Špatné zdravotnictví v UK? A není to jinak?


Fejsbůk je zdrojem neskutečnýho množství dokonalých příběhů. Třeba jako ten o „otřesném“ zdravotnictví v UK.

Na začátku tohoto hoax byly Topky.sk – médium, který světová organizace novinářů označila za nejspolehlivější a nejobjektivnější noviny v Evropě, čímž se dostali na úroveň konkurenčního Blesku z český kotliny.

Druhou část si pak střihnul Fejsbůk v tradiční rovině neuvěřitelných příběhů.

Blbé na tom je to, že ve zdejší džungli žije hromada pokrytců, jejichž účelem je vycucat zdejší sociálně štědrý systém na krev – pokud bych si dal práci a prošel statistiky WHO, jsem si jistej, že bych došel k poznání, že právě tahle skupina „takynemocnejch“ má v diskusích na Topky.sk, Novinky.cz a Fejsbůku stejnou váhu, jako prd ve větru, ale zato je nejvíc slyšet.

Druhý problém je skryt ve skutečnosti, že oba naše národy, Češi i Slováci, jsme neskutečně rozmazlení. Máme kašel? OK, jdeme k doktorovi, ten nám napíše antibiotika. Máme lehké nachlazení? OK, česko-slovenský zdravotnictví nám nabízí opět antibiotika zdarma. Jsme na to prostě zvyklí – a znáte to, když jezdíte léta autobusem, pak po nějaké době už se vám pěšky chtít nebude.

A má to další efekt: pro rozmazlené čechy a slováky je to dost velké překvapení a nepřekonatelný problém. Místo nenávistného řevu „další!!!!“, jímž nás v našich zemích častují vynervované zdravotní sestry, a místo servilně znějícího „tak co vám zase je…“ od obvoďáka, jenž si přeje maximálně tak to, aby mu pojišťovna zacvakala všechno, co jí naúčtoval a to bez keců a šetření oprávněnosti výkonů, se nám v UK dostává věty „zkuste paracetamol“. No a? To je problém? Pak ho nechápu – protože paracetamol totiž neublíží. Jasně, na zlomenou nohu fakt nezabere, ale já zase nevěřím tomu, jak chudák českej imigrant seděl osm hodin v bolestech a s řevem na Emergency, aniž by si ho někdo všimnul. A pokud to čistě náhodou byla pravda a fakt se to stalo, tak mu řeknu něco, co se mu nebude líbit: tvůj problém. Ona totiž každá situace má řešení. Jen ne každý je schopen se k tomu řešení dopracovat. Už třeba jen proto, že úroveň angličtiny čechů a slováků je podle posledních statistik z Cambridge na varovně tragické úrovni.

Je pravda, že se naše zdravotnictví pyšní systémem propracovaných preventivních programů. Ale není pravda, že je lepší, než to britské. Lékař v prestižní ÚVN v Praze mi do uměle vytvořenýho středního zvukovodu při rutinní kontrole a při rutinním čištění hrábnul tak „citlivě“, že se mě makovice bolela ještě dva dny. V tomtéž „ústavu“, když mi sundavali obvaz ze stehna – jehož část kůže posloužila jako geneticky adaptivní základ pro kožní štěp ušního boltce – tak to udělali tak šetrně a s takovou péčí, že jsem si „uchcal“ do trenek a slzy jsem ani neskrejval, nebylo třeba. Opilá zubařka mi v našem městě přivodila zánět okostice. V době mý puberty nás měl na starosti dorosťák, jehož sklony k alkoholismu a osahávání chlapeckých genitálií, byly všeobecně známé. Zubař, jež nás měl – coby středoškoláky – na starosti, řešil většinu zubních zákroků bez umrtvení – s dovětkem, že „kurva jste chalpi, tak snad něco vydržíte, ne?“ Závodní lékař na naší šachtě ošetřoval řezné rány a podobné „drobnosti“ tekoucí vodou. Na dotaz, zda se odehraje cosi, jako dezinfekce a obvaz, pronášel k pacientům skrze alkoholem nasáklý opar „jste horníci, doprdele. Elita národa! Tak nebuďte princezny“. Vtipný? Nepřijde mi. Stalo se, a nejde to zapomenout. Takže o čem se bavíme?

Tahle debata a tenhle řev totiž vůbec není o úrovni britského zdravotnictví, ale o úrovni naší rozmazlenosti a věčné nespokojenosti.

Kolik těch, kteří na tom Fejsbůku tak strašně brečí, kolik z nich se každý ráno otužuje? Kolik z nich, místo toho aby pořád jen brečeli, si dá každej den sklenici mixovanýho ovoce, aby do sebe nacpali nějaký vitamíny? Kolik z nich chodí pravidelně plavat a do sauny?

Další vtip oné konverzace na Fejsbůku tkví ve faktu, že 99% těch „znalců“ vůbec netuší, jak funguje provoz zdejších GP. V ČR a (pravděpodobně i na Slovensku) je to ýzy – obvoďák dojde k přesvědčení, že vám možná něco je, a tak vás pošle ke specialistovi. Má k tomu tři důvody: za prvé už za vás dostane zaplaceno jen proto, že jste přišli. Za druhé je mu jedno, jestli vám něco je, nebo ne, protože speciální péči ani speciální vyšetření neplatí on, ale pojšťovna. No a za třetí, je to způsob, jak se vás elegantně zbavit.

V UK je to o dost jinak: pokud vás GP pošle ke specialistovi a ten zjistí, že to bylo bezdůvodné, má GP smůlu – NHS Trust mu neproplatí nic a GP ten úkon zacvaká z vlastního rozpočtu. Může se v takovém systému stát, že GP ve snaze ušetřit nepošle pacienta na vyšetření, kterého by se mu mělo dostat, ve snaze „trapně“ ušetřit? Určitě se to může stát, o tom žádná. Ale s tím je spojena i druhá polovina pravdy – a o té ti diskutéři z Fejsbůku neradi mluví:

Opravdu jsem tak strašně nemocný? A pokud ano, dokážu si obhájit svoje právo na ošetření?

Pokud pacient není spokojen s výkony svého dosavadního GP, má plné právo se obrátit na kteréhokoliv jiného. Nevím, jak vy, ale kdybych měl pocit, že se mě můj GP snaží zbavit bez toho, aby se mi adekvátně věnoval, tak bych se slušně a v klidu zeptal, co je takového jednání příčinou. Pokud bych ani poté nebyl spokojen, tak bych jednak šel k jinému GP a druhak bych okamžitě zahájil „complain procedure“ přes NHS – vždyť zejména ve zdravotnictví platí, čím dříve, tím lépe. Z vlastní práce vím dost dobře, že slušné a pravidelné „otravování“ vede k mnohem lepším výsledkům, než hysterickej řev imigranta do telefonu – to většinou vede jen k taktice „tak na ten výsledek si počkáš docela dlouho“…

Tím se dostáváme k několika zásadním poznáním: ti, co anglicky neumí, nebo umí anglicky mizerně, těm může být úplně jedno, v jakém stavu NHS je – vždycky totiž budou odkázaní na pomoc druhých a na laskavost a pochopení personálu (a věřte, že personál NHS se na neanglicky mluvící pacienty určitě maximálně těší). Druhým poznáním je fakt, že stav NHS vadí ve většině případů pouze nám, imigrantům, kteří jsme z našich domovin navyklí na přívaly antibiotik a servilní nezájem obvodních lékařů (kteří jsou motivováni kapitační platbou za pacienta a nikoliv za kvalitu odvedené léčby), což nás ve výsledku činí zranitelnými a citlivými na „prdnutí ve větru“.

Pacientů ve Velké Británii je šestkrát více, než v ČR a desetkrát více, než na Slovensku. Pokud si ti, kteří tak strašně nenávidí zdejší „všechno, co je britské“ (tedy kromě libry a jejího směnného kurzu vůči Euru, nebo české koruně…) uvědomí, že počet špatných a nesvědomitých lékařů v ČR krát šest dá ve výsledku hodně podobný obrázek, jako je ten zdejší, pak možná přestanou „vrtěti psem“ a zprávy z bulváru, kterému je dodávají právě ti věčně nespokojení, neschopní, ublížení a základní angličtinu nezvládající imigranti z UK, dojdou oprávněnému zapomění.

Britské zdravotnictví není o mnoho horší, než to v ČR, nebo na Slovensku. To jen někteří z nás čekají, že jim začnou lítat pečený husy přímo do huby – a je pro ně hrozně nepříjmené zjistit, že to v UK zas až tak jednoduché není a proto si frustraci z vlastní neschopnosti vybíjejí na všem a na všech.

Takže až zase budeme na Fejsbůku brečet, že je tak strašně nefér, jak se na nás britové dívají, tak si vzpomeňte na odkazovanou diskuzi – pokud se takto projevujeme i v běžném životě, není se co divit, že nás domorodci berou tak, jak nás berou.

Můžeme si za to sami.

Reklamy

24 thoughts on “Špatné zdravotnictví v UK? A není to jinak?

 1. Myslím, že nie som rozmaznaná a pokiaľ to nie je fakt nutné tak k doktorovi nejdem, a aj anglickým som sa vyhybala, ale keď som týždeň po pôrode dostala cievnu mozgovú príhodu som sa im už nemohla vyhnúť. S angličtinou som na tom neni zle, ešte aj počas príhody som so záchranármi komunikovala v anglickom jazyku. Ochrnula mi ľavá polovica tela a to vďaka anglickej starostlivosti, po pôrode, ktorý bol vykonávaný cisárskym rezom, som ich sama upozorňovala na niektoré príznaky tvorby zrazenín, čo bolo následne odignorované, takže ďakujem midwife, a celému osadenstvu v nemocnici, že miesto toho, aby som sa tešila synovi som štyri mesiace strávila na lôžku. Doktora som videla, len keď prechádzal okolo izby keďže som mala veľké okno do chodby až keď si všimol, že som ho zbadala z postele tak sa zvrtol a nazrel do izby a How are you? WHy are you sad? To ma vtedy napadali odpovede akurát, že by mi nerozumel, a rehabilitácia prebiehala tak, že ma posadili do vozíka a hladkali mi ruku. odišla som domov, kde keď so mnou začali poriadne cvičiť, som revala od bolesti, čo mi už stuhli svaly. podľa angličanov som sa mala zmieriť s tým, že už nebudem chodiť, po dvoch mesiacoch doma s dennodenným cvičením, som začala chodiť o palici. keď som sa o pol roka vrátila naspäť do anglicka, fyzioterapeutka čumela ako blbá, že chodím, vrátiť som sa musela, lebo mi nedali žiadne lekárske záznamy a vlastne absolútne nič, bola som si to teda pýtať osobne, keďže telefonicky som nevybavila nič a po 2 rokoch stále nemám žiadny papier, žiadne výsledky z testov z ct atď..Ale to už rieši právnik spolu so zanedbaním lekárskej starostlivosti, liečba ma stojí neuveriteľné peniaze a úsilie ale nevzdávam to, aj keď ruku mám stále ako mŕtvu, ale aspoň už prejdem nejakú tú vzdialenosť o palici aj keď slimačím tempom. Až skvelá lekárska starostlivosť znamená, že som mala vlastnú izbu s televízorom nad hlavou, ktorý ak som chcela pozerať som si musela zaplatiť z vlastného a ešte aby som nekrivdila strava celkom ušla, každý deň mi doniesli jedálny lístok, aby som si vybrala jedlo na druhý deň, sendvič alebo pre zmenu veľký pečený zemiak v šupke s kúskom masla ale dali mi aj zmrzlinu. Sestričky boli fajn, po štyroch mesiacoch sme sa aj skamarátili, učila som ich po slovensky :-), ale aj s nimi to nebolo zo začiatku úžasné, keď som ich otravovala pričasto, že potrebujem ísť na toaletu, no čo som mala robiť potrebovala som. tak, aby som dala pokoj dali mi vypiť preháňadlo. Čo je dačo fantastické, keď nemôžete chodiť.No tak mali o robotu naviac hehe. to že keď mi vynášali misu s močom tak mi pooblievali celú posteľ aj župan to svedčí o úplnej profesionalite.Takže som rada, že som na Slovensku a do anglickej nemocnice by ma už nedostali ani keby to bola posledná nemocnica na svete

  To se mi líbí

  1. Nejdrive bych chtela rict, ze je mi lito, co se Ti stalo. Je to hrozna zkusenost a v praxi jsem se s tim take setkala. Z tveho prispevku, me ale zaujalo, ze si se doktorum vyhybala jak jsi mohla. Ale proc? Taky, proc jsi tedy opetla prisla zpatky do Anglie, kdyz pece tu, stala za nic. Nevim o tobe nic, takze tvuj prispevek nemuzu objektive posoudit. Vim ale, ze chyby bych nehazela pouze a jen na NHS. Nicmene, nikdy bohuzel nevis, jestli by jsi takovou zkusenost nemela i tam u vas. Ale posouzeni uz necham na tobe…

   To se mi líbí

  2. To jsou kecy, zlatý český lékaři. Tady ani ne poznají co jsou hemeroidy od Hpv. A zrovna teď mám zapal plic, doktorka mě ani nijak neprohlídla a poslala na rentgen. A budu muset bez léků čekat 2 týdny na výsledky bez léků. Super zdravotnictví.

   To se mi líbí

   1. nemůžu za to, že žiješ v blbým regionu.

    momentálně se léčím právě s hemmorhoids a všechno probíhá normálně: první appoint, medikace. druhý appoint za 14 dní, silnější medikace a refferal na vyšetření v naší nemocnici – za 4 dny jsem dostal dopis s pokyny na online booking. jediný co kulhá, je booking na specialistu, mám to až na 22. may… takže když jsi neschopnej si najít solidního doktora, nadávej laskavě sám sobě.

    To se mi líbí

 2. No i kdyz tu pracuji leta ve zdravotnictvi, respektive na zachranne sluzbe vidim do NHS velmi dobre ze vsech uhlu, tudiz s autorem ve vetsine veci souhlasim ale nektere body bych rozebral trochu jinak je to na delsi diskusi, jestli nekdo ma zajem

  To se mi líbí

  1. od toho je diskuse, aby se diskutovalo. takže klidně nás nech nahlédnout do reality – já osobně si na přístup NHS ke svým zdravotním záležitostem nemůžu stěžovat. a vítám, že se – na rozdíl od českých doktorů – nechovaj k pacientům jako k prasatům. tvrdé přirovnání? jistě, však jsem strávil 12 let docházkou do ÚVN na operace a následnou péči. takže také mohu soudit z vlastní zkušenosti…

   To se mi líbí

 3. Odkazijem autorovi clanku nech si prestuduje ako to naozaj je. Britske zdravotnictvo dava viac penazi za odskodne ako celkovo penazi do zdravotnictva. Operovat Britskych pacientov tak najnivsie mozu operovat uz vo Francuzku. Tito super GP dostavaju peniaze od ministerstva zato ze neposielaju ľudí k specialistom, tym pre nich vypliva že maju uspesnost lebo ludia su zdravi. Z vlastnej skusenosti viem ze tu nikto nachladeny do doktora nechodi…ale v 40 stupnovych horuckach ci s nejakym zapalom priedusiek alebo inym zapalom ktory taktiez ohodnotia na paracetamol…minule som cakal na pohotovosti 5 hodin s vyvrtnutym kotnikom na ktory mi tiez dali paracetamol…a brat cakal asi 4 hodiny v prazdnej cakarni…kamosku nechali bez deky v izbe a po proseni doniesli tenke deku musel som ju zakrit vetrovkou…nehovoriac o tom ze platime NEKRESTANSKE POISTNE a taka starostlivost?

  To se mi líbí

 4. Jsem v UK pouze dva mesice a bohuzel jsem musela navstivit doktora. Porad se jeste nemuzu z mistniho zdravotnictvi vzpamatovat!Teprve tady jsem si uvedomila,jaky luxus maji cesti pacienti!A ibalginova lecba na cokoli-ne neni to fama,opravdu to tady tak funguje ;-(

  To se mi líbí

  1. Treba sa naucit po anglicky alebo sa vrátiť naspäť kde ti pomozu. Ja som bol parkrat na emergency a parkrat u lekara a ani raz som nedostal paracetamol alebo ibalgin. Vsetko je o komunikacii. Pekny zivot prajem

   To se mi líbí

 5. Milá Barborka, je mi ľúto, čo sa ti prihodilo a držím ti veľmi palce, aby si to čo najskôr rozchodila. Keďže robím presne na tom oddelení, kde si ležala, trochu poopravím tvoje vyjadrenia triezvo, bez emócií. Barborka, ty si dostala jednoducho porážku, t.j. krvná zrazenina v tvojich žilách sa uvoľnila, cestovala krvným riečišťom a zakotvila v mozgu, kde zamedzila prívodu živín a kyslíka v určitej časti tvojho mozgu. Táto časť mozgu je očividne nezvratne poškodená, určite už vieš tieto fakty, tak ako aj doktori to vedeli. Doktori presne, podľa CT skanov, MRI skanov čiže snímkov vedia miesto a rozsah poškodenia, a taktiež vedia ako aj ty vieš, že tu sa už nič nedá zmeniť, pomôcť. Cisársky rez je rozsiahly chirurgický výkon, zameraný v prvom rade na záchranu dieťaťa, ktoré, dúfam, je v poriadku a dobre prospieva. Ale prináša veľké riziko pre matku, ako sa to stalo pri tvojom prípade. A je úplne jedno či si sa v tom čase nachádzala v Anglicku pod NHS, alebo by si bola doma na Slovensku pod ÚNZ, žiaľbohu , stalo sa to. Fyzioterapeuti ti ukázali cestu, ako sa snažiť zapojiť kolaterálne nervové spojenia a prinútiť ochrnutú končatinu a svalstvo sa hýbať, ostatné je na tebe , ako poctivo budeš cvičiť, je to tvoje telo a nikoho iného, ty máš za jeho vývoj zodpovednosť nie fyzioterapeut. Každý pacient v UK dostane svoje hospital number a hneď sa zakladá jeho zdravotná dokumentácia, File, kde je všetko, vrátane snímkov z počítačovej tomografie, či z magnetickej rezonancie ako aj záznamy lekárov, nechápem, ako môžeš mať z týmto problém. Na vyžiadanie pacienta, sa mu tieto jeho záznamy , resp. kópie bez problémov poskytujú, dokonca je to možné aj cez web, internetom vyžiadať. Dostávaš sa zrejme do zbytočného súdneho sporu z nemocnicou, len nahrávaš peniaze tvojmu právnikovi. Porážka je ťažké zdravotné doživotné poškodenie mozgu, takmer vždy spojené s polo-ochrnutím tela, často sa menia aj povahové vlastosti pacienta, na povrch vyplávajú temné stránky jeho povahy no často sa na to aj umiera. Ty si , chvalabohu, prešla cez to peklo z minimálnym postihnutím, teš sa z malého a snaž sa prispôsobiť svojej novej situácii, inej cesty niet.

  To se mi líbí

  1. Mozno sa pustam fo zbytocneho boja, neocakavam odskodne, len chcem svoju zdravotnu fokumentaciuale tie papiere mi nechcu dat, lpytala dom ich v nemocnicu- to mysite ist za GP, tak som isla – on ti nema musite si zavolat na toto cislo, volala som, „preco,volste srm, kto vsm dal cislo? To musite poslat xzafist na tuto adresu, poslala som sj so sekom – dostala dom len akysi vypis ako som malacappoitmanty u doktora, ziadne vysledky,nic. A ohladne fyzioterapeutov, ti mi neukaxali nic,viem ze cvicit musim ja aj cvicim. Len by som od nich cakala naucit ma aspon zakladne cviky, to ma ucila az doms duseda, ktora je rehabilitacna aestra na dochodku, dalsie cviky a celkove spevnenie ma naucili v adeli center v piestanoch za co som ale zaplatila 5000 eur za dva tyzdne. Stalo sa mi to s tym uz nic nesprsvim – s tym som sa uz zmierila uz je to len na mne – to vsetko viem,ale ked som prisla domov a dala doktorom papiere,akoze prepustaciu dpravu od anglicanov, tak sa mi vysmiali, ze co im to davam za papiere -obrazky ludi na voziku a par telefonnych cisel, a to mi tiez trvalo kym som aspon nieco vydrankala od neurologicky a fyzioterapeutky, ale aby mi asi nebolo luto darovali mi invalidny vozik, janett,fyzioterapeutka, si musela sadnut od prekvapenia, ked som jej povedala, ze ked som sa vracala do anglicka tak som do lietadla isla po schodoch na svojich nohach bez vytahu- podla nich to mala byt ddaleka buducnost.inak v liverpoole jr vytah do lietadla velka dodavka -tak ma nakladali, ked som sa vracala domov na voziku.
   A este ked som uz odchadzala tak sa isli zblaznit ze mam troch opuchnutu nohu, ze by tsm mohli byt zrazeniny, ale ked som po porode ukazovala moje nehorazne spychnute nohy, ze som ich mala len ako slon ani topanky som di nemohla obut. To lrn mavli rukou, aby dom di ich vylozila, ze to prejde, preco vtedy nesaleli, ked dom ich upozornovala na to v nemovnici a aj potom doma, ked ma bola skontrolovat midwife. Mozno by sa dalo tomu zabranit. To sa uz ale nedozviem.

   To se mi líbí

 6. Presne tak Gabriela, nechapem co chcel autor tymto clankom dokazat. Bol som tu u doktora asi 3x, z toho az na pohotovosti mi dali antibiotika lebo som na tom bol vazne zle. Naposledy ibalgin na bolest chrbta a zaludka, pri com lekar ani nevstal z poza stola alebo sa pozrel na chrbat. O 3 tyzdne neskor chrbat boli neustale, ibalgin nepomaha. Zubarka to iste, poslala ma s root canal treatmentom k specialistovi, ktory chcel 760 libier, lebo ona to vraj nerobi a na Slovensku mi to zubarka bez ZP urobila za 30 eur za pol hodiny. Nech mi autor este nieco povie, urcite ma presvedci. Neviem kam chodil k doktorom on, no musela to byt strasna diera. Asi niekde v Senegale najskor…

  To se mi líbí

 7. Autor článku zřejmě nemá s britským zdravotnictvím žádné zkušenosti. Až mu bude na podlaze ležet krvácející přítelkyně, která mu doslova umírá před očima, na rychlou záchranku bude čekat 40 minut a nakonec mu řeknou že ztratila 3 litry krve, až se zjistí že vše je zapříčiněno právě britským zdravotnictvím protože odmítli po potratu udělat vyčištění, tak po tom všem bude autor mluvit jinak .
  PS. Úroveň mé angličtiny je na úrovni rodilého mluvčího.

  To se mi líbí

 8. Zdravotnictví v Anglii je strašný.Pokud čekáte na operaci kýli půl roku a pořád čekate a jen čekáte tak je určitě něco špatně.V Cechach nebo na Slovensku by to tak dlouho určitě netrvalo.

  To se mi líbí

 9. Zial autor asi nema ziadne skusenosti…Ak ti utrhne hlavu,prides k lekarovi,ze ti utrhlo hlavu,tak musis byt objednany,inak ta nevezme,alebo ti da paracetamol eventualne ibalgin…Asi tak by som to zhrnul.

  To se mi líbí

 10. Autor clanku nema ani ponatia o com pise, vedel by som z rukava vysypat kopu pripadov urceni zlej diagnozy anglickymi doktormi… zapal pluc poslali domov , dali maximalne ibalgin, dieta ktoremu sa to stalo bolo nakoniec liecene na slovensku, roztate slachy na prstoch ruky ze to nic nie je , to je v pohode… pretrhnute vaziva na kolene – nehrt futbl 3 tyzdne co na tom ze chlapec ani chodit nemohol a nie to este mysliet na futbal … presviedcanie cloveka ze ma astmu a hned z fleku daju inhalator bez akehokolvek vysetrenia- napriek tomu ze dotycny nakoniec ziadnu astmu nemal… najkrajsie na tom ze na vsetko davaju vseliek – ibubrufen… takze chlapce kym zacnes pisat koniny tak si over niektore veci ….

  To se mi líbí

 11. Tak demagogický článek o ničem jsem už dlouho nečetla. Dlouhý uvod o tom, jak jsme my Cesi a Slováci k ničemu, jistě nezdůvodnuje dost tristní situaci anglického (záměrně nepíšu britského, neboť ve Skotsku je situace jiná) zdravotnictví. Cekat na vyšetření v bolestech dlouhé týdny, být na listině čekajících i kvůli rentgenu, dostat radu, že mám navštívit kliniku painmanagementu (zvládání bolesti) a nebo se na to všechno vykašlat a jít na soukromou kliniku a všechno si pořádně zaplatit. Anglické zdravotnictví je bohužel o hodně horší než to naše, už jen ty špinavé nemocnice s přeplněnými pokoji, kde je najednou uloženo 8, 12 pacientů. Já mám štěstí, jsem zdravá a mnohokrát jsem lékaře nepotřebovala, ale pracuji s lidmi starými a nemocnými, a to, co vidím, mi na optimismu nepřidává.
  Ano, na jedné straně vysoká uroven ve znalostech, uznávaní odborníci, na druhé straně rodinní lékaři, kteří neumí nic řešit. Ze by ženy pravidelně navštěvovaly gynekologa? O tom si nechte jen zdát. S dítětem nejdete k pediatrovi, ale k GP. A tak dál. Stav českého zdravotnictví se také zhoršuje, ale zdaleka ne tak rychle a ne tak dramaticky jako tady. Nesnažme se problémy nevidět.
  Mám Anglii ráda, jsem tu spokojená, až bych řekla štastná. Ale růžové brýle okládám stále častěji a diskuse o anglickém zdravotnictví je jednou z těch situací, kdy je třeba vidět skutečnost takovou jaká opravdu je.

  To se mi líbí

 12. Chci poděkovat za zajímavě napsaný článek, který ukázal také druhou stránku věci. Chci se zeptat z jakého důvodu je tak útočný vůči Čechům a Slovákům žijícím v Anglii? Jestli to vyplívá z nějakých špatných osobních zkušeností, averze, či je to záměrný tah, šťárat do vosího hnízda, kvůli návštěvnosti?
  Žiji také v Anglii už dost dlouho a angličtina je dobrá. S žádnou českou komunitou se nestýkám a ani fóra nenavštěvuji. Na tvé stránky kouknu, tak jednou za půl roku. Zde píši poprvé. Preferuji se začlenit do života, systemu zde.
  Z mé vlastní zkušenosti mohu říci, že s NHS mám dobré, ale i pár špatných zkušeností, ale v první řadě je to vždycky o lidech, jejich zkušenostech a názorech!
  Přidám také svůj názor.
  Nemohu si vynachválit, jak se zlepšil za ta léta NHS servis u dentistů. Dostává se mi mnohem kvalitnější péče a hlavně servis.Tam je z mé strany stoprocentní spokojenost, nemám důvod prudit ři nadávat, či létat za ošetřením do Česka.
  A teď uvedu jednu špatnou zkušenost. Tento rok mi byla zjištěna artróza kloubu palce pravé ruky. Pět měsíců jsem lítala mezi GP, nemocnicí, rentgen, vyšetření a nebyli mi schopni říct ani diagnózu. Zpravil to až jeden telefonát do Česka před dovolenou, kdy jsem za dvacet minut byla hotová, vyšetření, rentgen na CD v kapse (jen za 12 Kč bez týdnů čekání), ale hlavně konečně vím, na čem jsem.
  Tak asi tak.
  Děkuji za dobré počtení. Měj se hezky. Lenka

  To se mi líbí

 13. Ziju v anglii Londyn) uz 10 let. Mluvim plynule anglicky a moje manzelka je ze Svedska. Meli jsme zde celou radu zdravotnich problemu a protoze dost cestujeme mezi Svedskem, Anglii a Cechama musim rict ze zdravotnictvi tady v Anglii opravdu neni na vyspele urovni..!! Neni to nic o rozmazlenosti Ceskeho naroda! Mozna by mel clanek napsat nekdo kdo opravdu vi o cem to zdravotnictvi tady v Aglii je!!

  To se mi líbí

 14. ehm, sleduji tento blog už nějakým rokem, a jen chci napsat že autor byť má koule napsat takový článek, tak píše příliš demagogicky a bez zjištění ÚPLNÝCH a věcně podložených faktů.. v důsledku ale dělá to co většina lidi ve svých životech. Zkrátka je to jeho řev..

  To se mi líbí

  1. Zakomplexovany chytracek, ktery maximalne kseftuje s elektronickyma cigaretama. Ve svem volnem case se venuje rozdavanim svych radoby postrehu a jeste radeji by vsem moc chtel radit jak maji zit.

   To se mi líbí

 15. To je ale snuzka bludu zde od pana autora. Asi nema deti, pak by psal zcela jinak. My to resime radeji preventivni prohlidkou doma v Cesku, kde se detsky lekar opravdu dukladne venuje kompletni prohlidce. Ja zde nevysavam zadne davky ani jine prispevky, ale legalne pracuji a odvadim statu nemale dane. Ovsem co se tyce zdravotnictvi v UK? Za sebe rikam..katastrofa vsech katastrof! At si pan autor pise o tom co chce. Moje partnerka ma prodelanou spatne provedenou operaci, muj syn nebyl prijat se slepym strevem drive jak za 5h atd. Jak pisu, od jiste doby to resime vse v Cesku a mame klid. Anglicky mluvime velmi dobre, pracujeme legalne a nic od statu zde nebereme. Ufnukani taky nejsme.

  To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s