Tak schválně: kolikrát už jste na Facebooku viděli dotaz s požadavkem na co nejlevnější pojištění auta? Možná to nespočítám, ale co určitě můžu, je popsat princip toho, jak se vlastně pojistka na auto v UK nastavuje, co vše se u pojistky počítá a proč.

Když jsem odešel z více-méně dobře placeného místa u Xerox UK, musel jsem se rozhodnout, co dál. Věděl jsem, že do zákaznického servisu už fakt nechci – alespoň ne v Anglii, díky neskutečně rozmazleným a drzým zákazníkům. Jenže z jedné agentury mě otravovali tak dlouho, až jsem podepsal kontrakt pro firmu CCA International, která poskytuje servis pro Hastings Car Insurance – ano, pojištění na auta. A i když jsem to vydržel jen 3 měsíce (upřímně, 50 hovorů denně, zákazníci nasraní kvůli vysokým cenám pojistek a to vše za £9 na hodinu? to fakt ne…), bylo to svým způsobem k nezaplacení. Protože vím, jak se „dělá“ pojistka na auto.  A tudíž vím, jak a kdy jednat s pojišťovnou, aby moje cena za pojištění auta byla férová. A taktéž vím, co nesmím vůči pojišťovně tajit, abych si sám nenasral do trenek – protože cena za takové „já jsem vám to zapomněl říct, sorry…“ může být hodně vysoká. Prostě desítky detailů, které vám mohou pomoci, pokud víte, jak a kdy je použít.

Připraveni? Fajn, jdeme na to.

Nejprve upozornění: ve Velké Británii je pojistka svázána s pojistníkem – tedy s tím, kdo bude „vlastníkem“ pojistky. K vlastníkovi pojistky se následně přiřadí auto – a nemusíte být jeho vlastníkem. Také se můžete setkat s variantou, kdy vlastník vozu pojistí sebe a vůz, a zároveň přidá někoho jiného jako další osobu, která je oprávněná vůz řídit. V takovém případě jste pojištěni na stejné pojistce, nejste majitelem vozu a na pojistce budete uvedeni jako tzv. „named driver“ – neboli, jmenovaný, delegovaný řidič. K tomuto způsobu pojištění se váže jeden zakázaný fígl, ale o tom později.

My si pro začátek vezmeme situaci, kdy jste zároveň majitelem i řidičem jednoho vozu.

Jakmile si vůz pořídíte, máte pouze dvě možnosti: automobil okamžitě pojistit, nebo jej prohlásit za vozidlo, které se nezúčastňuje provozu (SORN). Jednoduše platí to, že bez platného pojištění nesmíte do silničního provozu; pokud je vůz nahlášen pod SORN, pak  nesmí do silničního provozu, nesmí mít pojistku ani silniční pojištění (road tax – RT) a musí parkovat mimo běžné komunikace.

Pokud se vás netýká režim SORN, pak k pojistce musíte mít uhrazenou silniční daň a k vozu mít technickou kontrolu (MOT), pak teprve můžete s daným vozidlem jezdit. Pokud nebudete mít jednu z daných podmínek splněnou (typicky auto bez pojistky, nebo technické), riskujete, že vám domů přijde dopis, v němž vám jakýsi policejní okrsek sděluje, že vás zachytila kamera se systémem ANPR (Automatic Number Plate Recognition) a z databáze bylo zjištěno, že nemáte (například) platné pojištění a proto budete předvoláni před váš městský, nebo okresní soud, kde vám vyměří pokutu z daného porušení povinností. Pokuta se typicky pohybuje od £300 výše plus správní poplatek.

My ovšem máme vše v pořádku, takže jedinou naší starostí je, jak získat co nejlevnější pojistku.

V UK existují tři typy pojistek na osobní automobil: third party only, third party, fire and theft a pak nejvyšší comprehensive cover. Existuje jakýsi zažitý názor, že nejlevnější a tudíž nejlepší, je onen první, third party only typ pojistky – což nemusí být nutně pravdou. Pojistka TP zahrnuje škody, způsobené jiným osobám na jejich majetku či zdraví. Ovšem škod, jež budou způsobeny na vašem voze, či majetku v něm převáženém, se to netýká, tudíž oprava vašeho vozu bude čistě na vás a vašem rozpočtu.

Druhý typ pojistky, TPFT, kryje škody na majetku způsobené jiným poškozeným stejně, jako základní TP, a k tomu navíc zahrnuje krytí vašeho vozu proti škodám způsobené krádeží, či požárem.

Poslední typ, CP, comprehensive, je většinou nejdražším typem pojistky (ne však vždy, najdou se výjimky), u něhož je krytí škod komplexní: tedy v tomto případě jste kryti proti škodám ostatních účastníků, jste kryti proti škodám způsobeným vám, vašemu vozu a majetku v něm, proti krádeži, ohni a zdravotním výdajům spolucestujících v případě nehody. Navíc u tohoto typu pojistky většinou dostanete různé bonusy, jako například zápůjčku vozu v případě oprav po nehodě atp..

Nicméně: nebudeme teď řešit, který typ pojistky chceme – zaměřím se jen na to, jak se dokopat k co nejlevnějšímu produktu. A tady začíná mazec nad mazec – pojistka se totiž skládá, jako kostičky ze známé hry tetris: můžeme to složit i tak, jak to momentálně „padá“. Ale taky tomu můžeme pomoci tím, „že to pootočíme“. A zároveň si musíme dát pozor na to, abychom ty jednotlivé informace, kostičky, neobrátili do nelegální polohy, protože uvedení nepravdivých informací může vést k okamžitému zrušení pojistky a záznamu do black list databáze.

A ještě před tím, než si zkusíme složit tetris, jedno upozornění: pojistku vám neskládá člověk. Je to plně automatický proces, který lze ovlivnit pouze v dílčích a bezvýznamných detailech. Takže pokud budete volat na pojišťovnu a agent vám sdělí cenu vyšší, než jste předpokládali, neřvěte na něj – nemůže za to a fakt to nemá jak ovlivnit. Tedy, je tam pár detailů, které se dají „poladit“. Ale musíte vědět, jaké, a hlavně: nesmíte si o ně říci přímo, ideální stav je ten, že to ten agent změní sám, protože to byl jeho nápad vlastně 😀 Ale o tom až za chvíli.

Takže: na co si dát pozor? Jak manipulovat s daty? A jak se dorvat k nízké ceně pojistky?

Hned na začátku jedna důležitá věc: nikdy nevěřte inzerátům, kde se tvrdí, že Vám dokáží zajistit nejlevnější pojistku (nebo levnější pojistku) na Vaše auto.

Nic takového není možné. Každá pojišťovna pracuje s tzv. Float Price Matrix – netuším, proč se to jmenuje zrovna Matrix, asi proto, že je v tom totální mrdník 😀 , takže cena se může náhodně měnit. Já osobně jsem si v době zaměstnání u Hasting Direct nechal nacenit svoji pojistku několikrát, a pokaždé mi vyšla jinak…

K čemu automobil budeme využívat:

Existují tři možnosti: auto, používané pouze občasně, třeba o víkendech na výlety – neboli social use only. Faktor, který pojistku sníží (o kolik? Nikdo neví, protože se do toho namontují detaily, o kterých píši níže). Pokud automobil budete využívat i k cestám do zaměstnání (social and commuting use), pojišťovna to bude brát jako vyšší riziko, to může ovlivnit výslednou cenu. Nejrizikovější je kategorie business use, tedy používání vozu pro podnikání, či ve prospěch zaměstnavatele. Zde se počítá s tím, že řidič auta bude na cestách velmi často, proto i rizikový faktor bude automaticky vyšší, než v předchozích případech.

Zádrhel číslo jedna: věk neochčijeme.

První, na co se vás v pojišťovně zeptají, jsou vaše údaje – celé jméno, datum narození a bydliště. Zde platí, že čím starší a zkušenější řidič, tím levnější bude ZÁKLAD pojistky. Ale pozor: základ pojistky je jen základ – pojistka ve finální fázi může být drahá i pro starší, zkušené řidiče s mnohaletou praxí, pokud pojistí Maserati Quattroporte 😀

U věkem mladých řidičů je situace ještě o dost horší: nejen, že mají vysoký human risk factor, ale navíc se jim automaticky zvyšuje povinná spoluúčast za případné škody. Spoluúčast je souhlas s tím, že pokud dojde k nehodě (nezaviněné) a budete mít na autě škodu a požádáte pojišťovnu o úhradu oprav, tak se spolu s pojišťovnou „podělíte“ o úhradu. Spoluúčast se skládá z compulsory excess a voluntary excess. Compulsory excess je povinná finanční spoluúčast řidiče na úhradě oprav, voluntary excess je dobrovolná finanční spoluúčast na úhradě oprav. U starších, zkušenějších řidičů může být voluntary i compulsory na nule, u řidičů mladších 25-ti let bude vždy povinná minimálně compulsory spoluúčast PLUS risk excess, většinou 200 liber pro řidiče ve věku 18-22 a 150 liber pro řidiče ve věku 23-25 (může se lišit, každá pojišťovna to má trošku jinak naceněné).

Takže pokud pro mladší řidiče vypadne ze systému compulsory excces 200 liber, ve finále to bude 400 liber (ev. 350). Takže mladší, počítejte s tím, ať pak nejste moc překvapeni.

Pak přijde další část masakru – a tou je adresa, kde bydlíte.

Jedním z nejdůležitějších údajů – hned po Vašem věku – je post code, kde bydlíte a kde budete s autem parkovat. Funguje to tak, že agent natipuje váš post code do formuláře v PC (nebo si ho tam dáte sami v okamžiku, kdy na komparátoru porovnáváte pojistky…), a tento údaj se v tu samou chvíli porovnává s area-data-risk databází pojišťoven a Home Office, která má přesné údaje o kriminalitě v dané oblasti. Z dotazů na ARD a HO se pak vrátí risk factor zpátky na pojišťovnu a podle toho, jaká je úroveň kriminality pro daný post code, se vytvoří záznam, který sváže vaše osobní údaje (human factor) s údaji o kriminalitě (criminal record risk factor) a na světě je „core-price“, neboli základ ceny pojistky.

To, jak si váš post code vede v úrovni kriminality si můžete sami zjistit na stránce www.police.uk – a pozor! tahle adresa je opravdu jen s UK koncovkou, nikoliv CO.UK, jak jsme zvyklí!

Tak. A teď přijde dotvoření ceny pojistky tím, že k ní přiřadíme auto, No Claim Discount a údaje o předpokladu ujetých kilometrů. A protože spousta lidí se domnívá, že v tomto mohou lhát – protože NCB ze Slovenska nebo ČR přeci pojišťovna zjišťovat nebude, já vám radím: nepokoušejte osud. Opravdu se často stává, že při uzavírání pojistky se vás pojišťovna na doložení NCB ptát zatím nebude. Důležité je ono „zatím“ – protože stačí jakýkoliv malý impuls (pokuta za rychlost, klasická „SP 30„, náhodný výběr z databáze klientů…) a na proof of NCB se zeptají – a mohou tak učinit kdykoliv v průběhu smluvního vztahu! Pokud nebudete mít jak doložit správnost údajů o NCB, počítejte s tím, že pojišťovna vaši smlouvu nechá tzv. zrevidovat, a cena se stoprocentně zvedne. O kolik? To nikdo neví, opět to závisí na onom „automatu“, který přepočítává pojistku na základě dat. Také nezapomeňte, že pojišťovny většinou neuznávají zahraniční NCB,pokud je mezi žádostí o novou pojistku a potvrzením o NCB mezera větší, jak dva roky.

Pokud již máme základ pojistky sestavený, dalším údajem, který bude hrát roli automobil, ke kterému budete svázáni. Tady se ničeho bát nemusíte – zeptají se vás na registračku auta a data o konkrétním voze jim sami naskočí do systému. Jediným zádrhelem může být registrace vozu ze zahraničí (ČR nebo SR), tam se data logicky nenahrají, protože v UK nemají databázi specifikací vozů, prodávaných na jiných trzích. V takovém případě se bude pracovník ptát detail po detailu, dokud nevyplní všechny kolonky – ale mě osobně se nic takového nestalo, takže to asi nebude nijak běžný jev.

Kde auto parkuje?

Pokud parkujete v garáži, máte výhodu- garáž je logicky nejbezpečnější místo, kde můžete s autem parkovat. Garáž přitom nemusí být v blízkosti bydliště. Jediný problém by mohl nastat ve chvíli, kdy by ona garáž stála v místě s post code, kde bylo v loňském roce podezřele moc vloupání do garáží – ale za mojí praxe v Hastings jsem neměl ani jeden případ, kde by garáž byla v rizikové oblasti.

Drahým detailem je parking on road. Logicky: v UK se na ulicích parkuje mnohdy po obou stranách docela úzkých ulic; tudíž riziko poškození vozu je velké. A opět do toho zasáhne post-code: špatná historie lokality prostě zvedne pojistku. O kolik? Nikdo neví, protože „automat“

Pokud parkujete na drive-away, tedy mimo ulici, na místě před domem, je to lepší, než parkování na ulici. Poměrně bezpečné je parkování na residential parking, po garáži druhá nejbezpečnější varianta.

O parkování nelžete: v případě, že dojde k pojistné události, pojišťovna si vyžádá od policie záznamy z CCTV v okolí. Pokud zjistí, že jste jakkoliv lhali o detailech parkování, nejen že přijdete o peníze, protože Vám nic neproplatí za porušení terms and conditions. Navíc Vám pojistku okamžitě zruší a s jistotou bude dotyčná osoba zařazena na black-list.

Kde auto parkuje, pokud jej používáte pro cestu do zaměstnání:

Ideální je corporate car-park, nejhorší pak opět on the road. Lze o tomto údaji lhát? Teoreticky ano, ale… Pokud dojde k nehodě, pojišťovna se dostane i k případným policejním záznamům, a pokud jsou v blízkosti CCTV kamery, tak i záznamům z nich. Takže opět: buďte opatrní. To že to vyšlo stu lidí před Vámi neznamená, že vy nebudete ten sto-první, kdo na to dojede…

Věk pojistníka

Ten už jsme probrali o pár odstavců výše, přesto znovu souhrn: čím mladší pojistník, tím vyšší cena. Věkový limit rizikových řidičůje v UK nastaven na 25 let.

Přesto se může stát, že i 40-ti letý pojistník dostane vyšší pojistku, pokud má praxi v řízení na UK roads na nule, nebo jen velmi krátkou (tedy typicky: přistěhoval jsem se před třemi měsíci a koupil si auto…).

Zaměstnání pojistníka:

Pokud pracujete z domova, máte jasně plusové body. Dojíždění do zaměstnání pojistku trochu ovlivní, ale nejvíc se na ceně podepíše zaměstnání typu „jsem masér(ka) a za zákazníky dojíždím“. A opět: vyplatí se o tomto lhát? Tak lhát se dá o čemkoliv. Pokud ovšem pojišťovna začne prošetřovat pojistnou událost a dostane se nějakým způsobem k informaci, že jste na zadních sedadlech měli masérskou výbavu…

Kolik mil ročně najedete

Možná si teď logicky řeknete, že čím víc, tím hůře, ale z mé praxe si pamatuju, že to není až zas tak pravda. Ano, více ročně ujetých mil cenu pojistky ovlivní, o tom žádná, ale vždy to bylo v jednotkách až desítkách liber ročně – žádné dramatické cenové excesy se nekonaly.

Teď Vás asi napadlo, že ujeté míle jsou nejlepším údajem ke lhaní 😉 No, špatná zpráva: nejsou 😀 Jistě, že nikdo z pojišťovny nebude číhat tam, kde bydlíte, aby si za šera skrze sklo auta ofotil stav kilometrů (u novějších aut by to ani nešlo, kilometry se zobrazují až po zapnutí zapalování vozu…). K tomu, aby zjistili skutečný stav mil, které jste ujeli, stačí podívat se na záznam z MOT, který je zdarma přístupný na internetu – a v protokolu o MOT jsou míle pokaždé uvedené. Takže opatrně 😉

Tak, a teď pozor: další otázkou bude to, zda budete na pojistce sami,nebo zda bude na pojistce s Vámi zapsán někdo další – možnost delegovaného řidiče, Named Driver.

Logika říká, že mladý řidič, který je v UK pět měsíců a nemá s řízením auta v UK žádnou praxi a nemá ani NCB, tak takový řidič dostane takovou paletu, že z toho normálně dostane průjem – a je to pravda, přesně toto se stane (jak ta vysoká cena, tak i ten pravděpodobný průjem :D). Proto se hodně lidí,kteří mají problém s vysokou cenou pojistky snaží zapsat na pojistku někoho, kdo má vyšší věk, delší praxi s řízením vozu v UK, bez nehod, bez pokut a řidičák má co nejdéle to jde. Tento fígl je pojišťovnám velmi dobře znám – a proto v průběhu školení dostávají noví zaměstnanci call center extra výcvik, jak se vhodně ptát, aby odhalili Fronting, neboli snahu o sníženi ceny s pomocí nesprávných, či nepravdivých údajů, či „nastrčením“ jiné osoby do pozice Named Driver, nebo nepravdivě uvést jako vlastníka pojistky někoho jiného.

Troufnu si říci, že hodně pojistníků tenhle fígl zkusilo, a vyšlo jim to – což je logické, pojišťovna nebude prověřovat úplně každého, kdo se o to pokouší, to by nedělali nic jiného, protože to zkouší opravdu všichni: imigranti i Britové 😀 Spíše to funguje na principu „varovných signálů“: pokud pojistku uzavírá třeba imigrant, který je v UK půl roku, je mu 22 let a na pojistku si chce dát svého „kamaráda Brita“ z práce (kterému je „čistě náhodou“ 45 let, řidičák má 25 let, bez nehod…), pak to bude opravdu silný signál, aby tomu věnovali pozornost speciálně vyškolení zaměstnanci. Blbé na tom všem je to, že pokud v pojišťovně dojdou k přesvědčení, že je něco „špatně“, Vy se to ani nedozvíte. Vše se děje interně: záznam do historie pojistky o možném Frontingu, alerty ke komparátorům (confused.com atp.), alerty do Matrixu pro ostatní „core insurer companies“… Pokud se toto stane, počítejte s tím, že se to velmi negativně projeví nejen na ceně budoucích pojistek, ale i na tom, že může být v budoucnu pojištění auta pro Vás nedostupné.  Úplně stejná situace pak nastane, pokud se Vaše maminka najednou z ničehož nic rozhodne, že si Vás, 20-ti letou dcerku (ať jsem genderově vyvážený :D) hodí na svojí pojistku jako Named driver s tím, že ona dcérenka to auto bude využívat v class 2, tedy social, domestic and pleasure use a to vše s vědomím, že jí, tedy té matce, se tím asi zvedne pojistka… A opět to bude probíhat tak, že do telefonu Vám nikdo nic neřekne – to je zakázáno, ale v systému se hned taková pojistka označí skrze tlačítko „FFA“ (Fronting Fraud Alert“) a v oddělení, kde sedí speciálně a jen za tímto účelem perfektně školení zaměstnanci na Fronting fraud, jim to naskočí jako nová možnost k prověření. A věřte, že se k tomu prověření dříve nebo později dostanou…

Co se děje dál? Nevím, nikdy jsem neměl možnost se s těma lidma potkat, a i na školeních byli lektoři k otázkám „co v FFA dělají, jak a proč“ dosti skoupí…

Jak budeme platit?

Pojistka bude – logicky – vyšší, pokud se rozhodnete pro měsíční platby, protože taková varianta je vlastně personal loan. Pojistné se tudíž zvedne přibližně o 20 až 30 procent.

Sakra. Všechno je to dost depresivní – to fakt neexistuje cesta, jak cenu pojistky srazit?

Jistě, že existuje. Ale bohužel: nikoliv v prvním roce pojistky a nikoliv u ročních plateb pojistného. Všude, u všech brookerů a pojistitelů platí, že ten, kdo hradí pojistku měsíčně přes direct debit, může dosáhnout při obnově pojistky až na 30-ti procentní slevu. Úmyslně jsem do toho vložil ono slůvko „až na“, protože platí, že na nejvyšší slevu dosáhne ten pojistník, který platí měsíčně a k pojistce si zakoupil nějaký z dalších produktů, jako je třeba road assistance, key cover atp.. U Hastings Direct platilo, že kdo měl DD + 3 produkty, mohl si vyhádat oněch 30 procent na další rok. Ale nejen to.

Cena, jakou Vám pojišťovna nabídne za prodloužení pojistky, bude VŽDY plus mínus stejná,jako ta za předchozí období (pokud do toho nezasáhne záznam o nehodách, pokutách atp.) – pojišťovny totiž spoléhají na to, že jste líní, a necháte to tak. Stejně tak spoléhají na to, že si neuvědomíte, že jste souhlasili s volbou „auto renewal“ – což znamená, že pojistka se automaticky prodlouží za nabídnutou cenu, bez ohledu na to, zda se Vám to líbí,nebo ne. Pokud máte u pojistky auto renewal, musíte na pojišťovnu zavolat a o případné změně ceny se s nimi pohádat 😉

Jakmile se dostanete do období pro insurance renewal, určitě udělejte následující:

 •  Počkejte si na renewal letter nebo email – pojišťovna ho musí poslat ze zákona 21 dní před vypršením termínu
 • Pokud se Vám cena nelíbí, udělejte si novou insurance quote na komparátoru, ať máte v ruce argument o cenách konkurence
 • Zavolejte na svoji pojišťovnu (svému brookerovi…) a tvrdě vyjednávejte – ideální je styl typu „Hallo there, you all right? Cool…  I would like to cancel my policy because of very high price. Can you cancel the policy on the renewal date please?“ Budete se divit, co všechno taková krátká věta dokáže 😀
 • Pokud pojišťovna nenabídne cenu, která Vám bude vyhovovat a Vy víte, že přes komparátor dostanete lepší cenu (za pravdivě uvedené údaje, ovšem…), pojistku prostě zrušte a uzavřete novou tam, kde Vám dají dobrou cenu.
 • Pokud najdete na komparátoru lepší cenu od stejné pojišťovny a za stejný typ pojistky, řekněte jim to – “ I’m so sorry, but I tried get an insurance quote through confused dot com where I seen cheaper price from you guys and yes – all the details about me and my car was exactly the same as you have it already in your system! So I would like to get that price as I could see it on your website please?“ U většiny pojišťoven platí, že i když jim interní Matrix vyhodí cenu vyšší, dokážou uznat cenu z nabídky na komaprátoru.

Ale je tu jedno riziko: Pokud nastane taková situace, tak ten pojišťovák, nebo agent, si od Vás vyžádá quote reference number z té webové stránky a pak se naloguje do interního systému toho komaprátoru. A uvidí úplně všechno, co jste tam dělali, a to i zpětně. Takže uvidí i to, kolikrát jste měnili detaily poptávky a hlavně: uvidí jaké detaily jste měnili. Takže když dostanete quote na vysokou cenu a pak se rozhodnete změnit třeba délku toho, jak dlouho máte řidičák (volba „amend quote“ nebo „change details“…), tak Vám to sice pořád bude vyskakovat pod jedním reference number, ale já, jako pojišťovák, tam uvidím třeba dalších pět podčísel, a v nich přesně uvidím, že jste prvně uvedli, že máte řidičák 5 let, pak 7, pak 10… No, a protože je to v rámci interních směrnic povinné, tak jednak Vás požádám o fotokopii řidičáku přes email, nebo poštou a zároveň do komentářů o pojistce uvedu, že „quote on confused.com has been changed five times with different DL issue date.“ – a rázem máte černý puntík, protože z toho je evidentní, že jste se snažili pojišťovnu (brookera) oklamat. A pokud někdo lže, určitě to zkusí znovu a proto je dobré o tom mít záznam 😉

Nejčastěji jsem měl náznaky s nepravdivým uvedením NCB: hodněkrát se stalo, že zákazník v poptávce třeba třikrát, čtyřikrát změnil počet let NCB, a vzal za výslednou nabídku tu s tím nejvyšším NCB (logicky). No a když jsem se najednou z ničeho nic zeptal „I see where the problem is – probably. You made the changes about NCB from 2 years to seven so which one is correct for this case?“ , tak nevěděli, co na to říct – bylo jim trapně, netušili, že to vidíme. Pokud by zákazník trval na sedmi letech, fajn, pokračoval bych „no problem of course. Can I ask you to send to us a copy of the NCB proof issued by the previous insurance company? You have to send it to us within next 14 days otherwise your policy can be cancelled or we can change the price for this policy“

Prostě: samozřejmě můžete ohledně údajů pro pojistku lhát – nikdo Vám v tom nezabrání. Ale pak si nestěžujte, když se na to přijde.

Obecně platí, že zákazník, který je u pojišťovny více, jak 3 roky, je vlastně cosi jako VIP klient – a podle toho s Vámi také budou jednat 😉

Nojo, ale co mám dělat, když chci uzavřít svoji první pojistku a jsem v nízké věkové kategorii?

Nemůžete dělat nic – stejně jako nemůže dělat nic dalších x set tisíc mladých lidí. Prostě mladí jsou vysoce rizikovou skupinou řidičů, a podle toho vypadají i jejich pojistky. Prostě si z komaprátoru vyberte tu nejlevnější – a fakt kašlete na to, jaké má, nebo nemá doplňkové služby, či jakou má pověst, to budete řešit následně, další rok. Ale v prvním roce je prostě nejdůležitější najít to levnější, skousnout to a vydržet – pak už to bude jen lepší a lepší.

No a teď souhrn rad na závěr:

 • Nikdy neuzavírejte pojistku „na první nástřel“. Využijte komparátory a hledejte.
 • U všech poptávek uvádějte opravdu stejné údaje – neexistuje nedůležitý údaj, i informace „I’m home owner“ může změnit cenu – většina brookerů nabízí i pojistky na domácnost a pokud jste home owner, může se cena projevit mírně nižší s tím, že si třeba u nich uděláte pojištění domácnosti
 • NIKDY NELŽETE O NCB. To je snad jediná věc,která se striktně hlídá a pokud pojišťovna přijde na to, že jste lhali, máte do budoucna o vysoké ceny pojistky postaráno
 • Nezapomeňte na to, že pojišťovna nemá za povinnost si od Vás vyžádat dokumenty a doklady hned, v době uzavírání pojistky. Na NCB proof se Vás mohou zeptat klidně po půl roce.
 • Pamatujte na to, že je Vaší povinností NEPRODLENĚ oznámit pojišťovně JAKOUKOLIV změnu údajů ve vztahu k insurance policy – i kdyby to byla ta sebepitomější drobnost, musíte její změnu nahlásit ihned.
 • Pokud nenahlásíte změny, které se týkají car insurance policy, pojišťovna má právo takovou smlouvu ukončit v okamžiku, kdy na porušení tohoto pravidla přijde. Ve chvíli, kdy Vám zavolají (dopis jde až jako druhý v řadě…) s tím, že jste nenahlásili pokutu za rychlost a tudíž byla Vaše pojistka na auto zrušena právě teď, tak to znamená, že jakmile skončí onen hovor, nemáte ani sebe ani auto pojištěné a tečka. Neexistuje výjimka ani omluva, ani výmluva. Budete uninsured  driver.
 • Nezapomeňte na to,že tzv. Fronting je trestným činem – a pokud se na to přijde, bude s Vámi podle toho zacházeno. Pokud už budete mít tu odvahu Fronting risknout, předem si připravte důvěryhodné odpovědi na záludné otázky, kterým se nevyhnete – zaměstnanci, kteří u pojišťoven nebo brookerů pracují, nejsou hovada a prošli dost náročným, minimálně měsíčním tréninkem a jejich hlavní předností je cit pro detail…
 • NIKDY nevěřte nabídkám typu „Dokážeme zajistit (nej)levnější pojištění na auto“ – je to nesmysl, nikdo to nedokáže. Ceny se mění, klidně i ze dne na den a neexistuje nikdo, kdo by dokázal proniknout do systému skutečné pojišťovny a tam si ručně natipoval pojistku pro kámoše… Prostě tohle fakt není možné, prostě to nejde a hotovo.
 • Pokud už naletíte nabídce z předchozího bodu, počítejte s tím, že Vás odrbou na penězích (protože si k ceně pojistky načtou svojí marži…) a navíc Vaše údaje prodaj marketingovým firmám – takže se stanete objektem, kterému začne chodit spousta dopisů a nevyžádaných emailů 😉
 •  Nejlepším časem pro úpravu ceny pojištění auta je doba 21 dní před jejím prodloužením. Pokud Vám cena nabídnutá pojišťovnou nevyhovuje, pak
  • Nejprve si nechte udělat nové nabídky z komparátorů
  • Zavolejte na pojišťovnu a slušně požádejte o slevu z ceny pojistky
  • Pokud nevyhoví, argumentujte tím, že konkurence je levnější a pak požádejte o ukončení pojistky k datu prodloužení
  • Pokud to bude možné, nikdy nepřijímejte první nabídku, kterou dostanete – vždycky je možnost jít na vyšší slevu.
  • Pokud ani to nepomůže, klidně pojistku zrušte a udělejte si novou, jinde – o nic nejde
 • Pamatujte na to, že zaměstnanec pojišťovny (brooker) vidí vždycky v systému víc, než vidíte Vy na internetové stránce a to i zpětně! Pokud u výsledné quotation uděláte následné změny, vy to nikde uložené mít nebudete, ale v systému to zůstane a bude tam přesně vidět co a kolikrát jste měnili…
 • Nikdy NELŽETE O MÍSTĚ PARKOVÁNÍ. Velká Británie je prošpikovaná CCTV a pojišťovny toho využívají, jak jen mohou – jde jim o peníze: proč by měli platit peníze Vám, když mohou dokázat, že jste lhali o post-code parkování auta, nezaplatit Vám nic a ještě Vám zruší pojistku? Pro ně je to win-win, pro Vás je to cesta do budoucích pekel, protože už Vám asi nikdo pojistku nedá. A pokud ano, tak to bude za takovou dardu, že si raději koupíte lítačku na autobus.
 • Pokud si nejste jisti, co a jak, nebo pokud máte pochybnosti o pojistce, nebojte se zavolat na pojišťovnu a zeptat se přímo u nich, než na Facebooku. Jim jde o Vaše prachy, takže udělají všechno, aby si Vás udrželi – takhle to v UK obecně funguje. Zatímco na Facebooku asi těžko najdete rádce, kteří pracovali pro pojišťovnu, nebo brookera. Opět to zopakuji: každá pojistka, kterou si necháte nacenit, je striktně individuální. Nikdy se nestane, aby Vám někdo řekl, že tu quotation za Vás natipuje a dosáhne stejné ceny, jako dostal on – ne, prostě to se nestane, nejde to. Opravdu.
 • Ti, co platí pojištění auta prostřednictvím DD, budou mít VŽDY nárok na vyšší slevu než ten, kdo uhradil pojistku najednou.
 • Řádná a včasná platba pojištění za auto přes DD zvyšuje (sice nijak markantně, ale i tak) credit rating (stejně, jako kontrakt na mobilní telefon, broadband atp.).
 • Pokud žádáte o pojištění auta, nemusíte se bát, že Vám vícenásobná poptávka na komparátorech zlikviduje credit rating – nezlikviduje, ani náhodou. Pro uzavření pojistky se používá tzv. soft credit-rating check. Ten se sice objeví v seznamu dotazů na vaši platební morálku ve Vašem credit file, ale nesnižuje hodnotu ratingu. Rating ovlivňuje pouze hard-check, tedy dotazy na rating pro půjčky, hypotéky…

Stránky: 1 2