Není toho málo, co se na nás valí. Na jedné straně referendum o setrvání Velké Británie v Evropské Unii, na straně druhé se pravděpodobně dočkáme nového starosty, který praktikuje Islám. Čeho se tedy máme bát více?

Jak sám Khan řekl, je možné, že bude prvním londýnským starostou, kterému bude zamítnut vstup na území USA – pokud tamější volby vyhraje Donald Trump. Což by byla poměrně pikantní situace, neboť britská metropole má ve Washingtonu DC poměrně výsadní postavení. A to díky finančním institucím, které sídlí v londýském City. Avšak to je jen marginálie, která se vyřeší ještě dříve, než by k podobnému incidentu vůbec došlo.

Co je mnohem důležitější, tak to, jak Sadiqa Khana přijme britská, a zejména pak londýnská veřejnost.

Z pragmatického hlediska vzato, v Londýně to pravděpodobně nebude problém. To, že počet obyvatel metropole, jejichž národnost není svázána s Velkou Británií, dosáhl 40%, je všeobecně známo stejně jako fakt, že ve zbytku země se procento minoritních etnických rezidentů pohybuje stabilně na necelých 16%. Takže londýnský multi národnostní mix přijme praktikujícího muslima na postu londýnského starosty bez problémů. Mnohem horší – a pravděpodobně i třaskavější – by popsaná situace působila mimo Londýn.

Vtip je ukryt ve faktu, že – jako již tradičně – ona pomyslná „facka“ může přijít z poněkud jiné strany, než z jaké ji očekáváme.

Sadiq Khan vyrostl v nepříliš bohaté, pakistánské rodině. Jeho otec byl řidičem autobusu, matka byla v domácnosti. Odmala měl tedy možnost poznávat život ve smíšeném politicko-náboženském prostředí se všemi jeho negativy i pozitivy. A jak on sám říká:

Nedělám a nechci dělat rozdíly mezi židy, muslimy, křesťany, gay či lesbicky orientovanými – to není cesta. Chci být starostou pro všechny – bez rozdílu.

Faktem je, že jeho slova mohou znít značně populisticky – nebýt ovšem jednoho detailu, který u novinářů tradičně zapadl a už se nevynořil: jeho volební program, se kterým se Sadiq Khan osobně prezentuje v londýnských ulicích. Osobně mne zaujala dvě témata: veřejná doprava a dostupnost bydlení. To, že že veřejná doprava v Londýně a jeho širším okolí balancuje na limitu praktických možností, je všeobecně známý fakt. A také je všeobecně známý fakt, že velmi populární Boris Johnson, který pravděpodobně povýší na lídra konzervativců místo Davida Camerona, toho pro londýnskou dopravu zas tak moc neudělal – tedy vyjma bicyklů, na nichž si postavil popularitu. V kuloárech našeho místního klubu konzervativců se tiše šeptá, že je připravena radikální reforma cenové dostupnosti londýnské veřejné dopravy. Druhé Sadiqovo téma postihuje dnes již běžný problém: nedostupné bydlení za normální ceny. Netuším, jestli existuje na světě velkoměsto, kde by ceny nájmů pro rezidenty sedminásobně přeskočily inflaci v daném období, zatím co počet kupců nemovitostí, takzvaných „first buyer“ naopak klesl o osm procent. Tedy kromě Londýna. Protože přesně to se v Londýně děje. Ceny za nemovitosti i za nájemné bytových jednotek stoupají k výšinám, zatímco počet kupců klesá – neuvěřitelné.

Navíc lze z chování Sidiqa Khana odvodit, že až úzkostlivě dbá, aby nebyl jakkoliv označen za přílišného příznivce Islámu. Když se jej redaktor serveru Politico zeptal, zda nevidí možnou hrozbu v přílivu nových, radikálních muslimů do Velké Británie, pokud by se stal starostou, odpověděl:

Opravdu si myslíte, že radikální islamisté čekají na to, ža se stanu starostou Londýna? To je směšné. Nesouhlasím s radikálním výkladem Islámu a rozhodně nic takového nehodlám podporovat. Bomby si oběti nevybírají – a to musíme mít na paměti všichni. Proti terorismu musíme bojovat. Bez ohledu na naši víru.

Klišé? Póza? Těžko říci.

Ovšem osobně mne mnohem více znepokojují bojůvky typu Britain First, či radikalizace politické strany UKIP. Pokud se někdo z nás bojí, že v případě vystoupení Velké Británie z EU budeme vyhoštěni zpět do našich domovin, neviděl bych to tak černě. Konec konců, Sadiq Khan bude mít v Labour party dosti silné slovo – a vzhledem k faktu, že vyrůstal v rodině, které se řadila mezi nízkopříjmové, lze zcela jasně odvodit, kam bude namířena jeho podpora: zcela jistě k nižším příjmovým skupinám. A to je zcela zásadní rozdíl od UKIP a BF.

Ultrapravicová BF se vůbec netají názorem, že k volbám potřebuje kohokoliv – a je jedno, jestli je to Čech, Slovák, nebo Pakistánec. Ovšem co již veřejně neříkají, je jejich jasná definice „čisté Británie“ – tedy Velké Británie bez přistěhovalců. Nepřipomíná vám to něco? Pokud tápete, zkuste si na Wikipedii najít pojednání o poválečném odsunu němců z Čech.

A UKIP?

To je kapitola sama pro sebe. Je pravdou, že Nigel Farage je velmi obratný mluvčí, který dokáže perfektně podat a prodat jakoukoliv myšlenku. Blbé na tom je to, že Nigel Farage dokáže velmi obratně otočit vše, co řekl, na úplně jiný význam – a to je velmi nebezpečné umění. A ani jeho názory na omezení migrace ve směru na území Velké Británie nejsou tak nevinné, jak by se mohlo zdát. Jinak řečeno: reformy, které zavedl David Cameron jsou jen slabým odvarem toho, co by nás všechny čekalo poté, co by se k politické a exekutivní moci dostala UKIP a Nigel Farage – to si nikdo z nás neumí ani představit, natož to popsat.

Pokud mám tedy na onu anketu pravdivě odpovědět, pak moje odpověď zní Ne, nebojím se toho, že by se Sadiq Khan měl stát starostou Londýna.

Spousta z nás si stávající situaci v Evropě spojuje s Islámem a uprchlíky. Bohužel to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát: uprchlíci, ti s terorismem nemají nic společného. Zatím. Jejich smůla je v tom, že se ocitli ve špatnou dobu na špatném místě. A bohužel si neuvědomují, že Evropa a její země nejsou připravené na implozi milionů lidí z jiných zemí.

Již v roce 2006 upozornil tehdejší expert na Blízký východ, arabistka Jana Hybášková na fakt, že islamisté radikálního zaměření budou v budoucnu znamenat hrozbu nejen pro Evropu, ale i pro USA. Stalo se.

A pokud si teroristé budou i nadále vybírat za své cíle světové metropole napříč Evropou, bude jim úplně jedno, kdo je v té které metropoli starostou.

Čeho se ovšem skutečně bojím, tak nezvládnuté migrační politiky. Snad s výjimkou Slovenska a Polska se žádná jiná země nepostavila nesmyslným požadavkům kancléřky Merkelové na umístění imigrantů podle kvót do jednotlivých zemí. A žádná země nemá politika, který by řekl jasně, že Evropa prostě není nafukovací. A že Evropa by neměla sloužit jako skladiště, či překladiště uprchlíků.

Takže jsejm se na konci dnešního zápisku dostal k docela zoufalému zjištění: nebojím se budoucího islámského starosty Sadiqa Khana. Bojím se totiž našich vlastních politiků, kteří nejen že neví, jak stávající situaci zvládnout.

Mnohem horší je to, že oni ani neví JAK ji zvládnout.