Toť otázka. Pro naše hledání jsem použil Google, který umí odfiltrovat část balastu už předem. Na facebooku je to složitější, protože ten nefiltruje vůbec nic. A to může být kritické.

Na druhou stranu je fakt, že dopravci se na Facebooku prezentují přes jednotlivé skupiny, takže není problém je najít takřka hned. Co naopak problém je, je selekce. Všichni dopravci jsou totiž nejlevnější. Ne, to není vtip – sami dopravci se tak na FB prezentují.

Jenže.

Pokud je vám jedno, kolik zaplatíte za přepravu vašeho nákladu, a za jak dlouho se onen náklad dostane k adresátovi, máte z čeho vybírat. Pokud ovšem berete do úvahy právě nabídku dopravce, který tvrdí, že je nejlevnější, nejspolehlivější a nejrychlejší, pak máte problém.

Tento test vznikl díky tomu, že naše firma potřebuje pravidelný návoz vyrobených náplní do elektronických cigaret. Poprvé nám to vezlo PPL ČR ve spolupráci s DHL, v režimu DHL Express a cena byla 10 liber za cca 10kg balík o rozměru 40*40*40. Dodací doba byla skoro 14 dní, což je katastrofa – takhle byznys fungovat nemůže. Oslovil jsem proto na FB dopravce, se stejným zněním poptávky:

zdravim,
nase firma potrebuje privezt balik z Prahy. Idealne tento tyden, nebo v prubehu tydne pristiho. Doruceni UK, south west. Zasilka ma rozmery 40*40*40, vaha 12kg. Prosim o navrh ceny a terminu dodani. Predem diky, Roman

Někteří se ozvali obratem ve stylu „jsme plní, nemáme místo, sorry“.  Další se pro jistotu ani neozvali. Možná tušili, že bych se jich zeptal, proč se chlubí nejlevnější cenou, když hned vzápětí upozorňují na to, že nás „skasírujou“ minimálně o £25?

Dalším, koho jsem našel, byl GoVAN. Nemám nic, proti tomu, aby se snažili prosadit i ti malí dopravci – malá a většinou dravá konkurence je třeba, aby těm, co jsou na trhu dlouho, ukazovali, že by nebylo dobré zaspat dobu. Jenže toto? T&C opsané od nějaké americké firmy (v Evropě prostě žádný federal government fakt není…). A navzdory docela zajímavé ceně (1 libra za kilo nad 5kg váhy zboží) tuto firmu využít nemůžeme – nemá v T&C nic o pojištění přepravy nákladu – a to je pro nás problém.

Další docela zásadní otázkou je, kolik z těch firem, které se na FB podbízejí, jsou skutečně registrovanou firmou. Jasně, že „zrovna teď“ to problém není, protože „zrovna teď“ se nikomu nic cestou nerozbilo, ani neztratilo. Na druhou stranu, až se „něco“ stane, asi bude pozdě to řešit, že? V jedné FB skupině se taková situace řešila asi půl roku zpátky: prostě, zboží nedorazilo na místo určení. Odesílatel začal pátrat, co se děje. Dopravce ujišťoval, že zboží je na cestě. Pak, že se něco pokazilo na autě a zboží dojde později. Ve finále, po dost blbých tahanicích z toho vypadlo, že dopravce to předal jinému dopravci, ten cestou boural, auto mu údajně vykradli, či co a bylo vymalováno…

Takže upřímně řečeno, nakonec zůstáváme u DHL. Což vám samozřejmě nepomůže, protože běžné zásilky jsou přes DHL docela drahé. Existuje tedy řešení?

Existuje, jasně. Už zhruba dva roky tvrdím, že co se přepravy zásilek, které nejsou v business režimu, týká, pak nejlepším řešením je Teahouse Transport. Nemaj minimální účtovanou cenu – prostě zaplatíte tolik, kolik váží balík krát cena za kilo a zboží je pojištěné. Přijedou kdykoliv a nejsou omezení tím, že jejich dodávka se pohybuje momentálně někde v Německu.

A neokecávaj to stylem „jsme nejlevnější“ (ale stejně nám zacálujete tři pětky, haha…).