Jedno je jasné: každý imigrant, který nemá britské občanství či statut trvalého rezidenta, by měl své podnikání ve Velké Británii poměrně pečlivě zvážit. Proč?

Protože došlo ke změnám.

V lednu letošního roku jsem požádal grantovou agenturu o podporu v začátku podnikání – tedy o takový klasický start-up grant. Zpočátku šlo vše snadno, komunikace byla proaktivní a reakce okamžité. Pak přišlo referendum a Brexit, a věci se nenápadně, zato však razantně změnily.

Na emaily nikdo neodpovídal, dovolat se k asistentce, která má můj případ na starosti, bylo nemožné. Až dodnes.

Po dvou měsících trvalého ticha jsem měl konečně možnost s Beverly probrat, jak si vlastně stojím – a dobrou zprávou je, že můj grant už byl schválen a čeká se na dořešení detailů. Ovšem zároveň mi Beverly vysvětlila, jak zásadní dopad má Brexit na start-up podnikání v Anglii obecně a proč došlo k onomu šílenému skluzu v termínech.

Takže:

Velká Británie čerpala valnou většinu grantových rozpočtů z fondů regionálního rozvoje EU. Tento program je nyní velmi zásadně omezen (logicky…), což znamená, že finanční dotace jsou taktéž dostupné pouze v omezené míře a – v rámci stejné logiky – nikoliv pro každého.

Moje štěstí tkví ve skutečnosti, že po osmi letech pobytu v UK mám nárok na trvalou rezidenturu, bonusem navíc je fakt, že můj případný nárok na rezidenturu je doložitelný v plné délce osmi let. Moje žádost o grant tedy prošla jednak proto, že jsem předložil perfektně a do detailu vypracovaný podnikatelský záměr a jednak proto, že moje případná rezidentura je nevyvratitelná.

Teď ty nepříjemné zprávy.

Z webu vládních stránek Velké Británie je jasné, že rezidenti se bát nemusí. Na druhou stranu ti, kdo nemohou doložit nárok na trvalou rezidenturu, případně ti, kteří nesplňují kritéria pro trvalou rezidenturu, by měli zbystřit, pokud chtějí v UK jakkoliv podnikat. Již před Brexitem bylo jasné, že každá další vláda bude chtít omezit přístup imigrantů na zdejší pracovní trh – a to bude platit i nadále. Jedním z možných scénářů tedy může být i to, že pokud dojde k zavedení víz, či pracovních povolení pro Čechy a Slováky, pak každý, kdo bude chtít žít a pracovat (podnikat) v UK bude muset požádat o vízum, nebo o pracovní povolení.

A v takovém případě nebude nutné kohokoliv vyhánět, nebo vystěhovávat. Prostě těm, kteří nesplní dané limity pro trvalou rezidenturu, se jednoduše neprodlouží vízum, nebo pracovní povolení.

Teď je asi vhodná chvíle říci, jaké jsou vlastně nároky a požadavky na statut rezidenta:

Nejdůležitějším kritériem je doložitelný trvalý pobyt na území Velké Británie po dobu posledních pěti let. Při čemž doložitelný znamená: výplatní pásky, doklady o přiznaných dávkách, doklady o platbě daní či odvody do NIC.

Jsou tam i další detaily, ale to už si projdětet sami.

Pokud žijete v UK a hodláte se pustit do podnikání, proč ne. Ale pokud nemáte jistotu, že můžete v případě potíží doložit váš permanent residence statut, tak si to rozmyslete – taky by se vám mohlo stát, že po dvou letech budování firmy vám najednou přijde doporučený dopis z HO, že bohužel spadáte do škatulky „nutné WRS“. A to bude asi okamžik začátku konce.

Pokud nežijete v UK, ale hodláte tu podnikat, pak bude lepší, když mi ty peníze, které chcete proinvestovat, zašlete na můj účet – já už si s nima poradím. A rozhodně to bude lepší investice, než budování firmy odněkud, někde, kde vám po Brexitu (a ten se uskuteční, buďte si jistí…), klidně odmítnou otevřít běžný účet v bance, nebo vám s klidem vypoví nájemní smlouvu na nebytové prostory, či server s odůvodněním, že nesplňujete požadavky „blablabla“…

Tak, a je to.

Mě teď čekají zhruba dva měsíce dolaďování administrativních nutností, než se moje nová firma rozjede – což není špatně, mám dost času dopilovat drobnosti. Vám ostatních zbývá času o dost více – pořádně si rozmyslet, zda je váš vstup na UK trh vhodnou investicí s poměrně jasným rizikem ztrát.

Hezké léto!