Jan Čulík? Tak ten se přejít opravdu nedá


K sepsání tohoto příspěvku mne vedl post na Facebooku. V něm je odkaz na blog, kde autor blogu poodkrývá zákulisí suspendace českého lékaře z Sheffieldu.

O oné suspendaci a příčinách se rozepisovat nechci – sami si onen článek na blogu můžete přečíst. Dokonce mne ani nepřekvapilo, že za odvoláním onoho lékaře údajně stojí Jan Čulík – vydavatel Britských Listů. Co mne ovšem vytočilo doběla – copy paste z jeho stránek:

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly – tak jak to letos dělají už dvacátý rok – uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice – je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu – za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává – my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

– See more at: http://www.blisty.cz/#sthash.b7aq7D5M.dpuf

Tak zaprvé nechápu, jak může Bohemiku na univerzitě vyučovat někdo, kdo ani neumí pořádně česky – což konec konců dokazuje i ona výše uvedená kopie oné výzvy.

Za druhé – co je pro mne naprosto nepochopitelné a nepřijatelné je pak tón, jakým Čulík žádá o finanční podporu. Pro pochopení podstaty ještě jednou inkriminovaný detail:

je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

Takovou formulaci považuji za projev neskutečné drzosti Jana Čulíka. Proč? Protože rozhodně není nezbytné, aby čtenář musel někomu přispívat na provoz jeho soukromých novin – naopak. Čtenářům by mělo být jedno, jak a kde si Čulík sežene finanční prostředky na provoz svých novin. Já také nežebrám u mých čtenářů, aby mi přispěli nějakou tou librou na provoz mého blogu – a ano, stojí to peníze. Ale já se rozhodl, že budu psát blog (respektive noviny v podání Dopravního Magazínu), a je jen moje starost, jak oba projekty uživím. Onu část věty a její sestavení považuji za naprosté pohrdání čtenáři – arogance, s níž se Čulík na čtenáře obrací ve věci příspěvků na provoz jeho novin, je neuvěřitelná.

Samozřejmě, že své v daném příběhu sehrála i ona prvotní, zde nekomentovaná informace bulváru Star, že Jan Čulík, lektor University of Glasgow a šéfredaktor BL je údajně oním člověkem, který udal českého lékaře ze Sheffieldu za šíření islamofobie.

A protože se mi podobné projevy hnusí, rozhodl jsem se následovně:

Na serveru Change.org je vystavena petice, ke které potřebuji nejméně pět podpisů, aby byla zveřejněna a aby se jí Universita of Glasgow začala zabývat. Proto Vás, čtenáře mého blogu prosím o velmi pozorné přečtení oné petice, a pokud s ní a jejím zněním budete souhlasit, se stejným respektem Vás žádám o podpis. Po týdnu, pokud dosáhnu na alespoň nějakou tu „desítku“, zašlu petici na rektorát University of Glasgow.

Dnes suspendovali pana doktora Rogozova, zítra to díky Čulíkovi může být kdokoliv z nás.

To se nesmí stát.

Reklamy

13 thoughts on “Jan Čulík? Tak ten se přejít opravdu nedá

 1. Ako povedal moj sef: „Britain is going whistleblowing“.

  Neviem, ci Tvoja peticia ma v takejto atmosfere sancu na uspech. Co sa stalo Dr. Rogozovovi je velmi smutne, ale bohuzial sa stal obetou tejto sialenej doby.

  Najviac zarazajuce je, ze ho udal krajan. Alebo mozno ani nie, ved udavacstvo maju ludia z byvaleho Ceskoslovenska stale v krvi. Ja sam som bol prekvapeny, kto bol z mojho byvaleho okolia na Slovensku v zoznamoch STB vedeny ako agent…

  To se mi líbí

  1. samozřejmě chápu, že je to dost možná marná akce – ale prostě toto přejít neumím. lektor na vysoké škole a udává své krajany? panebože, to je jak v roce 1950…

   To se mi líbí

  1. díky za názor… také „brečím“, že angažovanost čechů a slováků v takovýchto případech končí u tepla jejich elektrických kamínek, a dění kolem nich je nezajímá 😦 – tedy pokud to není zrovna bulvár…

   To se mi líbí

   1. jj. je tu pár lidí, co mu „něco“ dluží. Ačkoli jeho (a BL) berou v potaz profláknutí „zoufalci“. Cokoli s odkazem na BL a Čulíka – je odsouzeno k zániku, přehlíženo.

    To se mi líbí

   2. Dotaz. Nevím, jak funguje change.org, ale – za uplynulý den a půl vím, že podepsali dva lidé, a přesto se počet nezvýšil (zůstalo 37 – má být 39)?

    To se mi líbí

   3. No já tam vidím 38 podpisů, celkový počet by měl být vidět vpravo nahoře. A ne, žádné podpisy nečekají na schválení – pokud někdo podepíše, je to ihned vidět. Takže dva asi řekli, že podepsali, ale v reálu podepsal pouze jeden 😉

    To se mi líbí

   4. jj. Vím, že se to stává (nejsem idealista). Jedna se přihlásila k podpisu u mě na blogu, druhá mi to řekla – i napsala u 747. V případě druhé dámy – Když to řekla, je to fakt 🙂 Ručím za ni. za Witch – Kdykoli, kdekoli. Jediné, co mě napadlo – a potvrdili na ch. – že může docházet ke „zpoždění“. Nicméně – vidíte sám, ono „to“ dojde 🙂

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s