější a pravděpodobně jsi načerpal mnohem více zkušeností z novinařiny – což je super. Kéž by se ti povedlo tvoje zkušenosti zúročit. Jinak malý podotek: to, že se snažíš shodit moje zkušenosti z novinařiny v ohledu na můj tehdejší věk, mi nevadí – co mne zaráží je fakt, že si neuvědomuješ skutečnost, že i ty jsi byl kdysi dávno mladý a pokud jsi se nestal ředitelem Hedvíkem hned v plenách, je dost pravděpodobné, že jsi se usilovně a marně snažil v následujích letech vyniknout – což mimochodem děláš dodnes, a i na svůj pokročilý věk to děláš blbě. Ani ta ironie a sarkasmus ti nejdou, jak smutné…

    3. Je mi úplně jedno, jak hodnotíš sám sebe a tvůj trojjediný projekt Blog-OL-VB… Protože jediným kriteriem případného dost nečekaného úspěchu bude to, zda VB budou mít aktuální obsah za rok, dva. Já tvrdím, že nebudou, protože o „zprávy“, které jsou zcela mimo naše životy a navíc již byly zveřejněny v médiích, která čteme (na rozdíl od tvého VB blogu…) každý den, na netu. Dávám ti rok, nic víc. Pokud přežiješ, bude to zázrak a pro tebe utrpení, protože tohle prostě neumíš. Nemáš styl, ani sloh – za což já fakt nemohu, já zase neumím řídit atomovou elektrárnu. Ale na rozdíl o tebe mám dost inteligence na to, abych se nehrnul na pozici onoho ředitele JETE třeba…

    4. Lochneska má ošklivý design, a je to tvoje práce. A ano, udělal bych lepší.

    5. Principem pomoci je to, že ten, kdo NEVÍ, se obrátí s žádostí o pomoc na toho, kdo VÍ. Jakkoliv to zní divně, tak takhle to prostě funguje. A ano, pomohl, poradil, bych ti zdarma. Nic méně žádný náznak s žádostí o pomoc jsem z tvé strany nezaznamenal, takže netuším, proč a hlavně co bych ti měl nabízet? Laciné povzdechy typu „kdyby jsi chtěl, tak bys pomohl…“ nemají ani tu nulovou váhu – ten, kdo potřebuje pomoc, se musí umět ozvat. Jinak platí „líná huba, holé neštěstí…“.

    Je to prostě zvláštní. Zamyslel jsem se nad tím, proč zdejší komunita vytváří „noviny“, které nejsou novinami. POdivil jsem se nad tím, proč nejste schopni schopni nalézat svá vlastní témata zde, mezi krajany v UK. A ejhle, mistr Hedvík procitl a v komentářích na mém blogu si nás dovolil seznámit s úžasnou novinou, že na jeho blogu VB budou i příběhy o lidech, žijících v UK!

    Mňo. Skončím tuto – z mistrovy strany – zcela zbytečnou debatu zjištěním, že krom neobyčejného talentu na tvorbu blogonovinových projektů má i další, nově objevený dar: být trapným až do konce. Tak ti tedy, starší „kolego“, přeji mnoho zdaru.

    To se mi líbí

 2. Ono hlavně, pokud jsi v UK a máš nějaký skill, vyděláváš alespoň průměrnou mzdu a dokážeš se o sebe postarat, tak nemáš potřebu se příliš sházet s čechy. Hodně čechů na pohybech jsou prostě lidi, co z ČR zdrhli kvůli dluhům a problémům, to opravdu není top skupina…

  Nechápu tedy, proč by nějakého čecha v UK měli zajímat nějaké české noviny – co z toho? Když tam ty lidi podnikají, dělají kariéru a nesnaží se jen přežívat, tak se spíše snaží integrovat mezi místní (to ti přinese víc) než se izolovat ve vlastní skupince.

  Já jsem se v UK s čechama sházel dost občasně a spíše mi to nevyhovovalo, bavil jsem se víc s rodilými angličany, jinými přistěhovalci a neřešil jsem to, kdo je jaké národnosti.

  To se mi líbí

  1. Martine, je to zvláštní, ale máme stejnou vlnu myšlenek: taky se ptám, proč deník Velká Británie cpe lidem ve Velký Británii materiál, kterej je z ČR, a kterej jsem „dneska ráno“ četl na iDnes a Lidovkách??? Ja prostě tenhle styl uvažování fakt nechápu… Tím dnešním postem jsem chtěl Standu Hedvíka nakopnout, aby mu došlo, že co tu chybí, jsou zprávy o nás v UK – nikdo, nikdo to tu nedělá. Proč to umí Poláci, a neumíme to my? Zato máme Niesomdoma, Velká Británie a Ostrovní Listy – a všechny tři berou témata z ČR a SR…

   No a k tomu zbytku není co dodat – stačí seldovat FB skupiny čechů a slováků…

   To se mi líbí

Comments are closed