Hned nazačátku si musíme ujasnit jeden důležitý fakt: Kairos Planet, aka Kairos Technologies není podvod. Je to čistý MLM (Multi-level marketing).

Update 2.9.2018: Autor projektu byl v květnu roku 2018 odsouzen a byl mu zabaven veškerý majetek. Video na konci článku.

Na Facebooku se v posledních dnech vyrojilo několik postů od čechů a slováků, kteří nabízejí výdělek v projektu Kairos Planet. Jediné, co je požadováno, je počítač (laptop) a připojení k internetu.

A až sem by bylo vše v pořádku, nebýt nesmyslů a pitomostí, které se kolem tohoto projektu objevují. O co tedy vlastně jde?

Principem spolupráce s Kairos Planet je to, že firmě pronajmete část pevného disku na svém počítači k ukládání dat. Kairos Technologies tvrdí, že tento prostor na vašem disku bude sloužit jako součást vysoce zabezpečeného datového úložiště, což je služba kterou mají u Kairos Technologies údajně pronajatou známé nadnárodní korporace. Jak na svém webu tvrdí, v budoucnu mají v plánu využívat takto přes internet nasdílené počítače k výkonovým výpočetním analýzám – což není nijak starý objev, s tím přisli již před lety autoři projektu Seti@Home. Což byl projekt, do něhož se mohl zapojit každý, kdo měl zájem. Poskytl tak zdarma nevyužitý výkon svého počítače pro účely analýzy terestrických vln z vesmíru, což by – teoreticky – mohlo vést k objevení komunikačních signálů případných mimozemských civilizací.

Ale zpět ke Kairos Planet.

Princip nabídky je v tom, že se u nich zaregistrujete, a oni vám budou platit zato, že  je váš počítač využíván ve prospěch druhých. Super, kdo by se nechytil. Jenže…

… jako tradičně, je v tom jeden „big hák“ a několik „malých háků“.

První a velký – nebo-li, dle jazyka tohoto blogu „big“ hák je v tom, že aby jste mohli peníze dostávat, musíte nejdřív nějaké zaplatit. Že to zní jako pí****na? Nepochybně. Ale je to tak:

baliky_sluzieb

 

Jak tomu porozumět? Jednoduše. Vy si za 597 US dolarů koupíte členství u Kairos Planet, pronajmete jim 70GB vašeho prostoru na PC a oni vám za to slíbí (ano, slíbí – neboť záruku vám samozřejmě nikdo nedá) měsíční příjem 124 USD. Už toto samo o sobě je dost podezřelé, ale vlastně, přesně takhle to u MLM chodí a na tomto principu je MLM postaven.

Dá se tedy na Kairos Planet programu vydělat? No pokud jste se k nim přihlásili mezi prvními, pak nepochybně – i to je vlastnost MLM: opravdu zajímavé peníze vydělávají pouze ti, kteří se k takovému MLM projektu přidali jako jedni z prvních. Ti, co se přihlásí po oné první vlně, tak ti si pravděpodobně ještě vrátí vstupní vklad a možná něco navíc. Ovšem ti, kteří se do programu přidají v oné třetí vlně, tak ti už na tom budou dost zle. Proč?

U MLM platí, že dokud to sype, řeší se to přes známé, rodinu, přátele. To je ta druhá vlna, které se vklady vrátí a pravděpodobně i něco vydělají. Jenže i známí a rodinní příslušníci jednou dojdou a pak nastane čas obrátit se na veřejnost a služby Kairos Planet nabídnout veřejně. Jakmile dojde na tento krok, je daný projekt na začátku poslední cesty – protože tam kde nic není, ani smrt nebere.

Nyní nastane čas zasypat veřejnost a případné zájemce virálem – tedy články, fotografiemi a videi, na kterých se to hemží šťastnými a neuvěřitelně bohatými lidmi. Účelem tohoto brutálního brain washing je jediná věc: zapůsobit na ty, kteří by mohli být snadným cílem a vycucnout z nich byť i ten nejnižší vstupní poplatek.

Je to klasický virál, stejný, jako s jakýmkoliv jiným MLM. Pamatuje někdo z vás Skyline? Herbalife? Je to jedno a totéž, fotky, články, videa těch „rádoby“ úspěšných, kteří nám všem ukazují, že není problém dostat se k hromadě peněz…

Já zcela upřímně říkám: jakmile je takový randál na veřejnosti, dejte od toho ruce pryč – není nic horšího, než se nechat oblbovat nesmyslnostmi. Že by?

No samozřejmě. Hned první příklad.

Kairos Planet tvrdí – a stejně tak to tvrdí i jejich zoufalí naháněči, že se jedná o firmu, která provozuje Hi-Tech řešení k provozování neprůstřelných emailových schránek, a ultra bezpečného ukládání dat tím, že rozkouskuje a rozešle na tisíce, ne-li desítky tisíc počítačů:

kairos2

Proč je to špatně? Protože dotyční spoléhají na to, že většina návštěvníků třeba právě Facebooku netuší nic o IT a zabezpečení provozu IT.

Nejbezpečnější IT řešení je to, které máte plně a bezvýhradně pod svojí kontrolou, na svém vlastním zařízení, ve vlastní budově s vlastní ostrahou. A ajťáci by pravděpodobně dodali „a zařízení musí být odpojené od internetu“ 😀 Kairos Planet si věří natolik, že hlavní stránky jedou u Hetznerů v Německu:

kairos3

A jejich ovečka, která zoufale loví nebohé naivky, tak ta nejen, že prdí na kvalitu (všimněte si písmenek textu o dva obrázky nahoře…), ale dokonce má stránky posazené u běžného poskytovatele hostingových služeb – což je na Hi-Tech firmu dost zajímavé:

kairos4

Další nebetyčnou zhovadilostí je tvrzení, že data, rozkouskovaná na tisíce dílků a takto uložená na tisících cizích počítačů, jsou bezpečně uložena. Zde už je vidět, že autoři tohoto MLM projektu považují všechny za totální pitomce. Protože pro správce dat, nebo správce IT opravdu neexistuje horší situace, než to, že mají citlivá data rozházená po celém světě a to bez jakékoliv kontroly.

Zkuste si například představit, že vaše soukromé údaje jste si nechali uložit u Kairos Planet na bezpečném úložišti. Část vašich dat se čirou náhodou nachází i na mém laptopu, na kterém tedy právě datluju tento post. No a co čert nechtěl, laptop umře. Definitivně a totálně, data z něj nepůjde vytáhnout. Víte, co to znamená? No, jste v loji. Protože bez chybějící části dat se ty vaše již nikdy nepodaří obnovit. Máte radost?

Samozřejmě se najdou radílkové, kteří mi naznačí, že jsem dřevák. Protože přeci stačí udělat kopii celkových dat a tu uložit jinam, opět rozkouskovanou. Protože náhoda, že by najednou selhaly všechny počítače, ta asi neexistuje. Což je pravda – to by musela být opravdu echt smůla, aby klekly všechny počítače napříč internetem, na nichž jsou data uložena. Ale opět je tu háček: ajťák totiž nikdy nespoléhá na náhody či nenáhody. Prostě řeší svůj džob tak, aby případná katastrofa byla – pokud možno – co nejmenší. Nebo-li jinak řečeno: zálohují si data někde poblíž, třeba na vlastní lokální datové disky, nebo na datové úložiště známých firem, jako je Amazon AWS, Google, nebo Microsoft Azure. Protože proti těmto jmenovaným je Kairos Planet špinavý dvorek se spoustou bordelu, bez dveří, zámků a ochrany.

No a než jsem dopsal tenhle výkřik, z FB džungle zmizely oba inzeráty, které lákaly nebohé ovečky na milionové výdělky a to zcela bezpracně. Takže screeny obou zábavně se vyvíjejících se diskusí bohužel nemám sejmuté. Zato však nabídnu zajímavý příběh o Kairos Planet, a k tomu video společnosti Google, z něhož si můžete udělat představu o tom, jak vypadá skutečně bezpečné, výkonné a násobně jištěné datacentrum:

V roce 2018 byl autor projektu Kairos Technologies odsouzen. Rusky neumím, takže podrobnosti neznám, ale video je tady: