Zrovna dneska se na fejsbůku začala šířit mezi CZ/SK komunitou akce „Jeden den bez nás“, kterou vymyslela a hodlá zorganizovat skupina domácích i britských obyvatel džungle. Je to dobrej, nebo špatnej nápad?

Nápad je to dobrej, což o to. Ale obávám se, že provedení a výsledek už tak dobrý nebudou. Proč?

Protože jsme imigranti. A protože milujeme love. A protože nesnášíme nejistoty a neumíme se za to „svý“ rvát až na kost. A jsme taky dost pohodlní – na fejsbůku toho dost nakecáme, ale v realitě to mnohdy vypadá jinak.

fb1Jako uznávám, že nápad to fakt není úplně pitomej. Protože je prostě fakt, že se spoustou imigrantů tu dost zaměstnavatelů vydrbává. Problém je ovšem v tom, že to není kvůli tomu, že se jedná o imigranta, ale jde spíš o fakt, že dotyčný zvířátko si zapomnělo přinést s sebou jako výbavičku alespoň základní znalost angličtiny – stačí si projet FB diskuse, kolik našinců si bez jakýkoliv sebereflexe žadoní o práci a dodávaj tam „základní znalost angličtiny“. To se to potom s daným typem dobře vyjebává, když se neumí a nemá jak bránit…

Druhej problém je v tom, že jako Češi a Slováci všemu rozumíme, a na fejsbůkovejch větvích jsme nejspíš nejsilnější a nejchytřejší národy na celým světě, ale když dojde na krev, zalezeme a nejsme k nalezení.

Co to??

Před asi třema rukama jsem v bejvalý firmě, WDS, chtěl spolu s jedním kámošem založit Workers Union buňku. Vadilo nám věčný vydrbávání ze strany firmy a tohle byla možná cesta. Hele jako spousta lidiček, typů a týpkyň, nám chodila potají gratulovat a klepat na ramena, jak super nápad to je a že nás samozřejmě podporujou a takový ty cancy, znáte to. Jenže pak padla kosa na kámen a když už bylo všecko dojednaný s místní pobočkou Unite, najednou byli všichni strašně byzy a na nějakej initial mýting neměli čas. No a když se dozvěděli, že za to, abychom se mohli vydrbávání ze strany zaměstnavatele bránit, musíme do odborový organizace taky třeba vstoupit a začít platit malý love, tak najednou nikdo zájem neměl. Výsledek? Jako všichni by chtěli ochranu a výhody, ale jen málokdo byl (je) ochotnej tomu taky něco obětovat.

Jojo, takový jsme my, imigranti. Vychcaný, až Pánbůh brání. A to, že si pro peny necháme odoperovat klidně i mozkovej lalok, o tom už víme všichni svý.

Proč je teda tahle akce zbytečná?

Jak už jsem to dal i na ten fejsbůk. Aby to mělo nějakej efekt, muselo by to bejt fakt stylem strike day – tedy velká hromada zvířátek musí nahlásit stávku a jít agitovat ven, do ulice. Rozdávat letáky a trpělivě vysvětlovat kolemjdoucím, co a proč děláme. To by mohlo mít šanci na úspěch. Ale protože většina z těch, co tu akci podporujou není v odborech, tak strike day nepřichází v úvahu. A už vůbec nevěřím tomu, že se toho zúčastní hodně lidí. Protože většina z těch nadšených imigrantů řekne „ne, seru na to“ v okamžiku, kdy jim se zpožděním docvakne, že unpaid day off (kterej jako jedno z mála řešení příchází do úvahy místo stávky…) je neplacenej, tak to hezky potichoučku zrušej a půjdou si odbouchat svojí šichtu do polský fabriky.

A ty zbylý dvě varianty, tedy holydej a dej of? Jako tradičně i tyhle řešení maj háček – musí se totiž hlásit předem. Každej pologramotnej manažer (a je jedno, jaký národnosti zrovna je…) si takovou žádost promptně vykreje vlastním stafem, protože ROTA je jasně daná, otroci taky, takže takovej požadavek vykrýt není problém. Takže ve výsledku to těm fabrikám a firmám vadit nebude, protože to prostě obsaděj těma, co na fejsbůku prsej půlky, že do toho jasně jdou, ale pak to hezky potichoučku zvetujou – to až jim dojde, že za unpaid day off nedostanou tu úžasnou mzdu 7,20 x 7,5 zdejších love, a nebo jim dojde že brát si na tohle holydej je tedy fakt nesmysl, protože 7,20 x 7,5.

Takže o čem to vlastně je?

O ničem. Podle mne bude účast na této akci zoufale nízká a ve výsledku to ničemu ani neublíží, ani nepomůže. Většina migrantů, kteří se nacházejí na území Spojeného království, tu není kvůli úžasným životním podmínkám (ano, mám na mysli ony pokoje v domech o rozměrech 2,5 x 1 metr…), ale ve valné většině kvůli penězům. A i když libra zaznamenala zcela zásadní propad ve své hodnotě, stále je v přepočtu na českou korunu velmi zajímavým artiklem, kvůli kterému tu spousta migrantů z ČR zůstává. A to se nezmění. A proto se nezmění ani přístup imigranta k poznání, že než se plahočit někde venku, na ulici, s letáky v rukou za nejistou reakcí místních a nejistým (a zatím i zcela nevysvětleným) výsledkem u zdejší vlády, tak takový migrant se raději pokorně vrátí na své pracoviště, a bude dělat to, co dělá každý den a kvůli čemu vlastně do UK přijel: bude vydělávat peníze.

Nedělejme si iluze, že „bez nás, imigrantů“, se zdejší ekonomika položí na lopatky a již nikdy se nevzpamatuje – není většího nesmyslu, byť jsem podobný příměr na tomto svém blogu již v jednom postu použil. Ne, není tomu tak.

Ale zase je pravdou, že brát lidem iluzi, že jsou silní a nenahraditelní, je hloupost. A tak se nad těmi komentáři na Facebook skupinách (ano, skupinách – šiří se to jako lavina…) docela bavím.

A nezapomeňte si nastavit budíka na zítra 0430 – jdete makat do polské fabriky 😉